Boraj yağının çörekotu (Nigella sativa L. ) lipazı ile hidrolizi ve y-linoleik asidin zenginleştirilmesi
The Hydrolysis of borage oil by black cumin (Nigella sativa L. ) lipase and concentration of y-linoleic acid
- Tez No: 127129
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
BORAJ YAĞININ ÇÖREKOTU ( NÎGELLA SATİVA L.) LİPAZI İLE HİDROLİZİ VE y-LİNOLENİK ASİTİN ZENGİNLEŞTİRİLMESİ ÖZET y- linolenik asit (18:3 n-6; cis, cis, cis-6, 9, 1 2-oktadekatrienoik asit) (GLA), insanlar ve diğer memeli hayvanlarda, linolenik asidin A6-desaturaz enzimi ile desaturasyonu sonucunda oluşan ve daha sonra prostaglandin, tromboksan ve lökotrien sınıfı bağışıklık sağlayan ve iltihaplanmayı önleyici hormonlara dönüşen önemli bir ara metabolittir. GLA' nın direkt olarak kullanılmasıyla egzama gibi deri hastalıklarının, romatizmal eklem iltihablarının ve şeker hastalığında gözlenen nöropati şikayetlerinin tedavisinde etkili sonuçlar alınmıştır. Ayrıca GLA 'nın kolesterol metabolizmasını düzenlediği, tansiyon düşürücü etkisinin bulunduğu ve bazı kanser türlerinde tümör gelişimini de durdurduğu sonucuna varılmıştır. Bu özelliklerinden dolayı GLA sağlık ve gıda alanlarında kullanımı ve önemi giderek artan bir asit olmuştur. Günümüzde bu değerli yağ asidinin kaynaklarından saflaştırılarak zengin konsantreler halinde elde edilmesi üzerine olan çalışmaların sayısının hızla arttığı gözlenmektedir. GLA' nın boraj, evening primrose gibi yağlardan konsantre edilmesi için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bu yöntemler arasında ön sırada yağların lipaz enzimi katalizörlüğünde seçimli hidroliz, seçimli esterleşme veya alkoliz reaksiyonları yer almaktadır. Enzimatik reaksiyonlarda esas olarak mikrobiyal enzimler kullanılmakta olup bitkisel lipazlar ile sayılı çalışmaya rastlanmıştır. Bu çalışmada, boraj yağından çörekotu bitkisel lipazı katalizörlüğünde enzimatik hidrolizi yoluyla GLA' ca zengin ürünler eldesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, hidroliz reaksiyonlarında kullanılan enzimin çörekotu tohumlarından ekstraksiyonu ve amonyum sülfat ile çöktürme yoluyla kısmen saflaştırılması üzerinde çalışılmıştır. İçerisinde % 1 triton bulunan distile suyun en uygun ekstraksiyon çözücüsü olduğu ve bu çözücü sistemiyle elde edilmiş lipaz ekstraktından enzimin çöktürülmesinde %35 amonyum sülfat doygunluk derecesinde çalışılmasının uygun olacağı belirlenmiştir. Daha sonra, belirlenen bu optimum koşullarda hazırlanmış enzim boraj yağının hidroliz reaksiyonlarında kullanılmıştır. Proses parametrelerinin (hidroliz süresi ve enzim konsantrasyonu) hidroliz reaksiyonunun yürüyüşüne ve hidroliz ürünlerinde GLA zenginleşmesine olan etkileri incelenerek optimum koşullar saptanmıştır. Boraj yağının çörekotu lipazı ile seçimli hidroliz reaksiyonlarında, lipazın GLA' ya karşı negatif seçicilik gösterdiği belirlenmiştir, özellikle 163 - 490 U/g yağ enzim konsantrasyonlarında yürütülmüş hidroliz reaksiyonlarında, GLA 'nın hidroliz ürünlerinden Digliserid (DG) ve Trigliserid (TG) fraksiyonlarında zenginleştiği saptanmıştır. En iyi sonuçlar 326 U/g yağ enzim miktarında elde edilmiş olup, 8 saat sonunda, orijinal boraj yağında % 21,9 oranında bulunan GLA' nın TG ve DG fraksiyonlarındaki yüzdesi sırasıyla % 29,6 ve % 41,8 'e yükselmiştir. Bu değerler, GLA' nın TG' de % 35, DG' de ise % 91 zenginleşebildiğini göstermektedir. ıx
Özet (Çeviri)
THE HYDROLYSIS OF BORAGE OIL BY BLACK CUMIN {NIGELLA SATTVA L.) LIPASE AND CONCENTRATION OF y-LINOLENIC ACID SUMMARY y - linolenic acid (18:3 n-6; cis, cis, cis-6, 9, 1 2-octadecatrienoic acid) (GLA) is an important intermediate precursor formed by desaturation of linoleic acid with A6 desaturase enzyme and then converted into local hormones like prostaglandins, tromboxanes, and leukotrienes enabling immunological and inflammatory response in humans and other mammals. It has been observed that direct use of GLA was effective in curing of eczema, rhematoid arthritis and neuropatic complaints seen in diabetes. In addition, it has also been proved that GI,A played an important role in the regulation of cholesterol metabolism and hypertension, and inhibition effect on the tumor development in some cancer cases. Therefore, GLA has become one of the important polyunsaturated fatty acids in health and food industry. Nowadays the large number of studies has been performed on the concentration of this valuable fatty acid from its known sources. Several methods has been used to concentrate GLA from the oils like borage and evening primrose oils. Lipase-catalysed enzymatic reactions of oils, such as selective hydrolysis, selective esterification or alcoholysis rank first among the methods. Generally, microbial enzymes are used in enzymatic reactions. However, only a limited number of studies conducted with plant lipases has been encountered in the scientific literature. In this study, to obtain the GLA- rich products by the enzymatic hydrolysis of borage oil with black cumin {Nigella sativa L.) seed lipase was aimed. At the first part of the study, the extraction of lipase from seeds and its subsequent partial purification by the precipitation with ammonium sulphate were studied. Distilled wuter with 1 % triton was found to be the most suitable solvent for extraction. Optimum ammonium sulphate saturation level was established as 35 % for the precipitation of the extracted enzyme. The enzyme samples prepared at optimum conditions have been later used in hydrolysis reactions of borage oil. The effects of process parameters (hydrolysis time and enzyme concentration) on the course of hydrolysis reaction and on the enrichment of GLA in the hydrolysis products were investigated and the results were optimized. In the selective hydrolysis reactions of borage oil with Nigella sativa lipase, lipase apparently exhibited a negative specificity toward GLA. GLA was concentrated in the Diglyceride (DG) and Triglyceride (TG) fractions of the hydrolysis products, particularly at 163 - 490 U/g oil enzyme concentrations. Best results were obtained at 326 U/g oil enzyme concentration. After 8 h, the level of GLA was raised from 21.9 % in the original borage oil to 29.6 % and 41.8 % in the TG and DG fractions, respectively. These values indicated that GLA was enriched 35 % and 91 % in TG and DG fractions, respectively.