New synthetic approach for the liquid crystalline-amorphous block copolymers
Sıvı kristal-amorf blok kopolimerler için yeni sentetik yaklaşımlar
- Tez No: 126670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ERSİN SERHATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
SIVI KRİSTAL - AMORF BLOK KOPOLİMERLER İÇİN YENİ SENTETİK YAKLAŞIMLAR ÖZET Bu tezde yapılan çalışmaların tümü iki prosedüre ayrılabilir: Birinci kısımda, 6-(4-Siyanobifenil-4'-oksi)hekzil akrilat (LC6) ve stiren (St) monomerlerinin blok kopolimerleri, serbest radikal polimerizasyonu (CFRP) ve atom transfer radikal polimerizasyonunun (ATRP) kombinasyonu sonucu sentezlenmiştir. İki fonksiyonlu azo-alkil halojenür olan Al, sentezlenmiş ve başlatıcı olarak kullanılmıştır. Al 4, 4'-Azobis(4-siyano pentanol) (ACP) ile 2-Bromo propionil bromürün esterleşme reaksiyonundan hazırlandı ve sonra termal azo parçalanması yoluyla 80 veya 110 °C'de LC6 veya St monomerleri varlığında polimerizasyon gerçekleştirildi. Sonuç olarak, ana zincirlerinin her iki ucunda reaktif brom bulunan PLC6 veya PSt homopolimerleri elde edildi. Her iki ucunda brom bulunan PLC6 veya PSt, ortamdan ayrıldıktan sonra, blok kopolimer sentezi için CuBr/PMDETA katalizatör sistemi varlığında ikinci monomerin ATRP 'sinde makrobaşlatıcı olarak kullanıldı. Tezin ikinci bölümünde ise, bir benzoin alkil halojenür foto başlatıcı (PI), a - Metilol Benzoin Metil Eter (MBME) ile 2-Bromo propionil bromürün esterleşme reaksiyonu sonucu sentezlenerek St veya LC6 ve CuBr/PMDETA katalizatör sistemi varlığında 110 °C'de ATRP gerçekleştirildi. Foto-aktif benzoin grubu içeren PSt veya PLC6 homopolimerleri elde edildi. Foto-aktif grup içeren PSt veya PLC6, ortamdan ayrıldıktan sonra, uygun dalgaboyu altında ikinci monomerin fotopolimerizasyonunda makrobaşlatıcı olarak kullanıldı. Sonuç olarak, sıvı kristal- amorf blok kopolimerler elde edildi. X
Özet (Çeviri)
NEW SYNTHETIC APPROACH FOR THE LIQUID CRYSTALLINE - AMORPHOUS BLOCK COPOLYMERS SUMMARY All the studies in this thesis can be grouped in two different procedures: In the first part, block copolymers of 6-{4-Cyanobiphenyl-4'-oxy)hexyl acrylate (LC6) and styrene (St) were synthesized by combination of conventional free radical polymerization (CFRP) and atom transfer radical polymerization (ATRP). A difunctional azo-alkyl halide AI was synthesized and used as an initiator. AI was prepared by esterification of 4, 4'-Azobis(4-cyano pentanol) (ACP) with 2-Bromopropionyl bromide and then polymerized in the presence of LC6 or St monomer by the thermal decomposition of the azo moiety at 80 or 110 °C. Consequently, PLC6 or PSt homopolymers possessing two reactive bromine end groups in the main chain was obtained. These macroinitiators PLC6 or PSt having bromine end groups was then isolated and subsequently used to initiate ATRP of the second monomer in the presence of CuBr/PMDETA catalytic system in order to synthesize the liquid crystalline-amorphous block copolymers. In the second part of the thesis, benzoin alkyl halide photo initiator (PI) was synthesized by esterification of a - Methylol Benzoin Methyl Ether (MBME) with 2-Bromopropionyl bromide and subsequently polymerized in the presence of St or LC6 and a catalytic system of CuBr/PMDETA by ATRP at 110 °C. PSt or PLC6 homopolymers having photo-reactive benzoin moiety was obtained. These macroinitiators PSt or PLC6 possesing photo-reactive groups were then isolated and subsequently used to initiate PIRP of the second monomer under suitable wavelenghts. Finally, the liquid crystalline-amorphous block copolymers were obtained. DC