İnsan saçındaki ağır metal birikimlerinin AAS yöntemiyle saptanması için Pendik ilçesinde yapılan pilot çalışmalar
Experimental design for determination of trace elements in human hair samples by AAS Pendik district
  1. Tez No: 126563
  2. Yazar: ÜLKÜHAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İNSAN SAÇINDAKİ AĞIR METAL BİRİKİMLERİNİN AAS YÖNTEMİYLE SAPTANMASI İÇİN PENDİK İLÇESİNDE YAPILAN PİLOT ÇALIŞMALAR Modern yaşamın en önemli sorunlarından biri hızlı nüfus artışı ve sanayileşme sonucu ortaya çıkan çevre kirliliğidir. Çevre kirliliği, tüm canlı organizmaları özellikle de insanı olumsuz etkilemektedir. Ağır metaller çevre kirliliğine neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada saçta, ağır metallerden toksik element olan kurşun (Pb) ve eser element olan bakır (Cu) elementleri incelenmiştir. Sanayi kuruluşlarının ve trafiğin yoğun olduğu Pendik İlçesi'nde yaşayan kişilerin saçlarında bakır ve kurşun (Pb-Cu) analizi yapıldı. Elde edilen bulgular, çevresel faktörlerle ilişkili olarak değerlendirildi. Saçtaki bakır-kurşun miktarlarının canlıya etkisi araştırıldı. Mart-Nisan 2002 tarihlerinde, yaşları 15-25 arasında değişen, sağlıklı, Pendik'te oturan, 73 kişiye (59 kız, 14 erkek), kişisel bilgileriyle ilgili anket yapıldı. Herhangi bir sanayi kuruluşunda çalışmayan bu kişilerden, 2-5 cm uzunluğunda, yaklaşık 0.5 gr ağırlığında saç numuneleri alındı. Alman materyalin kuru,temiz, jölesiz, boyasız olmasına özen gösterildi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ÇNAEM Laboratuvarları'nda yapılan çalışmada, kontaminasyonu önlemek için uygun teknikle yıkanan saç numuneleri, hassas terazide tartıldı. Yaklaşık 0.5 gr olarak hazırlanan saç numuneleri, üzerine 6 mi %65'lik HN03 ve 1 mi % 30 'luk H202 çözeltisi eklenerek, Mars5 Mikrodalga Çözme Sisteminde çözüldü. Alevli Atomik Absorbiyon Spektrometresi'nde (FAAS) sıvılaştırılmış saçtaki bakır ve kurşun miktarları tespit edildi. 72 kişide kurşun miktarı, dedeksiyon limiti altında bulunurken, 1 kişide 10,0±0,7 |ig/g (ppm) m T^J^AKTASW*olarak ölçüldü. Bakır değerleri ise 2,l±0,lug/g ile 54,0±0,5 ug/g arasında olduğu görüldü. Sonuçlar referans değerlerle (ICRP) karşılaştırıldı. Bakır sonucu referans değerlerinin altında ya da üstünde bulundu. Trafiğin yoğun olduğu, motorlu taşıtların çok olduğu ve sanayi kuruluşlarının fazla olduğu Pendik'te, kurşun miktarının sağlık sınırlan içinde olması sevindiricidir. Bakır miktarının diğer elementlerle de ilişkisi vardır. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için, bakır miktarı ile diğer element miktarları karşılaştırılmalıdır. Ağustos 2002 Ülkühan YAŞAR IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL DESIGN FOR DETERMINATION OF TRACE ELEMENTS IN HUMAN HAIR SAMPLES BY AAS PENDİK DISTRICT The most challenging problem of our techno- Era is pollution. This environment pollution is being very living being around us, especially our own being, the human being. The major role in this pollution is played by the heavy toxic metals. E.g: Ca, Cu, Mg, Mn, and Zn etc. The purpose of this assignment is to assess the level and influence of toxic metal, Pb and Cu in human hair tissues to find out its effects on human health. Pendik is the most busiest industrial areas of Istanbul city and have very crowded traffic routine. From the inhabitants of this area, hair samples for analysis of Cu, and Pb has collected. A quiz has been done among these 73 inhabitants, between March- April 2002, for relative personal informations about health and routine all these persons were between 15-25 years of age. (59 girls, 14 boys.) None of them has been found working in any kind of industrial site. All the samples were of almost 2-5 cm and 0,5 gr in weight. Special attention was paid for these samples being clean, dry, undyed and ungelled. The experiment was done in CNAEM laboratories of TAEK. To avoid contaminations all the samples were weighed in delicate balance. 0,5 gr of sample was mixed with 6 ml of % 65 HNO3 and 1 ml of %30 H2O2. Mars5 Microwave was used to make this solution. Cu and Pb values of this solution was traced through Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS). In 72 persons the Pb values were lower than the detection limit only one person has shown Pb 10,0 ± 0,7 ug/g (ppm) Cu result were found between 2,1± 0,1 and 54,0 ± 0,5 ug/g. These results were further compared with the reference values (ICRP). Cu results were mostly either lower or higher than the reference values. The Pb values were in terribly crowded with vehicles and heavily industrialized area of Pendik, were pleasantly within health limits. For more detailed information about swaying Cu values, the result must further be compared with other elements present, as Cu values vary through its varying relationships with different elements. August 2002 Ülkühan YAŞARYENİLİK BEYANI İNSAN SAÇINDAKİ A?IR METALLERİN BİRİKİMLERİNİN AAS YÖNTEMİYLE SAPTANMASI İÇİN PENDİK İLÇESİNDE YAPILAN PİLOT ÇALIŞMALAR Bu tez çalışmasında, ağır metallerin çevre kirliliğinde oynadıkları önemli rolden hareketle, kurşun ve bakırın saçtaki birikimleri AAS yöntemiyle incelenmiştir. İnsan saçında element analizi yapılması, saçta biriken element miktarının kişinin sağlığına etkisi araştırılmıştır. Bu bir envanter çalışmasıdır. İstanbul Anadolu yakasındaki Pendik ilçesi pilot bölge olarak seçilmiştir. İlçenin farklı bölgelerinde yaşayan kişilerden saç numunesi alınarak özellikle hava kirliliğinin insan üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Endüstri kuruluşlarının çok olduğu, trafiğin yoğun yaşandığı Pendik İlçesi'nde böyle bir çalışmanın yapılması çevre ve insan sağlığı açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Ağustos 2002 Prof. Dr. Ahmet ZEHİR Ülkühan YAŞAR VI