Yitriyum oksidin bazı metal oksit ve karbonatlarıyla katı-katı reaksiyonları
  1. Tez No: 126564
  2. Yazar: GÜLŞEN KURULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLİN TAŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET YİTRİYUM OKSITIN BAZI METAL OKSİT VE KARBONATLARIYLA KATI-KATI REAKSİYONLARI Bu tezde teknolojik kullanıma açık yeni bir bileşik sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Y2O3 ' in AI2O3 ve CS2CO3, Na2CC>3, BaCC>3, CaC03 ile eser miktarda Bi(NC>3)3 tan oluşan altı farklı kompozisyonun yüksek sıcaklıktaki katı-katı reaksiyonlarının verdiği bileşiklerin yapıları ve özellikleri incelenmiştir. Ele geçen ürün örneklerinin XRD, İR, SEM - ( EDS ), TGA-DTA, BET, yöntemleriyle yapı aydınlatılmasına çalışılmış, uygulanan sıcaklık - süre koşullarında ve başlangıç kompozisyonlarıydı amaçlanan teorik bileşik yapısına ulaşılamadığı, ancak bileşik karışımları elde edildiği sonucuna varılmıştır. Şubat, 2002 Gülsen KURULAR X
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS OF SOME SUBSTANCES PRUDUCED FROM YITRIUM OXIDE AND ALUMINIUM OXIDE WITH METAL CARBONATES BY SOLID-SOLID REACTIONS In this study the aim is to synthesize a new compound for technologic use. For this aim, the structures and properties of the compounds produced from the high-temperature solid-solid reaction of Y2C>3's six compositions combined from AI2O3 and CS2CO3, Na2C(>3, BaCC>3, CaCÜ3 and trace amount Bi(NC>3)3 are investigated. The structure of the produced compounds are tryed to be clarified by the XRD, IR, SEM - (EDS), TGA-DTA, BET, methods. The results show that not only one type of compound but also a mixture of compounds were obtained. The compounds wanted to be synthesized at the begining were not obtained. Şubat, 2002 Gülsen KURULAR XI