Türk Hukukunda konut dokunulmazlığının ihlal suçları
Crimes violating dwellig immunty in Turkish law
- Tez No: 126500
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Konut dokunulmazlığı kamu hürriyetlerinden biridir ve insan haklarına ilişkin pek çok uluslararası belgede düzenlenmiştir. Kamu hürriyetleri anlayışı gelişerek bugünkü halini almıştır. Kamu hürriyetleri anlayışındaki bu değişime paralel olarak, hürriyet aleyhine suçların anlaşılış ve yasal metinlerde düzenleniş şekli de değişmiştir. Tabii hukuk hürriyet anlayışından farklı olarak çağdaş hürriyet anlayışında hürriyet hukuk üstü bir kavram değildir; kaynağını hukuktan alır, yasalar ve anayasalar tarafından düzenlenip korunur. Çağdaş devlet hürriyetçi bir düzen gerçekleştirmek zorundadır. Bu hürriyet düzeni, bağımsız bir varlık arz eder. Dolayısıyla hürriyet aleyhine suçlar, devletin temel düzenlerinden birini yani hürriyet düzenini ihlal eder. Bu nedenle çağdaş hürriyet anlayışı uyarınca hürriyet aleyhine suçlar devlete karşı suçlar arasında düzenlenmelidir. Türk Ceza Hukuku bakımından bu gerekliliğin yerine getirildiği söylenemez. Çünkü, hürriyet aleyhine suçlar hala ayrı bir kategori olarak düzenlenmiştir ve konut dokunulmazlığını ihlal suçları da hürriyet aleyhine suçlar arasında yer almaktadır. Türk Ceza Hukuku'nda iki tür konut dokunulmazlığını ihlal suçu bulunmaktadır. Bunlar, 193. maddede öngörülmüş bulunan kişiler tarafından işlenen konut dokunulmazlığını ihlal suçu ve 194. maddede öngörülmüş bulunan memurlar tarafından işlenen konut dokunulmazlığını ihlal suçudur. Konut dokunulmazlığının sağlanması ve korunması, kişinin korunması bakımından önemlidir ve bu sağlanmadan kişinin korunduğundan bahsedilemez. Konut dokunulmazlığı kamu hürriyetleri ile yakın ilgisi ve bağlantısı nedeniyle korunmalıdır; bu amaç, insan haklarına ilişkin pek çok ulusal ve uluslararası belge ile gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. 156
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THESIS Dwelling immunity is one of the public freedoms and set forth in many documents relevant to human rights. The understanding of public freedoms have changed and improved in time. Parallel to this change of the understanding of public freedoms, crimes against liberty began to be comprehended in a different way. According to the modern understanding of freedom, freedom is no more evaluated as if it is above law; the source of freedom is considered to be law itself and freedom is arranged and protected by constitutions and acts. Modern state has to establish a system of freedom. This system has an independent presence. Therefore, crimes against freedom violates the system of freedom which is one the basic system of state. Consequently, according to modern understanding of freedom, crimes against freedom should be arranged among the crimes against state. It can not be said that this necessity has been fulfilled in Turkish Criminal Law where the crimes against freedom still exist as a separate category in criminal code. In Turkish Criminal Law there has been two kinds of violation of dwelling immunity which are set forth in articles 193 and 194 of the Turkish Criminal Code. The first type of the violation of dwelling immunity is violation of dwelling by a person and the second is by an official. It is important to protect the immunity of dwelling for protecting the person. It can not be said that person is protected unless the immunity of dwelling is supplied. Additionally, dwelling immunity must be protected because of it is relation with the public freedoms. This aim is tried to be fulfilled by national and international documents concerning human rights. 157