Gama radyasyonu zırhlaması amacıyla farklı betonların değerlendirilmesi
The Evaluation of different concretes aiming to shielding of gamma radiation
- Tez No: 126658
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
GAMA RADYASYONU ZIRHLAMASI AMACIYLA FARKLI BETONLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Radyasyonun canlılar üzerinde istenmeyen etkilerinin önlenmesi açısından önemli bir konu“Zırhlama”dır. Radyasyonla çalışmalarda, çalışma şartları, radyasyon kaynağına belli bir mesafeyle ve belli sürelerde çalışmayı gerektirir. Radyasyon korunmasının ana ilkesi, vücudun maruz kalacağı radyasyon seviyesini mümkün olan en düşük düzeye indirmektir. Bunun için günümüzde radyasyonun cinsine göre birçok zırhlama tekniği geliştirilmiştir. Zırhlamada, sıkça kullanılan bir malzeme betondur. Bu çalışmada beş tip beton numuneleri farklı kalınlıklarda ve toplam kalınlığı 14 cm olacak şekilde hazırlatılmıştır. Endüstriyel alanda en çok kullanılan üç gama radyoizotop kaynağı olan Co-60, Cs-1 37 ve ir- 192 radyoizotopları ile çalışılmıştır. Beş farklı beton numunesinin, her üç radyoizotop kaynak kullanılarak, farklı kalınlıklara ilişkin deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla, beş farklı beton tipi için, üç farklı gama radyoizotop kaynağına ilişkin yan-kalınlık tayini yapılmıştır. Buna göre, üç farklı gama radyoizotop kaynağı kullanılarak, beş farklı beton tipi için yapılan deneylerden elde edilen yarı-kalınlıklar çerçevesinde beton tiplerine ilişkin zırhlama değerlendirilmesi yapılmış ve karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. xii
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF DIFFERENT CONCRETES AIMING TO SHIELDING OF GAMMA RADIATION SUMMARY Shielding is a significant subject to prevent the undesired effects of radiation on living things. While working with radiation, the conditions need us to work in specific periods and be close to the source of radiation with a particular distance. The main principle of protecting ourselves from radiation is to keep the radiation level at minimum and nowadays there are lots of techniques to achieve this according to different types of radiation. In these studies, five different samples of concretes are provided in different thicknesses the total of which will not be more than 14 cm. For this experiment, three gamma radioisotopes that are commonly used in industrial field were used and they are the sources of Co-60, Cs-137 and Ir-192 radioisotopes. An experiment containing the five concrete samples applied to three radioisotopes in various thicknesses was applied. According to the results, for the five different concrete samples related to the three radioisotopes, half thickness is determined. At the end, under the lights of data, the evaluation of shielding as made and the results were interpreted comparatively. xin