Plastik malzemelerin geri dönüşümü: Otomotiv endüstrisinden örnekler
Recycling of plastic material: Examples from automotive industry
  1. Tez No: 126782
  2. Yazar: CEYDA VATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
PLASTİK MALZEMENİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ: OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDEN ÖRNEKLER ÖZET Bu çalışmada, gerek ekonomik, gerekse çevresel önemi olan plastik malzemenin geri dönüşümü konusuna yurt dışı örnekleri ile otomotiv endüstrisi uygulamalarına yer verilmiştir. Kaynaklan kirletmemek ve hurda malzemeleri geri kazanmak, çevresel kaygılar içerisinde geri dönüşüm için iki güçlü neden oluşturmaktadır. Çevre kirliliği ve hammadde tüketiminin artmış olduğu gerçeği, tüketici,üretici ve yönetimleri geri kazanım konusunda bilinçli davranmaya zorlamaktadır. Bu konuda ülkeler bazında yapılanlara, ekonomik açıdan önemine ve kullanılan yöntem ve tekniklere bölümler içinde değinilmiştir. Plastik malzemeler sınıflandırılmış, genel özellikleri ve kullanım alanları tanımlanmıştır. Plastik atıkların yok edilebilirliği, atıkların kaynaklan, atıkların toplanması ve geri dönüşüm için hazırlanması aşamaları anlatılmıştır. Malzemelerin geri kazanımı, geri kazanım seçenekleri, geri kazanım tesisi ve karışık atıklara işlenmesi başlıktan altında incelenmiştir. Geri kazanım seçeneklerinden kaynağında ayırma işlemi, ekonomik ve en etkili yöntem olarak saptanmış, bireylerin bilinçlendirilmeleri ve geri kazanıma katılmaları çalışmalarının yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Geri kazanım ön koşullan olan toplama ve aynına işlemleri yurt dışı örnekleri ile açıklanmıştır. Türkiye'de geri dönüşüm koşullan gösterilmiş, geri dönüşüm organizasyonlarının yetersizliği belirlenmiştir. Türkiye'de geri dönüşüm faaliyetlerinin organize edilmesi gerekliliği ve bireylerin geri dönüşüm katılımının sağlanması gerekliliği saptanmıştır. Elde edilen veriler sayesinde Türkiye sınırlan içerisinde geri dönüşüm sanayini besleyecek miktarda plastik malzeme tüketildiği gösterilmektedir. Geri kazanımın ekonomik boyutu ülkeler bazında yapılan çalışmalar bünyesinde incelenmiştir. Gerek Türkiye gerek diğer ülkelerin geri dönüşüm sanayinden sağladığı ekonomik faydalar rakamlar ile ifade edilmiştir. Dünya plastik çağını yaşamaktadır. Geri kazanılabilir maddelerin pazarında talebin sabit kalacağı düşünülmemelidir. Bu tür maddelerin güvenilir bir biçimde temini artarsa, talebin de büyük oranlarda gelişeceği ve piyasanın kendiliğinden oluşacağı diğer ülkelerin deneyimleri ile sabittir. Otomotiv geri dönüşüm uygulamalarına dünya üzerindeki örnekler ile yer verilmiştir. Otomobilde plastik malzemenin kullanımı ve tasarıma getirmiş olduğu yararlar ve geri kazanılmış plastik malzemenin otomobil elemanları üretiminde kullanım alanları analiz çalışması yapılmıştır. Otomotiv atık plastik malzeme çeşitleri ve geri dönüşüm sonrası kullanılabileceği ürünler sınıflandırılması yapılmıştır. Otomobil üretici firmalara geri dönüşüm uygulamala rı ve geleceğe yönelik hedefleri analiz çalışması yapılmıştır. Otomotiv endüstrisi geri dönüşüm sanayini besleyecek miktarlarda ıxmalzeme üretmektedir ki geri dönüşüm konusunda asıl sorun olan geri dönüşüm merkezinin yeterli malzeme sağlama problemiyle burada karşılaşılmayacaktır. Geri dönüştürülmüş plastik malzeme otomobil elemanlarının üretiminde hammadde olarak kullanılabilmektedir. Bunlar çalışmanın bulguları arasında yer almaktadır. Otomotiv endüstrisinde uygulanan plastik malzemenin geri dönüşüm çalışmaları, plastik malzemenin büyük miktarlarda tüketildiği otomotiv sektörü için yol gösterici niteliktedir. Bu konuda herhangi bir çalışması bulunmayan Türk otomotiv endüstrisinin konuya ilgisini çekmek gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
RECYCLING OF PLASTIC MATERIAL: EXAMPLES FROM AUTOMOTIVE INDUSTRY SUMMARY In this study, plastic materials recycling, which has the environmental and economic values, discussion with the other countries' studies and automotive industry applications are included. Pollution of sources and recycling of scrap materials are the two strong reasons for recycling concept. The consumers, producers and governments are constrained to comprehend recycling subject because of the feet of increasing on consumption raw materials and environmental pollution. Other countries' applications, economical importance and using methods and techniques are mentioned in the chapters. Plastic materials usage and general properties are classified in the study. Collecting of plastics scraps, waste sources, disposal plastic materials and preparing for recycling phases are described. This study is defined under the subjects of recycling of materials, recycling options, recycling centers and the processing of wastes. Sorting of the wastes in the sources is ascertained to be the most economic and the most affective application in recycling options. It is determined that the study to make the individuals become conscious and attend the recycling program should be done. Recycling provisions of collecting and sorting are explained by abroad examples. Recycling conditions of Turkey are mentioned and inadequate Turkish recycling organizations are designated. It's ascertained that Turkish recycling activity must be organized and individual participation must be provided. The datum shows mat there are enough plastic materials for the recycling industry in Turkey. Economic dimensions of recycling are researched with the other countries studies. The economical advantages of recycling for Turkey and other countries are expressed with the figures. The world is in the plastic era now and the demand of recycled materials shouldn't be taught to stay constant. If these materials are provided confidently, demand will be increased. It was proved with the other countries experiences. Automotive recycling applications are included by the examples form different countries. Using of plastic materials in automobile and its advantage on design applications and usage field of recycled plastics for automobile parts production are analyzed. The usage of recycled plastics in the production of automobile parts is determined. Recycling applications of car companies and their future expectations are analyzed. Variety of automotive waste plastics and the use of these in automobile parts after recycling are classified. Recycling applications and its future expectations are given by the examples from sector. The automotive industry provides enough plastics for the recycling. In addition providing materials is the most important subject for the recycling industry. It shows that it won't be a problem for XIthe automotive industry's recycling program. Recycled plastics can be used to produce new parts as raw materials. These are stated in the diagnosis of analyzes. The study of recycled plastics applications İn automotive industry is guided for the sector which plastics consumption is high. It's determined that Turkish automotive industry's attention must attracted to this subject. xn