Collaborative, interactive web visualization with database support
Veritabanı destekli etkileşimli, kollektif web gösterim sistemi
  1. Tez No: 126611
  2. Yazar: ERKAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞRUEL, DR. NAFİZ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET VERİTABANI DESTEKLİ ETKİLEŞİMLİ,KOLLEKTİF WEB GÖSTERİM SİSTEMİ Internet Ağı, Netscape gibi araçlarla bağıntılı olarak, kullanıcılara dağıtık bilgi paylaşımı için çok etkili bir mekanizma sunmaktadır. Fakat, bu bilgiye erişim tek yönlü, asenkron ve sadece önceden tanımlanmış verilerle çalışabilen bir istemci/sunucu mimarisiyle sınırlanmıştır. Bu projede veri üreticileri ve tüketicileri arasında Internet Ağına çift yönlü, senkron ve kollektivite özeliklerinin eklenmesi Kollektif Web Gösterim Sistemi ismi altında anlatılmaktadır. Kollektif Web Gösterim Sistemi, dünya üzerinde değişik yerlerdeki değişik iş istasyonlarında çalışan kullanıcıların bir lider yönetiminde aynı web sitelerini gezmelerini ve bu arada aralarında interaktif bir iletişim kurmalarını sağlar. Sistemde olan kullanıcılar, lider olan kullanıcının açtığı sayfaları otomatik olarak izleme imkanına sahip olurlar ve bu arada chat tabanlı programlar vasıtası ile de haberleşirler. Eşzamanlı kollaktif web gösterimi sırasında, kullanıcıların gezdikleri sayfalar kaydedilerek, sonradan da izlenmeleri sağlanır. Kollektif Web Gösterim Sistemi için kullanıcıların bir Netscape, Internet Explorer gibi program dışında başka bir programa ihtiyaç yoktur. Dünyanın herhangi bir yerinden Kollektif Web Gösterim Sistemine, kullanıcılar kolaylıkla katılabilirler. Bu proje için uzaktan eğitim için kollektif web gösterim sistemi geliştirilmiştir. Liderliği öğretmen yapar ve öğrenciler de öğretmenin Kollektif Web Gösterim Sisteminde açtığı bir kurs oturumuna bağlanırlar. Öğretmen ister bilgisayarından bir sayfa yükler veya Kollektif Web Gösterim Sistemini bir internet adresine yönlendirir. Öğrenciler, öğretmen sayfanın yayımlanmasına karar verdikten sonra aktif sayfayı görebilirler. Kurs sırasında ziyaret edilen sayfalar daha sonra izlenilebilmesi için kaydedilir. Mayıs, 2002 Erkan DURMUŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLLABORATIVE, INTERACTIVE WEB VISUALIZATION WITH DATABASE SUPPORT The World-Wide Web, in conjunction with such tools as Netscape, is an extremely effective mechanism for individuals to share distributed information. However, access to this information is unidirectional, asynchronous, and limited by a client/server model in which only predefined data are provided. In this project augmenting the World-Wide Web to support bidirectional, synchronous collaboration between data producers and their consumers is described. The Collaborative Web Visualization System allows multiple individuals working on the separate workstations in the world to collaboratively browse the web under the leadership of a leader. The followers can see the web pages fetched by the leader automatically and all the attendees can communicate through chat-oriented programs. Besides online collaboration, by saving the pages visited during the session, a client will have apportinity to navigate these pages offline at a later time. The Collaborative Web system requires the users to use a navigator (Netscape Navigator, Internet Explorer...) without any change; that is no special program is required. Anyone can easily attend the collaborative web visualization system from anywhere in the world. For this project a distance education framework is built by developing a collaborative web visualization system. Teacher accomplishes the leadership and students are clients whom are connecting to a course session opened by the teacher in the Collaborative Web Visualization System. Teacher is able to either upload pages from his workstation or redirect Collaborative Web Visualization System to a web address. Students will get teachers' active page as soon as teacher decides to publish the page. Pages visited during course will be saved for ofline browsing. May, 2002 Erkan DURMUŞ VI