Çörekotu lipaz enziminin teknolojik uygulamaları
Immobilization of lipase from Nigella sativa seeds and technological applications
  1. Tez No: 126705
  2. Yazar: AYLİN AKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÇÖREOTU LİPAZININ İMMOBİLİZASYONU VE TEKNOLOJİK UYGULAMALARI ÖZET Lipaz enzimleri deterjan sanayiinde, süt, ilaç meyve, suyu, tekstil, yağ ve margarin endüstrisinde, yem sanayiinde kimyasal maddelerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel uygulamaların çoğu sulu çözeltilerde gerçekleştirildiğinden katalizör olarak kullanılan serbest enzimlerin reaksiyon ortamından aktivitesini yitirmeden geri kazanılması olanak dışıdır ve dolayısıyla reaksiyon kontrolü çok güçtür. Bu amaçla immobilizasyonla enzimler ısıya denature olmaya karşı stabilize edilirler. Bu çalışmada, çörekotu lipazı selit üzerine adsorpsiyon yöntemiyle ve adsorpsiyonla çöktürme yoluyla immobilize edilmiştir. Adsorpsiyonun Langmiur izotermine uygun olduğu tespit edilmiştir. Adsorpsiyona pH etkisi ve başlangıç protein konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Selit üzerine adsorbe olan lipaz enzimi miktarının pH 5' de en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Immobilizasyon ortamının aktiviteye etkisi incelenmiş, pH 6' da hazırlanmış immobilize enzim örneklerinin en yüksek aktivite değerine sahip olduğu bulunmuştur. Çörekotu lipaz enziminin aseton ve hekzan varlığında selit üzerine immobilizasyonu incelenmiş, hekzan varlığında aktivite kazanımının % 82 olduğu bulunmuştur. Hekzan varlığında hazırlanan immobilize enzim örneklerinin ısıl stabilitelerinin ve aktivasyon enerj sinin doğal enzime oranla yüksek olduğu, Km ve Vm değerlerinin ise bir miktar azaldığı tespit edilmiştir. Aseton ve hekzan ile adsorpsiyon-çöktürme yöntemlerine göre hazırlanmış immobilize enzim örneklerinin sulu ortamda ve hekzan ortamda tekrarlı olarak 4 kez kullanılabildiği ve orijinal aktivite değerinin % 70 'i kadar aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. immobilize çörekotu lipazının substrat ve yağ asiti seçiciliği incelenmiştir. Substrat seçiciliğini incelemek amacıyla 8 farklı yağ (zeytin yağı, ayçiçek yağı, soya yağı, boraj yağı, pamuk çekirdeği yağı, Hint çekirdeği yağı, Hint tohumu yağı, domuz yağı, balık yağı) kullanılmıştır, İmmobilize çörekotu enziminin doymuş yağ asiti içeren yağlara seçicilik gösterdiği bulunmuştur. Yağ asiti seçiciliğini incelemek amacıyla serbest ve immobilize enzim ile boraj yağı hidrolizi incelenmiştir. Çörekotu lipazının her iki formuyla y- linolenik asite karşı negatif seçicilik gösterdiği bulunmuştur. Orijinal boraj yağında % 23 olan y- linolenik asit içeriği hidrolizlenmemiş olan TG fraksiyonunda % 38 olduğu bulunmuştur. xii
Özet (Çeviri)
IMMOBILIZATION OF LIPASE FROM NIGELLA SATIVA SEED AND TECNOLOGICAL APPLICATIONS SUMMARY Lipases one of the most important classes of industrial enzymes, which are used in detergent, food, textile industry. Since most of the industrial applications carried out in aqueous medium, regaining of lipases from reaction medium without loosing activity is impossible and controlling of the reaction is difficult. For this reason lipases are stabilized by immobilization. In this study lipase from Nigella sativa seeds was immobilized on celite by adsorption and by adsorption-precipitation method. It was found that adsorption is well fitted with Langmiur isotherm. Effect on pH and initial protein concentration on immobilization yield and activity of immobilized enzymes were investigated. It was found that highest adsorption value was obtained at pH 5 where as highest activity of immobilized lipase was obtained at pH 6. Immobilization of lipase from Nigella sativa seeds was investigated in the presence of aceton and hexane. It was found that in the presence of hexane activity yield reached at % 82 respectively.Thermostability of lipases immobilized by adsorption and adsorption precipitation method were investigated. Lipases immobilized in the presence of hexane showed high thermal stability and activation energy with respect to native enzyme. On the other hand Km and Vm constants of lipases decreases slightly after immobilization. Activity yield of immobilized lipases were investigated when was used for hydrolyzation of olive oil four times. Retention of enzymatic activities for immobilized lipase in the presense of hexane was % 70 of the original free lipase. To examine substrate specificity of free and immobilized lipase, eight different oil (olive oil, sunflower oil, borage oil, cotton seed oil, castor oil, castor seed oil, lard oil, fish oil) were used. It was found that immobilized lipase from Nigella sativa seed shown specificity, oils contains saturated fatty acids showed negative specifity to oils containing polyunsatutared fattty acids. Borage oil,containig % 23 y- linolenic acid, was used to determine fatty acid specifity of free and immobilized lipase. It was found that free and immobilized lipase showed negative specifity to gamma linolenic acid, and y- linolenic acid was enriched in unhydrolyzed TG fraction to % 38. xiu