Akademik danışmanlar ve öğrencilerin akademik danışmanlık görev algıları ile verilen danışmanlık hizmetlerini değerlendirmeleri
- Tez No: 12687
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BANU İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada akademik danışman ve öğrencilerin akademik danışmanlık görev algıları ile verilen danışmanlık hizmetlerinin değerlendirilmesi ele alınmıştır. Ayrıca danışmanlık hizmetlerini engelleyen unsurların ortaya çıkarılmasına da çalışılmıştır. Araştırmada görev maddelerine ilişkin olarak Kuzgun tarafından geliştirilen envanter kullanılmıştır. Bu envanter ile danışman ve öğrencilerin akademik danışmanlık görev algıları ile verilen hizmetlerin düzeyi belirlenmiştir. Danışmanlık hizmetlerini engelleyen unsurların ortaya çıkarılması için sorulan sorular Ç.ü. 'si öğretim koşulları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Araştırmaya Tıp -fakültesi dışındaki diğer fakültelere devam eden II, III ve IV. sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 519 öğrenci ile bu fakültelerde görevli 105 akademik danışman katılmıştır. Araştırma sonuçları frekans, yüzde, aritmetik ortalama,“t”testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile değerlendirilerek sonuçlar tablolarla gösterilmiştir. Elde edilen bulgulardan akademik danışmanlar ile öğrencilerin görev algılarında birbirine benzer olduğu buna karşın verilen hizmetlerin algılama biçimlerine uygun olmadığı görülmüştür. Genelde akademik danışmanların görev algılarına uygun hizmetleri vermedikleri dikkati çekmektedir. öğrencilerin de danışmanlarından beklentilerine uygun hizmetleri görmediklerini ifade ettikleri anlaşılmıştır. Yeterli danışmanlık hizmetlerinin verilmesini engelleyen en önemli unsurlar olarak; öğrenci sayısının çokluğu, danışman-öğrenci etkileşiminin olmaması ve sürekli değişen yönetmelikler gösterilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda bugünkü hizmetlerin yeterli olmadığı anlaşılmıştır. önerilerde öğrencilerin ruh sağlığının korunması ve başarılarının yükseltilmesinde rol oynayan akademik danışmanlık hizmetlerinin öğrencilerin beklentilerine uygun bir işleyişle yeniden düzenlenmesine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, role perception academic advisors and students' have been compared and the degree to which planned advisory services are given has been avaluated. The obstacles that prevent the supply of ideal advisory services have also been studied. In the study an inventory related to the role description of academic advisors which is developed by Kuzgun has been used. The inventory aims to determine the role perception o-f both students and advisors and actual given services- Questions related to the -factory causing difficulties in giving adequate advisory services to the students have been developed with specifc consideration of Çukurova University's teaching conditions. Subjects were 519 students of second, third and fourth year and 105 advisors chosen from all Faculties except the Medical faculty. Results have been statistically evaluated using frequency distribution, percentages, mathematical mean,“t”test and Pearson Moments Produet Correlation Coefficient statistics. The results revealed that there is a significant similarity between advisors 'and students' perception of the advisor's role, however actual services do not match with perceptions. In general, it seems that advisors are not practising in accordance with their ideal advisor role concept and students also evaluate their advisors' services as being inadequate. Student body, lack of interaction, lack of time and constantly changing regulations are mentioned to be the causes of insufficient advisory services. In general, findings revealed that the present services are not sufficient. So, advisory servicies which plays on important role in preservation of students mental health and in developing success, has been proposed to be reorganized according to student expectations.