Ortaokul öğrencilerinin sosyal problemlerini çözmede algıladıkları sosyal desteğin okul sosyal hizmeti perspektifinden değerlendirilmesi: Adıyaman ili örneği
Evaluation of the perceived social support of secondary school students in solving their social problems from the perspective of school social service: The case of Adıyaman province
- Tez No: 954492
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAKİR CEYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Okullar, çok eski dönemlerden itibaren bireylerin her açıdan gelişiminde, yetiştirilmesinde, nitelikli insan gücü olarak toplumda yerlerini almalarını sağlamada oldukça önemli eğitim kurumlarıdır ve onların toplumsallaşması sürecinde önemli bir rol oynamaktadırlar. Farklı yaşam durumlarında, birbirinden farklı sosyoekonomik özellikleri olan ailelerden gelen öğrenciler, okul başarılarına, okula devamlarına ve arkadaş ilişkilerine olumsuz yönde etki eden çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu sorunların ele alınmasında, ailenin ve tedavi kurumlarının sorumlulukları olduğu gibi, eğitim kurumlarının da hem çözüm bulma, rehberlik etme, hem de öğrencinin iyi olma halinin sürekliliğinin sağlanması ve korunması açısından önemli rolleri vardır. Bu nedenle okul ortamlarında öğrencilerin aileleri ile iş birliği yaparak, gelişim alanlarını destekleyerek sorunlarının ele alınması ve çözümlenmesinde ve toplumsal refahın sağlanmasında okul sosyal hizmeti önemli bir role sahiptir. Uygulamalardan verimli sonuç alınması için okul sosyal çalışmacının rolleri, görevleri ve okul sosyal hizmetinin ne olduğu doğru tanımlanmalıdır. Bu bilgiler ışığında bu çalışmanın amacı, okul ortamlarında öğrencilerin karşılaştığı eğitim sorunlarında ve bu sorunların çözümünde ve önlenmesinde eğitim ekibine katkı sağlayabilecek role sahip okul sosyal hizmet servisinin kurulmasını sağlayarak okul sosyal hizmetinin hangi sorunlara çözüm olacağını tespit etmek ve okul sosyal hizmetinin hangi ihtiyaçlardan kaynaklandığını ortaya koymaktır. Çocuklar akademik başarılarını sürdürebilmek için bazen zorbalık, yoksulluk, ihmal, gelecek kaygısı, ekonomik sorunlar, istismar ve madde bağımlılığı gibi pek çok zorlukla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sorunlar arkadaş çevresinde olduğu gibi bazen okuldan ve öğretmenlerden kaynaklanan sorunlar olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin okulun fiziki yapısındaki eksiklikler, sınıf içi materyal eksiklikleri ya da öğretmenlerin bireysel eksiklikleri gibi nadir de olsa sorunlar çocukların sağlıklı eğitim almalarına engel olabilmektedir. Çocuklar çözmekte zorlandıkları bu sosyal sorunlarla karşılaştıklarında ve gerekli desteği veya çözüm sunabilecek birini bulamadıklarında, bu sorunların sonuçları nedeniyle akademik başarısızlık yaşayabilir, sosyal çevrelerinden uzaklaşabilir, içine kapanık hale gelebilir, duygusal kopuşlar yaşayabilir ve bazen bu sorunlar okuldan atılmaya kadar gidebilir. Okulda sorun yaşayan öğrenciler bu sorunların çözümünde ilk olarak yakın çevrelerinden, arkadaşlarından veya ailelerinden destek almaya çalışırlar. Bunlar yeterli olmadığı durumlarda okul rehber öğretmenlerinden veya psikologlardan yardım alabilirler. Çalışmamızın odak noktası, tüm bu sayılan aile, arkadaş veya danışmanlık hizmetlerinin yeterli olmadığı durumlarda sosyal sorunlarla karşılaşan öğrenciler için okul sosyal hizmetlerinin gerekliliği ve önemidir. Bu çalışmada, çalışma alanı olarak seçilen Adıyaman ilinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin sosyal sorunlarının belirlenmesi, sorunlarını çözmek için başvurdukları destek birimlerinin belirlenmesi ve sorunların çözümünde okul sosyal hizmetinin gerekliliği ve önemi tartışılmıştır. Bu kapsamda Adıyaman ilinde çeşitli devlet ve özel okullarda okuyan 935 ortaokul öğrencisiyle biri demografik ve diğer ikisi de sosyal problem çözme envanteri ve algılanan sosyal destek anketleri olmak üzere üç adet anket yapılmıştır. Çalışmamızda ortaokul öğrencilerinin sosyal problemleri çözme becerileri ve sosyal destek algıları ile bunlara etki eden faktörlerin bulunması ve sosyodemografik değişkenlerle aralarındaki ilişkinin derecesinin ve yönünün belirlenmesi amacıyla veriler anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 23.0 programıyla analiz edilmiştir. Sonuçlarımız cinsiyet bakımından değerlendirildiğinde hem erkek hem kız öğrencilerin sosyal problemlerini çözmede yeterli olamadıkları ya da orta düzeyde sosyal problem çözme becerisine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca