Radyal pompa çarkı performans tayini
Performance of a radial pump impeller
  1. Tez No: 126816
  2. Yazar: ABDULLAH HAMARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KIRKKÖPRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidromekanik ve Hidrolik Makineler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, santrifüj pompanın en önemli elemanlarından olan radyal çarkın performansı incelenmiştir. Performansı belirlenen orijinal bir pompadan temin edilen çark, hazırlanan özel bir deney tesisatında deneylere tabi tutulmuştur. Bu deney tesisatı çark performansının salyangoz, giriş çıkış elemanları, difüzör v.s. gibi pompanın diğer elemanlarının etkisi olmaksızın ölçülebileceği niteliktedir. İlk bölümde pompalar ve elemanları hakkında genel bilgi verilmiştir. Pompanın en önemli elemanları olan çark, salyangoz ve difüzör kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili çalışmaya ışık tutacak nitelikteki daha önceden yapılan araştırmalar ve bulguları Bölüm 2'de verilmiştir. Üçüncü bölümde, pompalarda akışkana aktarılan enerjinin teorisi hakkında bilgi verilmiştir. Pompalar ve pompa çarkları ile ilgili temel kavramlara değinilmiş ve ilgili bağıntılar çıkarılmıştır. Deneylerin yapıldığı santrifüj pompa deney düzeneği ile salyangozsuz pompa deney düzeneğine dördüncü bölümde değinilmiştir. Çark performansı tayini için özel olarak bir deney düzeneği hazırlanmıştır. Bu düzenekte yapılan deneylerde kullanılan üç delikli basınç probu, basınç transduseri v.s. gibi ölçme elemanları ve kalibrasyonları anlatılmıştır. Deneylerdeki basınç transduserinden gelen veriler bir PCL-1800 veri toplama kartıyla alınmış ve bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm ile sonuçlar ve öneriler bölümünde deneylerin yapılışı ve elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Santrifüj pompa deney tesisatında pompa tasarım devri olan 1450 d/dak ile 800 d/dak da deneyler yapılıp pompa performansı bulunmuştur. Çark performansı deneyleri ise 800 d/dak ile difüzörlü ve difüzörsüz olarak iki şekilde yapılmıştır. Bu deneylerden elde edilen sonuçlar orijinal santrifüj pompa deney sonuçları ile karşılaştırılmış ve bu deneylerdeki kayma faktörü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, performance of a radial impeller that is the most important part of a centrifugal pump was investigated. The impeller disassembled from an original centrifugal pump was tested in a special test rig. In this test rig, the impeller performance can be determined alone without the influence of other pump elements such as volute, diffuser, inlet and outlet elements etc. In the first chapter, brief information is given about pumps and pump elements. Important elements of a pump such as impeller, volute and diffuser are described and explained. Literature survey is given in the second chapter. In Chapter 3, the energy transfer from impeller to fluid is described and related equations are given. Both of the centrifugal pump test facility and special test rig designed for determining the performance of the impeller itself are described in the fourth chapter. Pressure and velocity are measured by use of a three-hole pressure probe in the flow field. Pressure signals from the probe are converted to electrical signals through a pressure transducer. These signals are collected by use of PCL-1800 data acquisition card and evaluated by a Q-Basic program on a PC. The fifth chapter describes the details of the tests carried on the special voluteless test rig and on the original pump. Performance comparisons of the impeller itself and the original pump are made to investigate influence of volute and vaneless diffuser. Experimental slip factors are given for various flow rates. XI