Rüzgar enerjisi ve savonius rüzgar çarklarının performanslarının arttırılması
  1. Tez No: 126501
  2. Yazar: BURÇİN DEDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Dünyada hızlı nüfus artışı ve gelişen teknolojiden dolayı her gün enerji ihtiyacı artmaktadır. Fosil yakıt enerji kaynaklan uzun zamandır bu enerji talebindeki hızlı artışı karşılamada kullanıldı. Bu enerji kaynakları kullanılmalarındaki artışla tükenmekte ve çevresel kirlenme gibi bazı sorunlara da neden olmaktadır. Bundan dolayı bazı gelişmiş ülkeler kendi enerji taleplerindeki artışı karşılamak için yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiler. Rüzgar enerjisi bu enerji kaynaklan için ilk sırayı almaktadır. Rüzgar enerjisi bedava ve yenilenebilir olması ve çevreyi kirleten artıklar içermediğinden, diğer enerji kaynakları ile karşılaştırılırsa tercih edilebilir. Bu çalışmada, rüzgar enerjisini iyi tanımak ve aynı zamanda günümüze kadar düşük performansı nedeniyle çok yaygın kullanılmayan Savonius rüzgar makinelerinin performansının arttırmak için araştırmalar yapıldı. Burçin DEDA
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Energy demand is increasing every day due to rapid raising of the world population and developing technology. Fossil fuel energy sources have been used to provide this rapid increasing of energy demand for a long time. These energy sources have diminished with the increasing of their usage which causes some problems, for example environmental pollution. Therefore some developed countries head towards the new and renewable energy sources to meet their increasing energy demands. Wind energy has the first place among these energy sources. Since wind energy is being free and renewable without any residuals which does not pollute the environment, therefore it can be preferable comparing with the other energy sources. In this study, it is investigated to understand the wind energy well and also the necessary improvements in order to increase the performances of Savonius wind machine which has not been used widely up to now due to their low performances.