İstanbul kent peyzajında kullanılan yeşil elemanlar ile hava kirliliği arasındaki etkileşim üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 126612
  2. Yazar: FARUK ANILSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yakın bir geçmişte geride bıraktığımız yüzyılın en önemli karakteristiklerinden biri olan sanayileşme çalışmaları ile toplumun sosyal ve ekonomik yaşamında ani ve büyük gelişmeler olmuş ve olmaktadır. Teknolojideki yükselmenin bedeli olarak doğal kaynaklar üzerindeki antropojen etkiler özellikle baskıların artması sonucunu ortaya çıkarmıştır. Doğal kaynakların optimum düzeyde ve sürekli kullanımım sağlamak için, bir envanter yapılması, mevcut koşulların ortaya çıkarılması ve bu noktadan yola çıkarak; doğa kullanımı-doğa koruma ilişkisinin bilinerek gelecek için planlamalar yapılması gereklidir. Bu bilgiler gerek büro çalışmaları, gerekse arazi çalışmaları ile beraber yapılmış, elde edilen veriler ve sonuçlan tartışılmıştır. İstanbul Kent Peyzaj ında Kullanılan Yeşil Elemanlar İle Hava Kirliliği Arasındaki Etkileşim Üzerinde Araştırmalar adlı bu tezin ana amacı hava kirliliğinin kent ağaçlarına etkisinin boyutlarını araştırmak, hava kirliliğinden en çok etkilenen bitki türlerini tespit etmek, dolayısıyla herhangi bir yerin peyzaj tasarımında tür seçimi yaparken, bitkinin, iklim, su, ışık, toprak vs. gibi isteklerinin yanında bir kriter olarak kirletici gazlara karşı duyarlılığının da göz önünde bulundurulmasını sağlamaktır. İstanbul'un barınma, ısınma, motorlu taşıtlar, sanayi tesisleri ve dış kaynaklı hava kirleticileri ve meydana getirdikleri tahribat bu tezde incelenmiş, bu tahribatı düzeltmek için yapılması gerekli çalışmalar ve alınması gerekli önlemler tez sonucunda ortaya konmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the last decedes, human population increased, industrial and technological developments were achieved, and the quality of human life rised. Therefore, society's demand for natural resources tended to increase. This stuation created many problems and caused disturbance degradation of natural resources. In order to use natural resources effectively at optimum level and sustainable basis an invevtory should be made, and present conditions should be determined. Based on these data, land management needs to be planned for future use. In this study, field and office works were combined together and its results were discussed. The main purpose of this thesis, named“Researches About Interaction Between Green Elements, Used in The City Landscape of Istanbul and Air Pollution”is to search the sizes of effects of air pollution on the city trees, to find out the most affected species of the trees from the air pollution, consequently to provide keeping in mind, the sensitivity of the plants to the air pollution as a criterion while selecting species, like the other wishes of a plant such as climate, sun, soil, water,etc. for a landscape conception of any place. Shelter, heating, motor vehicle, industrial facilities and foreign air pollutants of Istanbul and the damages of them were researched, the necessary studies and works that need to be conducted and urgent measures that be taken were discussed at the end of the thesis.