Resmi dolarizasyon ve olası Türkiye uygulaması
Offical dollarization and hypotetic Turkish application
  1. Tez No: 126483
  2. Yazar: METİN BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN CİVCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisi 1980 sonrası yüksek kronik enflasyon, istikrarsız büyüme oranlan ve çok sayıda ekonomik krizler yaşamıştır. Bu dönemde bir çok istikrar programı uygulamaya konulmuş, fakat hemen hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Uygulanan programlar sonucu ekonominin kırılganlığı daha da artmış ve güvenirliği kalmamıştır. Avrupa Birliği'nin ortak para birimi olan Euro'ya geçişiyle, Doğu Avrupa Ülkeleri ve Türkiye gibi Avrupa Birliği'ne aday olan ülkeler için, tam üye olmadan tek taraflı Euro kullanımı önerilmektedir. Bu görüşe göre, resmi euroizasyon uygulamasıyla birlikte, aday ülkelerin iktisadi ve yapısal sorunlarının bir kısmı çözümlenebileceği ve Maastricht kriterlerine uymaları kolaylaşacağı savunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle resmi dolarizasyon literatürünü inceleyerek teorik çerçeveyi oluşturmak, sonrasında da olası bir resmi euroizasyon uygulamasının Türkiye ekonomisi için getiri ve maliyetlerinin boyutlarını saptamaktır. Yapılan analizler sonucunda resmi euroizasyonun Türkiye ekonomisine işlem maliyetleri, enflasyon ve faiz oranlarında azalma, güvenirlik sağlama ve dış finansal piyasalarla bütünleşme gibi önemli getirileri olacaktır. Fakat, uygulamanın bağımsız para ve döviz kuru politikaları uygulayamama, borç veren son merci eksikliği ve senyoraj kaybı gibi maliyetleri olacaktır. Çalışma sonucunda getirilerin, maliyetlerin üzerinde olduğu sonucuna varılsa da resmi euroizasyon uygulamasının barındırdığı riskler nedeniyle, bu uygulama Türkiye ekonomisi için uygun bir politika önermesi değildir. ^“,r,4”'. ? 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since 1980, Turkish economy has experienced high and persistent inflation, unstable growth rates and severe economic crisis. In this period, lots of stabilization program were issued, however, nearly all of them failed. Because of these unsuccessful programs, while the weakness of the economy has risen, the credibility has declined significantly. After European Union started to use a common currency called Euro, it has been suggested that the Accession Countries like the Eastern European Countries and Turkey should start to use Euro bilaterally before the membership. According to this view, official euroization will make easier for these countries to solve their economic and structural problems and satisfy the Maastricht criteria. The goal of this study is to survey official dollarization literature firstly, and then make cost-benefit analysis for Turkey. Turkey will benefit from declining of transaction costs, inflation and interest rates, increasing credibility and integrating with international markets by official euroization, however, dependent monetary and exchange rate policies, lack of lender of the last resort and loosing seignorage revenues will be the costs for the economy. All in all, although the benefits seems to be higher than the costs, it is not a feasible policy choice for Turkey because of the risks that the official euroization involves. Ill