Avrupa Birliği entegre kirlilik önleme ve kontrolü direktifi ve Türkiye
European Union integrated pollution prevention and control directive and Turkey
  1. Tez No: 126765
  2. Yazar: DENİZ KÜLAHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN Z. SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışma, Avrupa Birliği Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Direktifi'nin, idareye ve sanayi sektörüne getirdiği yükümlülükleri ve söz konusu Direktife uyum çerçevesinde yapılması gereken çalışmaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Direktifi, Avrupa Birliği çevre mevzuatında, Endüstriyel Kirlilik Kontrolü ve Risk Yönetimi başlığı altında yer almaktadır. Direktif, endüstri tesislerine faaliyet izni verilmesi konusunda; havaya, suya ve toprağa olan etkilerin, enerji kullanımının, atık yönetiminin, acil durumlarda ve tesisin kapatılması sonrasında ortaya çıkabilecek çevresel etkilerin bir bütün olarak ele alınarak tek bir izin belgesi kapsamında düzenlenmesi ve üretimde Mevcut En İyi Tekniklerin kullanılması gibi yeni bir takım yaklaşımlar ve yükümlülükler getirmektedir. Çalışma kapsamında, Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Direktifi incelenmiş, hem idare hem de sanayi sektörü için getirilen yükümlülükler ve ilgili Direktifin uygulanma esasları ortaya konulmuş, yükümlülükleri karşılamak amacıyla idare ve sanayi sektörünün ne tip çalışmalar yapması gerektiği belirlenmiştir. Konu kapsamında çimento üretimi yapan bir tesiste yapılan uygulama çalışması ile, tesisin Direktife uyum kapsamında yapması gereken yatırımlar belirlenmiş ve bu yatırımların maliyeti hesaplanmıştır. Uygulama çalışmasından hareketle, Türk çimento sektöründe Direktife uyum için yapılması gereken yatırımların maliyeti hakkında tahmini bir sonuç çıkarılmıştır. Bölüm 2'de Avrupa Birliği Çevre Politikasının hukuki temelleri ve kurucu antlaşmalarda çevre ile ilgili olarak yer alan hükümler açıklanmıştır. Bölüm 3'de Avrupa Birliği çevre mevzuatında Endüstriyel Kirlilik Kontrolü ve Risk Yönetimi başlığı altında yer alan Direktiflerin içerikleri ve uygulama esasları hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 4'de Avrupa Birliği Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Direktifi incelenerek, idareye ve sanayi sektörüne getirdiği yükümlülükler ve uygulama esasları ortaya konulmuştur. Bölüm 5'de Türkiye'de sanayiden kaynaklanan kirliliğin kontrolüne yönelik yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmiş ve Direktife uyum kapsamında Türkiye'de yapılması gereken çalışmalar ile ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur. Bölüm 6'da Çimento üretimi yapan bir tesis incelenmiş, Direktife uyum kapsamında tesiste yapılması gereken yatırımlar belirlenerek maliyetleri hesaplanmış, Direktife uyumun Türk çimento sektörüne getireceği maliyet hakkında tahmini bir sonuç çıkarılmıştır. Bölüm 7'de bu çalışmadan çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
EUROPEAN UNION INTEGRATED POLLUTION PREVENTION AND CONTROL DIRECTIVE AND TURKEY SUMMARY This study aims at demonstrating the obligations brought by the European Union Integrated Pollution Prevention and Control Directive on the administration and industry sector and the actions to be taken within the framework of compliance with the said Directive. The European Union Integrated Pollution Prevention and Control Directive takes place in the European Union Enviromental Legislation under the heading of Industrial Pollution Control and Risk Management. The Directive, in the subject of providing the industrial installations with operation licence, brings several approaches and obligations such as taking all the enviromental effects that may arise after the closing of the installation, and in emergency cases, waste management, the effects on air, water and soil, energy use altogether and arranging all of them in a single permit licence and using the Best Available Techniques. Under the coverage of the study, Integrated Pollution Prevention and Control Directive has been investigated, obligations brought for both administrative and industrial sector and the principals of the related Directive have been put forward, the issues such as what kind of actions should be taken in order to meet the obligations have been determined. Under the coverage of the study through a case- study conducted in an installation manufacturing cement, the invesments that must be realized within the framework of compliance with the said Directive have been determined and the cost of these investments has been calculated. Based on the case-study, an estimated result has been found about the costs of the investments that must be realized within the framework of the compliance with the said Directive in the Turkish Cement Sector. In Chapter 2, the legal bases of the European Union Environmental Policy and the provisions stipulated in the treaties in connection with the environment have been explained. In Chapter 3, the information about the contents of the Directive given under the heading of Industrial Pollution Control and Risk Management and application principles has been given. In Chapter 4, Integrated Pollution Prevention and Control Directive has been investigated, obligations brought for both administrative and industrial sector and the principals of the related Directive have been put forward. In Chapter 5, information about the legal arrangements for the purpose of control of pollution in Turkey resulting from the industry has been given and several proposals have been made about what kind of actions should be taken in Turkey within the framework of compliance with the said Directive. In Chapter 6, an installation manufacturing cement has been investigated, the investments that must be realized within the framework of compliance with the said Directive have been determined and the cost of these investments has been calculated and an estimated result for the cost about the compliance with the said directive in the Turkish Cement Sector has been found. In Chapter 7, the results of this study have been evaluated. IX