LabVIEW kontrollü hidrostatik direksiyon ünitesi test sistemi
LabVIEW controlled hydrostatic steering unit test system
- Tez No: 955992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hidrostatik direksiyon sistemleri, güvenilirlikleri ve verimlilikleri nedeniyle tarım ve endüstriyel makinelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin temel bileşenlerinden biri olan Orbitrol ünitesi, direksiyon simidinden gelen mekanik girdiyi hidrolik harekete dönüştürerek yönlendirme işlevini sağlar. Bu tür bileşenlerin performans doğrulama, kaçak tespiti ve fonksiyonel test gereksinimleri, esnek ve düşük maliyetli test çözümlerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Orbitrol direksiyon kontrol ünitesi, traktör, forklift, yükleyici ve çeşitli ağır hizmet araçlarında yer alan hidrostatik direksiyon sistemlerinin temel elemanıdır. Bu tür bir direksiyon sistemi; Orbitrol ünitesi, direksiyon simidi, çift etkili ve çift yönlü hidrolik silindir, basınç sensörleri, elektriksel ve hidrolik güç besleme modülleri ve destekleyici kontrol elemanlarından oluşur. Direksiyon simidinin döndürülmesiyle birlikte Orbitrol, bu mekanik hareketi orantılı bir hidrolik sinyale dönüştürür ve böylece yönlendirme işlevini gerçekleştiren silindiri çalıştırır. Bu yapı, sürücünün daha az fiziksel eforla aracı yönlendirmesini sağlar. LabVIEW, mühendislik uygulamaları için veri toplama, otomasyon ve gerçek zamanlı sistem kontrolü sağlayan şekil tabanlı bir programlama platformudur. Bu çalışmanın temel amacı, Orbitrol ve benzeri hidrolik bileşenlerin farklı çalışma koşullarında gerçek zamanlı izleme ve değerlendirmesini gerçekleştirebilecek, LabVIEW tabanlı, düşük maliyetli ve taşınabilir bir test sistemi tasarlamak ve uygulamaya almaktır. Önerilen sistem mimarisi; Arduino tabanlı bir veri toplama birimi, basınç dönüştürücüler, çift etkili bir silindir ve hem el pompası hem de elektrik motorunun tahrik ettiği pompa ile çalışabilen çift modlu bir hidrolik güç kaynağını içermektedir. LabVIEW yazılımı, önceden tanımlanmış test protokollerine göre tüm sistem bileşenlerinin senkronize çalışmasını sağlamaktadır. Sistem, basınç tepkisi ve aktüatör davranışı gibi temel parametrelerin gerçek zamanlı görselleştirilmesini, veri kaydını ve analitik değerlendirmesini mümkün kılmaktadır. Geliştirilen test platformu, geleneksel hidrolik test tezgâhlarının yüksek maliyet, alan ihtiyacı ve uzun kurulum süreleri gibi sınırlamalarına çözüm sunmaktadır. Modüler ve taşınabilir yapısı sayesinde yerinde (saha) test uygulamaları için kullanılabilecektir. Her ne kadar sistem öncelikle otomotiv sektörü için tasarlanmış olsa da, havacılık sektöründe yer alan hidrolik bileşenlerin doğrulama ve kaçak testlerinde de kullanılma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, sistemin donanım-yazılım entegrasyonu ve mimarisi, gelecekteki test platformlarına ve deneysel düzeneklere temel oluşturacak sağlam bir altyapı sunmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmada sunulan LabVIEW kontrollü test sistemi, Orbitrol üniteleri ve diğer hidrolik ekipmanların testleri için pratik ve ekonomik bir çözüm niteliğindedir. Esnekliği, taşınabilirliği ve açık kaynaklı uyarlanabilirliği sayesinde hem endüstriyel uygulamalarda hem de akademik araştırmalarda etkin bir araç olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Hydrostatic steering systems are widely used in agricultural and industrial machinery due to their reliability and efficiency. One of the main components of these systems is the Orbitrol unit, which converts the mechanical input from the steering wheel into hydraulic motion to enable steering. The performance validation, leakage detection, and functional testing requirements of such components necessitate the development of flexible and low-cost test solutions. The Orbitrol steering control unit is a core element of hydrostatic steering systems found in tractors, forklifts, loaders, and various heavy-duty vehicles. Such a steering system consists of an Orbitrol unit, a steering wheel, a double-acting and bidirectional hydraulic cylinder, pressure sensors, electrical and hydraulic power supply modules, and auxiliary control elements. When the steering wheel is turned, the Orbitrol converts this mechanical motion into a proportional hydraulic signal, thereby actuating the cylinder responsible for steering. This structure enables the driver to steer the vehicle with less physical effort. LabVIEW is a graphical programming platform that provides data acquisition, automation, and real-time system control for engineering applications. The main objective of this study is to design and implement a LabVIEW-based, low-cost, and portable test system capable of real-time monitoring and evaluation of Orbitrol and similar hydraulic components under various operating conditions. The proposed system architecture includes an Arduino-based data acquisition unit, pressure transducers, a double-acting cylinder, and a dual-mode hydraulic power unit that can be operated by both a hand pump and an electric motor-driven pump. The LabVIEW software ensures synchronized operation of all system components according to predefined test protocols. The system enables real-time visualization, data recording, and analytical evaluation of key parameters such as pressure response and actuator behavior. The developed test platform addresses the limitations of conventional hydraulic test benches, such as high cost, space requirements, and long setup times. Thanks to its modular and portable design, it can be used for on-site (field) testing applications. Although the system is primarily designed for the automotive sector, it also has potential applications in the validation and leakage testing of hydraulic components in the aerospace industry. Additionally, the hardware-software integration and architecture of the system provide a robust infrastructure for future test platforms and experimental setups. In conclusion, the LabVIEW-controlled test system presented in this study offers a practical and economical solution for testing Orbitrol units and other hydraulic equipment. Due to its flexibility, portability, and open-source adaptability, it can serve as an effective tool in both industrial applications and academic research.