Jeotermal enerjili üzüm kurutma sistemi tasarımı
The Design of grape drying system by using geothermal energy
- Tez No: 126541
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET JEOTERMAL ENERJİLİ ÜZÜM KURUTMA SİSTEMİ TASARIMI Ülkemizin diğer her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de öngörülen yüksek hedeflere ulaşabilmesi için her türlü teknolojik yatırımın yanında tarımsal ürünlerin muhafazası ve pazarlamasının önemi büyüktür. Ülkemizin taran ürünleri ihracatı sıralamasında en önemli ürünlerinden biri olan üzümün uygulanan en yaygın saklama ve değerlendirme yöntemi kurutmadır. Kurutma, ülkemizde genellikle açık havada doğal olarak yapılmaktadır. Bu yöntem yüksek oranlarda kalite düşüklüğüne ve kayıplara neden olmasına rağmen ilk yatırım maliyetinin ucuz ve uygulamasının basit olması nedeniyle hemen hemen bütün üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Bu durum ürünlerimizin dış piyasalardaki rekabet şansını azaltmaktadır. Güneşte doğal olarak kurutmanın sakıncalarını ortadan kaldıracak çözüm yolları arandığında, akla ilk gelecek yöntem kontrollü (yapay) kurutmadır. Yapay kurutmanın sınırlı olmasının en önemli nedeni ilk yatırım maliyetinin, enerji girdisinin ve işletme masraflarının yüksekliğidir. Bu problemlere ülkemizin sahip olduğu jeotermal enerji kaynaklan ile lokal çözümler getirilebilinir. Mevcut jeotermal kaynaklara entegre kurutma sistemleri kurularak hem yüksek kaliteli ürünler elde etmek mümkün olacak hem de jeotermal enerji kaynakları verimli bir şekilde kullanılmış olacaktır. Bu çalışmada; jeotermal enerji, çekirdeksiz üzüm, kurutma tekniği ve yapılan literatür taraması hakkında bilgi verilerek, üzümün kuruma karakteristikleri incelenmiştir. Çekirdeksiz üzümün yapay kurutma kapsamında jeotermal enerji kaynağına entegre bir kurutma sistemi tasarımı ve projelendirilmesi yapılarak, tasarımın sayısal parametreleri elde edilmiştir. Ayrıca sistemin ekonomik analizi de yapılmıştır..c.V0gsBtö&*nMKVBUU} Ağustos, 2002 Mesut ABUŞKA iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DESIGN OF GRAPE DRYING SYSTEM BY USING GEOTHERMAL ENERGY In order to reach the most ideal aim for agriculture sector in our country in addition to any kind of technological investment storage and marketing of agricultural production is very big important. Drying system is the most common method for storage in our country. Drying is generally performed naturally under the sun in atmosphere. Although such a system affects the quality and causes the losses, it is preferred almost by the all producers, because of the low cost of investment and easy operation.Unfortunately our country will not have any chance to compete with the countries abroad. To some the problem of natural drying system, it would be better to use artificial drying system. Because of the high cost of investment and energy and operation expenses, using artificial drying system is very limited in our country. The local solutions can be taken by using geothermal energy sources which our country has. It will be possible to get high quality production and geothermal energy sources will be used productively by installing drying system integrated with geothermal energy sources. In this study, the characteristics of grape drying system are observed, and the introduction geothermal energy, seedless grapes and the technics of drying is given. The numeric parameters of the integrated drying system projects are provided by using geothermal energy. Furthermore, economic analysis of artificial drying system is discussed. August, 2002 Mesut ABUŞKA