İlkokula devam eden üstün yetenekli çocukların sosyal davranış özellikleri ile benlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Bahçelievler ilçesi örneği)
The investigation of the relationship between characteristics of social behaviors and self concept of gifted and talented children going on primary school (Sample of Bahceli̇evler)
- Tez No: 469645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, ilkokula devam eden üstün yetenekli çocukların benlik algıları ile sosyal davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada sosyal davranışlar sosyal yeterlilik ve olumsuz sosyal davranışlar bağlamında incelenmiştir. Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1. Üstün yetenekli çocukların benlik algıları, sosyal yeterlilikleri ve olumsuz sosyal davranışları demografik değişkenlere (cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, anaokuluna gitme durumu, anne-baba çalışma durumu, günlük televizyon izleme süresi, günlük bilgisayar kullanım süresi, destek eğitim odasından faydalanma durumu, serbest zamanlarda tercih edilen etkinlik türü ve kardeş sayısı) göre farklılaşmakta mıdır? 2. Üstün yetenekli çocukların benlik algıları ile sosyal yeterlilik, kişilerarası ilişkiler, özdenetim becerisi, akademik beceriler, olumsuz sosyal davranışlar, antisosyal-agresif davranışlar, yıkıcı-talepkar davranışları arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? 3. Üstün yetenekli çocukların benlik algıları sosyal yeterlilik ve olumsuz sosyal davranışlarını anlamlı düzeyde açıklamakta mıdır? Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Bahçelievler İlçesi'nde 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören Temel Kabiliyet Testi (7-11)' ne göre üstün yetenekli olduğu tespit edilen 874 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. 16 ilkokulda gerçekleştirilen araştırmaya 368 (211 kız, 157 erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırmada, üstün yetenekli çocukların benlik algısı düzeylerinin belirlenebilmesi için Piers-Harris Çocuklar İçin Öz-Kavram Ölçeği ve sosyal davranışlarına yönelik bilgi alabilmek için de Okul Sosyal Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca demografik değişkenlere yönelik bilgilerin alınabilmesi amacıyla araştırmacı tarafından düzenlenen öğrenci kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada; betimsel analizler, bağımsız gruplar t testi, Kruskal Wallis-H testi tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-U testi, Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Benlik algısı düzeylerinin sosyal yeterliliği ve olumsuz sosyal davranışları yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between the self concept and the social behavior of the gifted and talented children who are studying at primary school. Social behaviors are investigated associated with social competence and antisocial behaviors in this research. The answers of the questions set out below are sought according to scanning model: 1. Do the self concept, social competence and antisocial behaviors differentiate regarding demographic information (gender, education level of mother and father, the case of going to kindergarten, the situation of whether the father and mother are working, the daily duration of watching television, the daily duration of using computer, the case of whether the children benefit from the resource room or not, the type of activities preferred in leisure times and the number of sibling) ? 2. Is there any significant relationship between self concept and social competence, interpersonal relationships, self-control skills, academic skills, antisocial behaviors, antisocial aggressive behaviors, destructive- demanding behaviors? 3. Does the self concept explain significantly social competence and antisocial behaviors? The population of the study is 874 gifted and talented students who are studying at 3rd and 4th class of the primary schools in the Bahcelievler district of Istanbul. The 874 gifted and talented children were determined according the results of Primary Mental Abilities Test (7-11). 368 students (211 girl, 157 boy) were attended the study which was conducted 16 different primary schools. In this research, Piers-Harris Children's Self Concept Scale was conducted in order to investigate the level of self concept of the gifted and talented children and School Social Behavior Scale was used to get information about the social behaviors of the gifted and talented children. Besides, student personal information form, which was developed by the researcher, was used to get the information about the demographic variables Descriptive analysis were conducted by using independent samples t test, Kruskal Wallis-H test, one way variance analysis (ANOVA), Mann Whitney-U test, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. Simple linear regression analysis was conducted to determine whether the self concept levels regress on the social competence and antisocial behaviors or not.