Güneş enerjili-fiber optik aydınlatma sistem tasarımı
Solar energy powered-fiber optic lighting system design
  1. Tez No: 126542
  2. Yazar: ENDER GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET GÜNEŞ ENERJİLİ-FİBER OPTİK AYDINLATMA SİSTEM TASARIMI Güneş enerjisi; alternatif enerji kaynaklarından birisidir. Kolay bulunabilir ve bedavadır. Bunun yanı sıra çevre açısından zararsızdır. Güneş enerjili sistemlerin verimliliği, son yıllarda yapılan çalışmalarla gelecek açısından umut vericidir. Güneş enerjisinin fiber optik ile kullanılmasıyla çalışmalar hızlanacaktır. Optik fiberler enerji iletiminde, tıpta, endüstride ve aydınlatmada çok yaygın kullanılmaktadır. Aydınlatmada ışığı bir noktadan başka bir noktaya iletmek amaçlı uygulamaları olmaktadır. Fiber optik aydınlatma sistemleri, güvenli ve birçok dizayn gerçekleştirme olanağı sağlayan bir sistemdir. Bu durum, fiber optikleri diğer aydınlatma sistemlerine alternatif hale getirmektedir. Sistemin esası, ışığın bir fiber kablo içinde yansıyarak ilerlemesidir. Bu çalışmada bundan sonraki uygulamalara öncülük yapacak güneş enerjisi ve kombine fiber optik-güneş enerjisi sistemleri hakkında bilgi birikimi oluşturulmuştur. Güneş enerjisi ve fiber optik sistemlerin bir arada kullanılmasına yönelik bazı kombine fiber optik-güneş enerjisi uygulamaları sunulmuştur. Gündüz karanlık mekanlarının aydınlatılması amacıyla özellikle ışık kutusunun bulunduğu yere; güneş enerjili - parabolik aynalı odaklayıcı kollektörler yerleştirildi. Güneş ışığının fiber optik kablo ile taşınarak yapılan kombine güneş enerjili fiber optik aydınlatma deneyi ve sonuçlan değerlendirildi. Fiber optik aydınlatmanın en çok kullanıldığı mekanlarda çeşitli aydınlatma tasarım uygulamaları yapıldı. Bu uygulamaların fotoğrafları çekilerek tezde sunulmuştur. Güneş enerjisinin daha verimli halde elde edilebilmesi için fiber optik teknolojisinden yararlanılması çalışmalarında, çeşitli uygulama ve yaklaşımlar incelenmiştir. Fiber optik ve güneş enerjisinin birlikte kullanıldığı bu sistemlerin, güneş v - - VO0IKO6RITIM KUSOLD ^DMAirCASVDN MEMOZİalerjisinden yararlanma konusunda olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Ancak fiber optik, pahalı bir teknoloji olduğundan ucuzlaması halinde güneş enerjisinin kullanımı ve yaygınlaşması açısından büyük bir gelişme sağlayacaktır. EylfiI-2002 Ender GÜRÜN VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLAR ENERGY POWERED - FIBER OPTIC LIGHTING SYSTEM DESIGN Solar energy is one of the alternative energy sources. It is easily available and gratis. Also it is harmless for environment. Efficiency of solar energy systems is hopeful, with the studies done in recent years. These studies will fasten with collaborative usage of solar energy with fiber optic systems. Fiber optics are widely used in energy transmission systems, medicine, industry and lighting. In lightning there are systems for transmitting light from one point to another. Fiber optic lighting systems are secure and available for realizing many different designs. This situation makes fiber optics an alternative system for other lighting systems. The basic of the system is movement of light in fiber cable with reflections. In this study an information base is formed that will lead the later applications about solar energy and fiber optic-solar energy combined systems. Some combined fiber optics and solar energy applications are served, devoted to use of solar energy and fiber optic systems together. In day time, for lighting the dark places, some solar energy powered, parabolic focusing mirrors are put in the place of light box. The experiment of combined solar energy with fiber optic lighting, by transmitting the sun light in fiber optic cables, and it's results are evaluated. Some lighting design applications are done in places where fiber optic lighting is mostly used. Photographs of these applications are taken and served in thesis. Some applications and approaches are investigated on use of fiber optic technology for efficient obtain of solar energy. These systems, which make use of fiber optic and solar energy together, give positive results on usage of solar energy. Because vuof fiber optics is an expensive technology, if it gets cheaper there will be a great advancement on usage and widespread of solar energy. September-2002 Ender GÜRÜN vuı