Otomotiv sektöründe temel elektrik ve elektronik testleri için gerekli donanım ve hazırlıklar
The Necessary equipment and preparations for basic electric and electronic tests in the automotive sector
- Tez No: 126585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET TEZ ADI: Otomotiv Sektöründe Temel Elektrik ve Elektronik Testleri İçin Gerekli Donanım ve Hazırlıklar Bu çalışmada otomotiv, elektrik, elektronik ve bilgisayar alanlarındaki gelişmeler verilmiştir. Bu bağlamda özellikle son yıllardaki hızla değişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan otomotiv alanındaki yeni sistemler tanıtılmıştır. Bu sistemlerdeki elektrik ve elektronik devre elemanları ve bu elemanlarla oluşturulmuş devre şemaları ile çalışma zenginleştirilmeye çalışılmıştır. Otomotiv alanında eğitim veren ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarında kullanılan sistem ve materyaller incelenerek alternatif bir eğitim yöntemi oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu yöntemde bilgisayar yazılım programlan aktif bir şekilde kullanımı söz konusu olmuştur. Elektronik alanındaki mevcut yazılım programlarından bazıları anlatılmıştır. Bu programlar içerisinde özellikle Electronics Workbench programı üzerinde durulmuştur. Bu programda, diğer programlardan farklı olarak uygulama yapabilme imkanının mevcut bulunmasının önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkışı vurgulanmıştır. Electronics Workbench programı tanıtılarak, örnek devrelerle elektrik ve elektronik sistemler anlatılmaya çalışılmıştır. Bu program ile bir çok sistem bilgisayar ortamında çizilmiştir. Bu program ile otomotiv alanındaki bazı devre ve sistemlerin daha kolay anlaşılabileceği kanıtlanmaya çalışılmıştır. Son kısımda ise yapılan çalışmanın eksik yönleri irdelenmiştir. Özellikle bilgisayar ortamının eğitim alanında her zaman temin edilememesi eksik bir yön olarak eleştirilmiştir. Ancak otomotiv alanındaki elektrik ve elektronik sistemlerin daha masrafsız ve kolay anlatılabilmesi gibi avantajları vurgulanarak; Electronics Workbench programının eğitim alanında kullanılabileceği anlatılmaya çalışılmıştır. 03.2002 Harun TEKKESİN Teknik Öğretmen IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS NAME: The Necessary Equipment And Preparations For Basic Electric And Electronic Tests In The Automotive Sector In this thesis developments in the area of automotive, electricity, electronic and computer were given. In this context new systems in the area of automotive emerged with rapidly changing technology especially in the recent years were introduced. The thesis is attempted to be enriched with electric and electronic circuit elements and circuit schemas formed with these elements in those systems. An alternative education method is tried to be formed by examining systems and materials used in secondary and higher education institutions giving education in the area of automotive. In this method it is stated that computer software programmes are used actively. Some of the available software programmes in the area of electronic were stated. Especially Electronics Workbench programme was focused on among these programmes. The possibility of making practice in this programme unlike others and it is being an advantage was focused on. Introducing Electronics Workbench programme, electric and electronic systems were attempted to be stated with sample circuits. By means of this programme many systems were drawn on computer environment. It was attempted to prove that some circuits and systems in the area of automotive could be understood better with this programme. At the last part the incomplete ways of the research were emphasised. It was criticised as a defect that especially computer environment is not available all the time in educational area. However, the advantages of telling electric and electronic systems in the area of automotive more economically and easily are emphasised. Thus it was attempted to state that Electronics Workbench programme can be used in educational area. 03.2002 Harun TEKKESİN Teknik Öğretmen