Hidrokarbon sıvıların istatistiki temodinamiği: Ultrasonik ses hızının termodinamik niceliklerle ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 126574
  2. Yazar: AHMET SAYICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YAHŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yoğun zincir molekül yapılarda ses hızı tayini, hem termodinamik niceliklerle ilişkilendirilmesinde ve hem de fiziksel nitelendirilmesi noktasından önemli bir konudur. Bu tezde Prigogin ve arkadaşları tarafından zincir molekül sistemlere genişletilen Lennard-Jones ve Devonshire hücre modeli kullanılmıştır. Simha- Somcynsky (S-S) sanki örgü içerisinde boşluklar tanımlayarak modelde düzensizliği artıran bir düzenleme yapmışlardır. Kurulan hal denklemi düşük ve yüksek molar kütleli moleküller sıvılara yoğun bir şekilde uygulanmıştır. Şu andaki ilgimiz, sistemin ısı kapasitesini hesaplamak için Helmholtz enerjisinde diğer mümkün serbestlik derecelerini de (titreşim, dönme, iç dönme, vb.) teoride kullanarak ses hızının bulunmasıdır. Ses hızının hesap edilmesi adyabatik sıkıştırılabilirlik, termal genleşme ve ısı kapasitesinin hesaplanmasını gerektirmektedir. Sonuçlardaki sapma, termofiziksel özellikler ve ses hızı için yüksek basınçlarda iyi bir uyum içindedir, fakat düşük basınçlarda hatalar açık olarak yüksektir, yani tridecane için ses hızında gözlemlenen azami sapma %6 dır. Sonuçlar gelecekteki çalışmalar için umut verici ve teşvik edicidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The estimation of the speed of sound in dense chain molecules is an important subject both from the point of their physical specifications and the interrelation of their thermodynamic quantities. In our treatise the cell model of Lennard- Jones and Devonshire generalized to assemblies of chain molecules due to Prigogine et al. İs employed. Simha and Somcynsky (SS) made an arrangement in the model increasing the disorder by introducing the holes in quasi-lattice. Established equation of state was intensively applied to low and high molar mass fluids. Our present interest is to estimate the speed of sound using the latter including other possible degrees of freedom (vibrational, translational and rotational, etc.) into Helmholtz energy for the calculation of the heat capacity of the system. Estimating the speed of sound necessitates the calculation of isentropic compressibility, thermal expansion and heat capacity. The deviation in the outcome is in a good agreement at high pressure for the thermophysical properties and the speed of sound, but at low pressure the errors are apparently high, say %6 maximum deviation observed in the speed of sound for tridecane. The results are promising and promoting for future study. II