Bayramiç kazası manuel atıksu tesisinin SCADA otomasyonu
SCADA automation of Bayramiç district wastewater plant with manuel control
- Tez No: 126861
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN GÜZELBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
BAYRAMİÇ KAZASI MANUEL ATIKSU TESİSİNİN SCADA OTOMASYONU ÖZET Bu çalışmada, analog kontrol kumanda tarzında projelendirilmiş bir atıksu arıtma tesisindeki (Bayramiç Kazası (Çanakkale) Atıksu Arıtma Tesisi) proses işleyişinin PLC (Programmable Logic Controllers) ve SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) sistemine dönüştürülmesi incelenmiştir. Konu akışı, bir atıksu arıtma tesisinin kurulma ve projelendirme gerekçelerini, bir atıksu tesisinde bulunan proses ünitelerinin çalışma prensipleri, ardından konu edilen Bayramiç Kazası (Çanakkale) Atıksu Arıtma Tesisi'nde bulunan ve kullanılan proses ünitelerinin çalışma prensiplerini ve buna bağlı olarak bu ünitelerde tesis edilmiş motorların analog kumandalı çalışma ilk hal proje durumu anlatılmıştır. Analog çalışma prensiplerinin açıklanmasının ardından otomasyon projelendirilmesi için kullanılan Siemens SMATIC ürün ailesinden S7-400 ve S7-300 PLC'leri baz alınarak PLC lojik kontrolörü tanıtılmış ve çalışma ve programlama dilleri şekil ve tablolarla desteklenerek anlatılmıştır. PLC lojik kontrolörünün tamtılmasrnm ardından otomasyon projelendirmesinin ikinci ayağı olan SCADA programı, yine Siemens ürün ailesinden WinCC (Windows Control Center) programı baz alınarak ekonomik kazanımları ve program bloklarının şekillerle ilişkilendirilmesi ve nasıl aktif duruma getirildikleri açıklanmıştır. Yine bu bölüm, adım adım şekillerle desteklenerek anlatılmıştır. Bu açıklamaların ardından atıksu tesisleri ve tüm endüstriyel tesislerde hayati bir öneme sahip olan enstrümantasyon konusu Bayramiç Kazası (Çanakkale) Atıksu Arıtma Tesisi'nde kullanılan sensörler ve aktüatörler temel alınarak açıklanmıştır. Son olarak, sonuç bölümü niteliğindeki otomasyon projelendirmesi tamamlanmış, bu tesisin motor kumanda prensipleri proses üniteleri bazında açıklanmıştır. Bu amaçla kullanılan araç ve programlar belirli bir mantık sırasında açıklanmıştır. Tüm bahsi geçen bu araç ve programların tanımları ve gerekli açıklamaları verilmiş, açıklamalar şekillerle desteklenmiştir. xıv
Özet (Çeviri)
SCADA AUTOMATION OF BAYRAMİÇ DISTRICT WASTEWATER PLANT WITH MANUEL CONTROL SUMMARY In this study reprojecting a process at a wastewater trearment plant (based on Bayramiç (Çanakkale) Wastewater Treatment Plant) which had been projected (engineered) in a form of contactor and relay controller system to the form of a PLC and SCADA (Siemens WinCC) system is researched. Flow of subjects in the thesis is editted like this squence: Installation and engineering reasons of a wastewater treatment plant, work principles of process units at a wastewater treatment plant, later work principlesof process units used at Bayramiç (Çanakkale) Wastewater Treatment Plant, and according to this, relay-contactor working of motors installed at these process units is expressed. After expressing the analog motor control principles, PLC based on Siemens SIMATIC production family S7-400 and S7-300 PLCs is introduced and expressed for working and programming languages by supplying with figures and tables. After that, SCADA program which is the second step of automation project, based on Siemens WinCC SCADA, is expressed with its economical benefits, connection between program blocks and objects, and how this objects in the Graphic Designer are activated. After that, instrumentation which is the most important subject for wastewater treatment plants and industrial plants, is expressed (based on sensors and actuators at Bayramiç (Çanakkale) Wastewater Treatment Plant). Conclusion, automation project as a result section is finished and expressed step by step with each motor of process units. Because of this purpose, tools and programs which are used in this study are expressed in a logically sequencing way and these expressions are supplied with appropriate graphics and figures. As a result, as desired, with all data information coming to the main computer, process flow is followed on this main computer. xv