Motorlu taşıtlarda gürültü emisyonu ve kontrolü
Noise emission pollution and pollution control for engine vehicles
  1. Tez No: 126545
  2. Yazar: MİKAİL BAYSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET MOTORLU TAŞITLARDA GURULTU EMİSYONU VE KONTROLÜ İnsanları büyük ölçüde rahatsız eden gürültülerden biri de trafik gürültüsüdür. İnsan sağlığını korumak, gürültü kirliliğini önlemek için, bu gürültünün minimum değerlere indirilmesi çeşitli standart ve yönetmeliklerle zorunlu hale getirilmiştir. Trafik gürültüsü içersinde ana kaynak olarak görünen taşıt gürültüsü kontrol edilerek bu standartların elde edilmesi mümkündür. Taşıt gürültüsüne sebep olan kaynaklar genel olarak motor, aktarma organları ve lastik gürültüsüdür. Motor gürültüsünün ana bileşenleri yanma gürültüsü ve buna bağlı olarak egzoz gürültüsü olurken, lastik gürültüsünün nedenleri yalnız kendisinden değil yol şartlarından da kaynaklanmaktadır. Taşıtlarda meydana gelen gürültü emisyonlarının önlene bilmesi için bunların Avrupa standartlarına uygun metotlarla ölçülmesi ve sorunların tespiti gerekmektedir. Tez çalışmasında uygulanan metotlarda Avrupa standartlarına uygunluk aranmıştır. Ölçümlerde yine bu standartlara uygun ölçüm aleti olan, tip 1 sonometre kullanılmıştır. Motor gürültüsünün ölçümü sırasında devirleri belirlemek için bir devir ölçen cihaz kullanılmıştır. Lastik gürültüsünün belirlene bilmesi için de şasi dinamometresi kullanılmıştır. Uygulamalar sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında grafiklere çevrilerek yorumlanmıştır. Motor gürültüsü ölçümü, kapalı mekanda taşıt park halinde iken ve standartlara uygun bir alanda sabit hızlarda geçişler sırasında yapılmıştır. Lastik gürültüsü ölçümü metodunun ismi ise laboratuar tambur metodudur. Egzoz gürültüsünün ölçümü, dış ortamda rölanti esnasında taşıt park halinde iken yapılmıştır. Tüm ölçümlerde hava şartları, çevre gürültüsü, ses yansımaları gibi ölçümleri etkileyecek istenmeyen durumlar dikkate alınmış ve çıkan değerlerin gerçekçi olmasına dikkat edilmiştir. Lastik gürültüsü de yol kaplamasının kalitesinin iyileştirilmesi ve lastik profili üzerindeki kanalların dizaynındaki oynamalarla giderilebilmektedir. Sonuç olarak motor gürültüsünün önlenebilmesi için yanma sonucu oluşan basıncın azaltılarak engellenmesi gerekir. Bu aynı zamanda egzoz ve emme gürültülerini de azaltan bir faktör olacaktır. Bu arada günümüz teknolojisinin susturucular konusundaki gelişmeleri de göz önünde tutulmalıdır. Araç içerisinde yolculuk edenlerin gürültüden en az etkilenmeleri içinde izolasyona önem verilmelidir. Haziran 2002 Mikail BAYSOY V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NOISE EMISSION POLLUTION AND POLLUTION CONTROL FOR ENGINE VEHICLES One of the most annoying noises that adversely effect to human being is the noise generated by the vehicle traffic. Various standards and regulations are established for the purpose of minimizing such noise pollution in order to enhance the human safety and the prevention of the noise pollution. This is only possible to minimize the noise generated by the vehicle, which is regarded one of the main reason of the traffic noise pollution. In general, the sources of the traffic noise are the noise generated from engine, drive chain and the noise generated by the rolling of the tyres. The mam components of the engine noise are the noise generated by exhaust system in connection of the combustion of the fuel, whereas the noise generated by the tyres are mainly due to the road surface conditions, rather due to the condition of the tyres themselves. In order to minimize the noise pollution generated by the vehicles, it is also necessary to implement the appropriate methods compatible to European standards for the measurement and the report the relevant results. Within the scope of this thesis works, the compatibility to European standards for the methods implemented are investigated. Type- 1 sonography-meter is used for the measurements, which is compatible the relevant European standards. The tachometer is employed to measure the engine speed during the measurements of the noise level. A chassis dynamometer is employed for the purpose of the measurement of the noise generated by the tyres. The data compiled during the test operations are interpreted by the graphical representations obtained in the computer media. So-called laboratory drum method is implemented for the purpose of the measurement of the noise generated by the tyres. The noise generated b\ exhaust system is measured on the idling vehicle while parked. The provisions are considered for the ambient conditions, ambient noise intensity and the noise reflections, which might adversely effect on the viability of the measurements and care is observed to the authenticity of the results. The substantial reduction of tyre noises can be achieved by improving the road pavement specifications and using innovative methods on the tyre profile design. As a result, it is concluded that the pressure level of the gases formed during the combustion process should be reduced, should the noise generated during the combustion be reduced. This will also contribute to. minimizing the noise generated in the inlet and exhaust systems. Meanwhile, the improvements in the noise VIsuppression system on the noise generated in the exhaust system should also be taken into consideration. Further enhancement in the reduction of the noise generated in the vehicle systems can be achieved by introducing state of art noise insulation technologies, thus eliminating their adverse effects on the passengers. Haziran 2002 Mikail BAYSOY VII