İstanbul'da 1999 Doğu Marmara depremi sonucu hasar gören bazı binalara ait betonların özelliklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of properties of concretes, that belong to some buildings in İstanbul which were damaged after the 1999 East Marmara earthquake
  1. Tez No: 126623
  2. Yazar: HALİL İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Ülkemiz, deprem riski yüksek bir bölgede yer almaktadır. Meydana gelen depremler sonucunda çok fazla miktarda bina yıkılmakta ve bir çok insan hayatını yitirmektedir. Yıkılan ve hasar gören bina sayısının fazla olmasına, binaların yerterli kalitede inşaa edilmemesi ve yeterli miktarda ve kalitede malzeme kullanılmaması sebep gösterilmektedir. Bu çalışmanın amacı öncelikle Istanbul' da 1999 Doğu Marmara Depreminde hasar görmüş ve yıkılmış bazı binaların taşıyıcı sistemini oluşturan beton örneklerinin fiziksel ve mekanik özelliklerini ortaya koymak, daha sonra bu betonları meydana getiren bileşenler olan harç ve agregaların beton örneklerinden ayrılarak her birinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin tespit edilmesiyle, kullanılan malzeme açısından binaların hasar görme nedenlerine ulaşmak ve bu beton örneklerinin geri kazanım olanaklarını ortaya koymaktır. Tezin bütünü 6 aşamadan oluşmaktadır.. 1. aşamada beton üzerinde en önemli etkiye sahip olan ve en fazla miktarda bileşim oranına sahip olan agregalar hakkında genel kavramlar açıklanmış, beton agregalarının kimyasal, geometrik, fiziksel ve mekanik özellikleri ve bu özelliklerin beton üzerindeki etkileri açıklanmıştır.. 2. aşamada Avcılar ve Eyüp bölgelerinden temin edilen 4 adet hasarlı binaya ait beton örnekleri üzerinde uygulanacak fiziksel ve mekanik deney ilkeleri açıklanmış, beton örneklerinin deneyler boyunca gösterdikleri fiziksel ve mekanik performansları istatistiksel değerlerle birlikte sunulmuştur.. 3. aşamada beton örneklerinin uygulanan deneyler sonucu tespit edilen fiziksel ve mekanik büyüklükleri literatürde belirtilen standartlara göre değerlendirilmiş ve bu büyüklüklerin birbirleri ile ilişkileri ortaya konmuştur... 4. aşamada üzerinde fiziksel ve mekanik deneyler uygulanmış olan Avcılar ve Eyüp bölgelerinden temin edilen 4 adet hasarlı binaya ait beton örnekleri harç ve iri agrega olarak bileşenlerine ayrılmış ve bu bileşenlerin uygulanan deneyler sonucu tespit edilen fiziksel büyüklükleri ve kimyasal özellikleri sunulmuştur. 5.aşamada Avcılar ve Eyüp bölgelerinden temin edilen 4 adet hasarlı binaya ait beton örneklerinin bileşenleri olan harç ve agregaların deneyler boyunca gösterdikleri performansları karşılaştırılmış ve agrega-beton ve harç-beton olarak bileşen-bütün ilişkisi irdelenmiştir. 6. aşamada dünyada ve Türkiye'de agrega geri kazanım durum ve imkanları rakamlarla ortaya konmuştur. xıı
Özet (Çeviri)
DETERMINATION AND EVALUATION OF PROPERTIES OF CONCRETES, THAT BELONG TO SOME BUILDINGS IN ISTANBUL WHICH WERE DAMAGED AFTER THE 1999 EAST MARMARA EARTHQUAKE SUMMARY Turkey is located on a region, which has a high earthquake risk. Many buildings were damaged and too many people lost their lives by the earthquakes, happened in the past. People see the absence of the quality of the buildindgs and its materials as a reason of high number of buildings, that were damaged after earthquakes. In this study, it is aimed to determine the physical and mechanical properties of concretes, belong to buildings in Istanbul, which are damaged after 1999 East Marmara Earthquake, to sepereate the concretes into their components as aggregate and mortar, to determine the chemical and physical properties of components (aggregates and mortar), to reach the reason of damaging of the buildings related to its material and to bring up the possibilities of recycling of the concrete rubbles. This thesis is formed totally from 6 chapters: 1. In the first chapter, the aim is giving basic information about the aggregates, which has the highest mix proportion in concrete and the great influence on concrete. The chemical, geometrical, physical and mechanical properties of agrgregates and the influence of this properties on concrete are also explained. 2. The second chapter is covering the physical and mechanical testing procedures, that will be used on the 4 different concrete samples which are obtained from damaged buildings, located in Avcılar and Eyüp regions in Istanbul. The physical and mechanical performances of these concrete examples and their statistical values are also presented in this chapter. 3. In the third chapter, the examined physical and mechanical properties of the concrete samples, are evaluated to the standarts that are presented in the literature and the relations of these physical and mechanical values are explained. 4. In the fourth chapter, the concrete samples, which that physical and mechanical properties are examined, are seperated into their components as course aggregate and mortar. The chemical and physical values of the aggregates and mortar, which reached after some tests, are presented. 5. In the fifth chapter, the performances of the aggregates and mortar, which shown throughout the physical tests, are compared and the relations between aggregate- concrete and mortar-concrete are evaluated. 6. In the sixth chapter, the situation and possibilities of the recycling of aggregates in the world and Turkey is explained. xiu