Dallanmış hidrokarbonlardan alkil sulfonat gibi yüzey aktif maddelerin üretiminde optimum koşulların, ayırma yöntemlerinin ve kullanım alanlarının incelenmesi
- Tez No: 3486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
- 144 - ÖZET Bu çalışmada C-ıp" 0.^ arası Olefin yapısındaki hidro karbonların sülfolanması ile yüzey aktif madde olarak değer lendirilmesi ve kullanım alanlarının belirlenmesi amaçlanmış tır. NMR ve İR yöntemleri kullanılarak olefinin yapısı hak kında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Sulfonasyon, batch (kesikli) reaktörde SO^'ün hava için deki derişimi (mol/mol) % 7 olacak şekilde çalışılmıştır. Sulfonasyon işlemi sırasında iki tip karıştırıcı (helikol ve türbin) kullanılmıştır. Sulf olama ürünü şolfonik asit, sulton ve sul fol anmamış hidrokarbon karışımı olup öncelikle kalevi hidroliz yapıla- rak sulton yan ürünleri sulfonik asid ve hidroksi sulfonik asidlere dönüştürülmüştür. Daha sonra saflaştırma işlemleri gerçekleştirilerek yüzey aktif maddenin çözünürlük, yüzey gerilimi, köpük stabiliteai testleri yapılmış ve yüzey özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 145 - SUMMARY In this study, xt has been aimed to sulfonate of the ü12 ~ C16 ole£lnlc hydrocarbon mixture to evaluate them as surface active material and determine their field of use. The determination of the structures of heavy polymer has been accomplished by using NMR and IR techniques. Heavy polymer lias been sulfonated with SO, gas which has the mole concn»of % 7 in air. Sulfohation reactors have been batch type reactors, containing turbine and helical type stirrers. The products of sulfonation have been sulfonic acids, sültons and; unsulfonated hydrocarbons. The by product sultons have been converted to sulfonic acids and hydroxy sulfonic acids by alkaline hydrolysis reaction. After the hydrolysis reaction has been completed, the alkene sulfonic acids are purified further. Then it is tried to determine its physical properties such as solubility in water, changes of surface tension with concent rat ion, foam stability and wetting characteristics an so on. Performance tests according to generally accepted standarts showed that the product of HP sulfonates could be used especially in wetting agent formulations.