Soluble and conductive carbazole and derivatives copolymers
İletken ve çözünür karbazol ve türevlerinin kopolimerleri
  1. Tez No: 126669
  2. Yazar: EDA KELLEBOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS USTAMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Polimerik malzemeleri metallerden ayıran temel özellik yalıtkan olmalarıdır. Bu özellik, örneğin ellektrik tellerini polimerle kaplayarak oluşabilecek kayıpları minuma indirme gibi birçok üstünlük sağlar. Ancak son yıllardai elektrik akımını iletebilen yeni bir organik polimer sınıfı geliştirildi. Asetilen, pirol, tiyofen, karbazol ve çeşitli benzen türevlerinedn sentezlenen ve“organik metaller”olarak da isimlendirilebilen bu polimerler korozyon önleyici kaplama olaraki pillerde ve kararlılıklarına bağlı olarak mikroelektronikte önemli bir yere sahiptir. Bu polimerler arasında karbazol ve türevleri son yıllarda yoğun bir şekilde incelenmeye alınmıştır. Karbazol ve türevlerinin çözünme problemi nedeniyle bu güne kadar karakterizasyonunda oldukça zorlanılmıştır. Bu tezde karbazol, etilcarbazol ve N-vinyl karbazolun etil metil-keton formaldehit reçinesi ile kimyasal ve elektokimyasal kopolimerizasyonu çeşitli metaller ve oksidantla polimerizasyonu çalışılmıştır. Elde edilen ürünler, FT-IR, NMR, AAS, DSC, UV- Visible, elementel analiz ve iletkenlik ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak ilk kez olarak tamamen çözünür ve iletken kopolimerler elde edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Electrically conducting polymers made from heterocyclic monomers have been the subject of much research in recent years. Due to its interesting electrical and optoelectronic properties, chemical and electrochemical polymerizations of N- vinylcarbazole (NVCz), have been extensively studied. Also Polycarbazole is a conductive polymer but there is no much applications because of its brittle property. And Poly(N-ethylcarbazole) is investigated as a model compound with poly(N- vinylcarbazole). Despite its long history, the mechanism of carbazole polymerization under oxidizing conditions is not well understood, because of the polymers are insoluble powders a and can not be characterized by conventional methods. In this thesis, the chemical and electrochemical oxidation of carbazole and derivatives by the use of oxidants and metals with ethyl methyl ketone resin has been studied. Th effect of monomer, resin and metal ion concentration were investigated. Products were characterized by FT-IR, NMR, AAS, DSC, UV- Visible, elemental analyses, conductivity measurements. A new class of totally soluble conducting Carbazole, Ethyl Carbazole and N- Vinyl Carbazole- Ketonic resin copolymers have been developed both chemically and electrochemically. VH