Rotorlarda eksen kaçıklığının modellenmesi ve etkileri
Modelling of misalignment on the rotors and effects
- Tez No: 126764
- Danışmanlar: PROF. DR. H. TEMEL BİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ROTORLARDA EKSEN KAÇIKLIĞININ MODELLENMESI ve ETKİLERİ ÖZET Dönen parçalara sahip makinalar, dönel makinalar olarak adlandırılırlar. Dönel makinalar hemen hemen tüm endüstriyel sistemlerde kullanılır. Ticari makinaların önemli bir kısmı bu kategoriye girmektedir. Dönel makinalar birkaç gramdan birkaç tona kadar değişen ağırlıktadırlar. Buhar türbinleri, elektrik jeneratörleri, kompresörler, güç iletim sistemleri, gaz türbinleri, içten yanmalı motorlar, ev aletlerindeki elektrik motorları dönel makinalara örnek olarak verilebilir. Rotor dinamiği konusundaki çalışmaların ana amacı, rotorlardaki titreşim olayının anlaşılabilirliğinin artması böylece bu titreşimlerin kontrol edilmesi ya da yok edilmesidir. Geçmiş yıllarda rotor dinamiği üzerinde bir çok çalışma yapılmasına rağmen eksen kaçıklığına sahip motor-esnek kavrama-rotor sistemleri üzerine çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Bu yüksek lisans tezinin amacı, motor-esnek kavrama- rotor sisteminde eksen kaçıklığı ve kütle dengesizliğinin neden olduğu mekanik titreşimlerin modellemesi ve etkileri üzerine çalışmalar yapmaktır. Çalışmada eksen kaçıklığına sahip rotor sistemi modellendikten sonra sistemin dinamik davranışı sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilmiştir. Model oluşturulurken birtakım varsayımlar yapılmıştır. Kütle dengesizliği ve şaft eksen kaçıklığı için genelleştirilmiş kuvvet vektörü sistem denkleminde kullanılarak cevap elde edildi. Yazılan bilgisayar programında sonuçlar zaman düzleminde hesaplanmıştır. Sistemin cevabının karışık olması durumunda zaman düzleminde ayrı titreşim bileşenlerini tanımlamak çok zor hale gelmektedir. Titreşimleri bileşenlere ayırmanın en verimli yolu titreşim genliklerinin frekansla nasıl değiştiklerini gözlemlemektir. Frekans düzleminde titreşim datalarını görmek için, zaman düzlemindeki bilgileri frekans düzlemine çevirmek için Fourier dönüşümü yapılır. Program yardımıyla değişik kütle dengesizliği ve eksen kaçıklıklarının sonuçları elde edildi. Sayısal sonuçlar ve literatürdeki deneysel sonuçlar, dengesizlik ve eksen kaçıklığının dönme hızının sırasıyla lx, 2x katı şeklinde karakterize edilebileceğini gösterdi. Ancak, eksen kaçıklığı kuvvetinin frekansı, sistemin herhangi bir doğal frekansına yakın olmadığı zaman eksen kaçıklığı fark edilmeyebilir. Bundan dolayı, bazı durumlarda eksen kaçıklığı görünmez ve titreşim spektrumunda belirlenemez. xı
Özet (Çeviri)
MODELLING OF MISALIGNMENT ON THE ROTORS and EFFECTS SUMMARY Any machine with rotating components is considered to be a rotating machine. Rotating machinery is used almost every industrial system. The great majority of commercial machinery falls into this category. Rotating machines range in size from small gyroscopes weighing only a few grams to large rock tumblers weighing several tons. Other examples of rotating machines are steam turbines, electric generators, industrial compressors, power transmission systems, gas turbine engines, combustion engines, and household electric motors. The general purpose of study of rotor dynamic is to increase understanding of rotor vibration phenomena and thus provide a means for controlling or eliminating these vibrations. Although much progress has been made in this study of rotordynamics over the last few decades, little work has been done to study vibrations that occur in a misaligned motor-flexible coupling-rotor system. The aim of this thesis is the modeling and analyzing of mechanical vibration due to misalignment and unbalanced mass of the motor-flexible coupling-rotor system. In the study, after the modeling of misaligned rotor system, the behaviour dynamic of the system is analyzed by using FEM. The solution is handled by using generalized force vector due to unbalanced mass and misalignment in the system equation. In the computer programming results is computed in the time domain. In case of complex system response, determination of the individual vibration component in time domain become harder. The most efficient way of dividing vibration to its component is observing the changing of amplitude with frequency. To view the vibration data in the frequency domain, the Fourier transform is needed to convert the vibration data from time domain to frequency domain. By using a computer program, that is used the algorithm explained above, the dynamic behaviour of the system for different unbalanced mass and misalignment is calculated. Both the experimental and numerical results show that unbalance and misalignment can be characterized by lx and 2x shaft speed, respectively. However, misalignment effects sometimes may not be apparent because the forcing frequency is not close to one of system natural frequencies. Therefore, in some cases the misalignment is hidden and cannot be identified in the vibration spectrum. xn