Development of genetic coding approach and its application in the synthesis of planar mechanisms
Genetik kod yaklaşımının geliştirilmesi ve düzlemsel mekanizma sentezinde uygulanması
  1. Tez No: 126546
  2. Yazar: AHMET TEVFİK KIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAÇGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Genetik Algoritma Tekniği genlerin eşleştirilmesini, çaprazlamasını ve yeni nesillerin oluşmasını model alan bir optimizasyon tekniğidir. Genetik Algoritmalar (GA) ilk çıkışlarında, bir çok alanda büyük beklentiler oluşturmuştur. Araştırmalar ilerledikçe GA yaklaşımının sınırlı olduğu ve gerçek hayat uygulamalarında kullanılmasının zor olduğu anlaşılmıştır. Bu zorluklardan biri çok fazla işlem zamanı gerektirmesidir. Başka bir kısıtlama da uygulamanın karmaşıklığına göre göz önüne alınacak populasyonun hacmi ve genetik dizinlerin uzunluğudur. Genetik Kod Yaklaşımı (GKY) klasik GA'nın bu sınırlamalarını aşabilmek için ortaya konulmuş genetik tabanlı bir alternatif tekniktir. GKY, uygulamalar ne kadar karmaşık olursa olsun zincir uzunluğunu sadece üç ile sınırlandırdığından çok daha az işlem zamanı almaktadır. Başka önemli bir üstünlüğü ise GKY ile elde edilen hassasiyetin klasik GA ile elde edilenden çok daha fazla olmasıdır. GKY'nin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 'nde birkaç yıldan beri devam etmektedir. Diğer yandan, mekanizma sentezi problemleri, çözülmesi büyük emek gerektiren optimizasyon alanlarından biridir. Uzman Sistemler ve GA gibi yapay zeka tekniklerinin mekanizma sentezinde uygulanması bir çok çalışmanın ilgi odağı olmuştur. Bu çalışmada GKY'nin temelleri doğru zeminine oturtulmaya çalışılmış ve yeni geliştirilen bu tekniğin başarıları düzlemsel mekanizmaların sentezi alanında denenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Genetic Algorithms (GAs) is an optimisation technique based on a genetic model comprising string represention of genes, mate and cross-over of strings, generation of new off-springs. Invention of GAs approach initially created great expectations in a broad variety of fields. As researches progress, it has been noticed that GAs have severe limitations and difficulty to be useful in real life applications, one of which is the requirement of extremely much computational time. Another limitation may be the length and the volume of population to be considered according to the complexity of application. Genetic Cod Approach (GCA) is a genetic base alternative technique to overcome these limitations of conventional GAs. Genetic Cod requires much less computation time due to the fact that the string length is only limited to three regardless of the sophistication of the. application. Another significant improvement is that the accuracy obtained in GCA is much larger than that of Conventional GAs. GCA has been invented and under development in Marmara University Faculty of Engineering for some years. On the other hand, synthesis of mechanisms is a field requiring a high efford for optimisation. There have been attempts to apply Artificial Intelligence techniques to mechanism synthesis like Expert Systems and GAs. In this work, fundamentals of Genetic Cod Technique (GCT) investigated together with synthesising planar mechanisms using (GCT). vn