Nasrettin Hoca fıkralarının müzikal animasyona uyarlanması ve Nasrettin Hoca'nın müzikal animasyon aracılığı ile tanıtımı
- Tez No: 7687
- Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET hasrettin Hoca, sanatının felsefesini öyküleri ile açıkla yan değerli bir halk sanatçısıdır, ancak o, sanatının ürü nünü sunarken, raüsikçiler gibi armoniyi, ressamlar gibi ren gi, yontucular gibi mermer ya da tuncu değil, kendi yoksul yaşamının olaylarını işlemiştir. Onun kişiliğinde canlanan Anadolu Türk Halkı Mizahı, yorgun bir zihnin düşüncelerini boşaltan, bir mizah değildir. Nasrettin Hoca mizahı, bunun tam aksine, Türk halkının sorunları ile beraber yürüyen, toplumun eğitimine yönelmiş, yapıcı bir mizahtır. Türk hal kı, yüzyıllar boyunca, dertlerini bu mizahla avutmuş, sevi nebildiği mutlu günlerde de bu mizahın sevinci ile yaşamış tır. Nasrettin Hoca sevinci ile yaşamak, Türk halkı gi bi,“Güler yüzle ciddi olmak”demektir. Türkiye'de animasyon yeni gelişen bir tekniktir. Araç-gereç ve teknik bilgi yetersizliği olayı sınırlı tut maktadır. Tez çalışmasında Nasrettin Hoca'nın“Piller”öy küsü müzikal animasyona uyarlanmaya çalışılmıştır. Film ani masyonu çok karmaşık bir işlem olup, akıl ve becerinin iş birliği ile yaratıcılığı gerektiren bir çalışma alanıdır. Animasyon filmi de diğer filmlerde olduğu gibi iyi bir planlamayı gerektirir. Bu planlama şöyle gelişmektedir, îstenen mesajın ile t ilme s indeki amaç, konu ve temel bilgile rin sunumunda izlenecek yol belirlenir. Süre, iletilen me sajla izleyicinin nasıl özdeşleşeceği ve anlatım özellik-leri“başlangıç ve taslak aşamalarında ele alınır. Daha son ra konu ile ilgili doğru ve güvenilir bilgilerin edinilme si için yeni ”bir araştırma yapılarak, elde edilen doküman lar mantık dizisinde sıralanıp filmin ana hatları saptanır. Her türlü film yapımında iyi bir araştırma yapmak ön koşuldur. Senaryo ve resimli öykü hazırlanır. Her sahne ve seans için birer resim çizilir, ^amera ve figürün hare ket yönü oklarla belirtilir. Ses, süre ve efekt için bilgi ler resimlerin altına yazılır. Çalışma tabloları hazırlanır. Baş animator tipleri yaratır, yardımcı animatörler ara ha reketleri çizerler, boyama işlemlerini yaparlar, arka plan ları hazırlarlar, çekim ve çoğaltım aşamaları bütün bu ça lışmaları izler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nas-al-din Khotia is an amiable folk artist, expressing his witty craft through his anecdotes;“but unlike musicians have wrought harmony, painters who mastered colours or sculptors who have embodied marble or bronze, he has in presenting the products of his art exemplified his own humble way of life. The Anatolian folk humour incarnated in his personality is not one that relieves the charges of burdened minds. Khojas humour, quite to the contrary, is a constructive teaching, one that bloomed in parallel to the woes of the Turkish community and aimed at awakening public av/areness. For cen turies over centuries the Turkish populace have found solas in his wit for their griefs and savoured it in the few moments of contentment. living with the glee of Nas-al-din Khoja is, like Turkish people, to be ”serious with a smile“. The art of animation is a fledgeling technique, in Turkey. Inadequacy of equipment, materials and know-how still restrain it to limited bounds. The object of this Thesis is to commit Khoja*s ”elephants“ tale to a musical animation theme. Motion picture animation is an extremely sophisticated process requiring coordination alongside with collaboration of wisdom and ta lent. An animation film, much like other films, involves solid planning. The process incorporates the consideration at the outset and at the draft planning of the object ofrelaying the message, the topic itself, the duration, the integration of message and audience and the appropriate pre sentation approach. Then follow the phases of new research to gather accurate and reliable information on the subject and of arrangement of documentation in a logical sequence so as to plot the outlines of the film. A thorough research is an indispensable prerequisite for all kinds of films. A master picture is drawn for each scene and each sequence. Directions of motion for the camera and for the figure are arrow-marked. Sound, duration and ef fect information are entered ”beneath each basic picture and work schedules prepared. The chief animator creates the characters; assistants draw intermediate motion frames, paint the frames and fill in backgrounds. The filming and duplica tion phases complete the process.