Alfa-formil ketonların fosforlu analoğunun sentezi ve bazı metallerle verdiği kompleks yapıların araştırılması
The synthesis of the phosphorus analogue of alpha-formyl ketone and investigation of structures of it's complexes with some metals
- Tez No: 126556
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLİN TAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET a-FORMİL KETONLARIN FOSFORLU ANALOĞUNUN SENTEZİ VE BAZI METALLERLE VERDİĞİ KOMPLEKS YAPILARIN ARAŞTIRILMASI Bu çalışmanın amacı bromoasetalden ve trialkilfosfıtten başlanarak oc-formil keton fosforlu analoğunun sentezlenmesi ve bazı metallerle verdiği komplekslerin yapılarının araştırılmasıdır. Bunun için ilk önce bromoasetaldehid ve trietilfosfitten başlanarak fosfonik asid dietil ester asetali, daha sonra bu maddenin seyreltik HC1 ile hidrolizinden de çalışmada kullanacağımız ligand olan fosfonik asid-(2-oxoetil)-dietil ester elde edildi. Elde edilen ligandın yapısı elementel analiz ve enstrümental yöntemlerle aydınlatıldıktan sonra, bazı geçiş metalleri ile kompleksler yapıldı. Ligandın 0.3 M konsantrasyonundaki taze hazırlanmış sulu çözeltisi ile 0.1 M konsantrasyonunda^ Cu(CH3COO)2.H20, Co(CH3COO)2.4H20 ve Ni(CH3COO)2.4H20 un sulu çözeltileri ile verdiği komplekslerde metal ligand oranının 1:2 olduğu bulundu (CuL2, CoL2.H20 ve NiL2.2H20). Elde edilen bu komplekslerin yapıları da çeşitli fiziksel ve kimyasal yöntemlerle araştırıldı. Ekim 2002 Esra KAKI V
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF THE PHOSPHORUS ANALOGUE OF cc- FORMYL KETONE AND INVESTIGATION OF STRUCTURES OF IT'S COMPLEXES WITH SOME METALS In this study, oc-formyl ketone phosphorus anologs were synthesized using bromoacetal and trialkyl phosphite and structure of their complexes with some metals were investigated. For this purpose, phosphonic acid dietyl ester acetal was prepared by bromoacetaldehyde and triethyl phosphite and than phosphonic acid-(2-oxoethyl)~ diethyl ester which is the ligand in this study was synthesized hydrolize of phosphonic acid dietyl ester acetal with dilute HC1. Structure of this ligand was determined by elemental analysis, FT-IR, ^-NMR, 31P-NMR and UV Vis. At the second stage, complexes were prepared by aquous solution of acetate salts of Cu2+, Co2+ and Ni2+ (0.1 M) and aqua solution of ligand (0.3 M). It is observed that complextion rate of the metal/ligand is 1:2 (L2Cu, L2Co.H20, L2Ni.2H20). Structure of these complexes were examined by some physical and chemical methods. VI