The Effect of reduced beam section on elastic and inelastic behaviour of steel moment frames
Zayıflatılmış kiriş kesitinin moment aktaran çelik çerçevelerin elastik ve elastik olmayan davranışına etkisi
  1. Tez No: 126781
  2. Yazar: ÖVÜNÇ TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZGİDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ZAYIFLATILMIŞ KİRİŞ KESİTİNİN MOMENT AKTARAN ÇELİK ÇERÇEVELERİN ELASTİK VE ELASTİK OLMAYAN DAVRANIŞINA ETKİSİ ÖZET 1994 yılında meydana gelen Northridge depreminin ardından, o güne dek moment aktaran çelik çerçevelerde yaygın olarak kullanılan kaynaklı kiriş-kolon birleşimlerinin, deprem sırasında kendilerinden beklenen davranışı göstermedikleri ve tasarım aşamasında gözönüne alman davranış düzeyine ulaşmadan göçme sınır durumuna eriştikleri gözlenmiştir. Bu sorunu çözmek amacıyla bir çok yaratıcı çözümler önerilmiştir. Bu tekniklerden biri olan zayıflatılmış kiriş kesiti çözümü ile, kiriş-kolon birleşimine yakın bir bölgede kiriş başlığında azaltma yapılarak taşıyıcı sisteme bir çeşit yapısal sigorta yerleştirilmektedir. Bu çözüm, kirişlerde birleşimden uzaktaki küçük bir bölgede enerji yutulmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, zayıflatılmış kiriş kesitinin taşıyıcı kiriş elemanının elastik rijitliğine ait karakteristik terimlere olan etkisi bir genel sonlu eleman analizi yazılımı yardımıyla hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar ve bu sonuçların olası kullanımları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF REDUCED BEAM SECTION ON ELASTIC AND INELASTIC BEHAVIOUR OF STEEL MOMENT FRAMES SUMMARY After the 1994 Northridge earthquake, it was observed that the welded beam-to- column connections could not withstand the expected earthquake distortions and had severe problems that led to limit states below the intended design levels. In order to solve this problem, many innovative techniques have been proposed. One of these techniques is the reduced beam section, so-called the dogbone, that introduces a structural fuse in the frame system by reducing beam flange width close to the connection. This scheme helps the frame dissipate energy in a stabilized manner in small portions of the beams, away from the connection. During this study, the effect of dogbone existence on stiffness characteristics of beams is computed with the help of a general finite element analysis software. The results are then reviewed for future reference.