sosyal problemlerle karşılaşma durumunda erkeklerin sosyal desteği ilk olarak arkadaş çevrelerinde ve diğer kişilerde aradığı, kız öğrencilerin ise aile desteğine başvurduğu gözlemlenmiştir. Yaş, sınıf ve okul türüne göre sonuçlar ele alındığında ise sosyal problemlerle baş etme konusunda küçük yaş ya da alt sınıflardaki öğrencilerin daha iyi sonuçlar aldığı görülürken öğrencilerin yaşları büyüdükçe sorunlarının çeşitlenmesinden dolayı sosyal problemler baş etmede zorlandıkları görülmüştür. Benzer sonuçlar hem devlet okullarında hem de özel okullarda gözlemlenmiştir. Farklılık oluşturan değişken ise çalışmamızda veli eğitim durumunda gözlemlenmiştir. Eğitim seviyesi yüksek olan velilerin öğrencilerin hem sosyal problem çözmede hem de problem karşısında destek alma konusunda veli eğitim durumu düşük öğrencilerden daha iyi sonuçlar aldığı görülmüştür. Analizler sonucunda sosyal problem çözme envanteri ve algılanan sosyal destek ölçeği ile demografik değişkenler değişkenlerin bazıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş çıkan sonuçlar istatistiki olarak yorumlanarak sosyal hizmet literatürü ile bağdaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Schools are very important educational institutions in the sense that they are able to take place in the society as qualified human power in all aspects of development, training of individuals from early periods and they play an important role in the process of their socialization. In different life situations, students from different socioeconomic backgrounds may encounter various problems that adversely affect school achievement, school attendance, and friendship. In addressing these issues, as well as the responsibilities of family and treatment institutions, educational institutions also have important roles in finding and providing guidance, as well as in ensuring and maintaining the well-being of the student. For this reason, school social service plays an important role in the problem solving and problem solving and collective welfare by supporting the development areas by cooperating with the parents' families in the school settings. In order to obtain fruitful results from the practices, the roles of the school social worker, their duties and what the school social service is must be defined correctly. In light of this information, the aim of this study is to determine what problems school social service will solve by establishing the school social service that can contribute to the educational problems faced by the students in the school settings and to solve the problems and prevent them from contributing to the education team and to identify the necessities of school social service. In order to maintain their academic success, children may sometimes face many difficulties such as bullying, poverty, neglect, anxiety about the future, economic problems, abuse and substance abuse. When children encounter these social problems that they have difficulty in solving and cannot find the necessary support or someone who can provide a solution, they may experience academic failure due to the consequences of these problems, may distance themselves from their social environment, become introverted, experience emotional disconnection and sometimes these problems may even lead to expulsion from school. Students who have problems at school first try to get support from their close circle, friends or families in solving these problems. In cases where these are not sufficient, they can get help from school counselors or psychologists. The focus of our study is the necessity and importance of school social services for students who encounter social problems when all these family, friend or counseling services are not sufficient. In this study, the social problems of middle school students studying in Adıyaman province, which was selected as the study area, were determined, the support units they applied to solve their problems and the necessity and importance of school social services in solving the problems were discussed. In this context, three surveys were conducted with 935 middle school students studying in various state and private schools in Adıyaman province, one of which was demographic and the other two were social problem solving inventory and perceived social support surveys. In our study, data were collected using the survey method and analyzed with the SPSS 23.0 program in order to find the social problem solving skills and social support perceptions of middle school students and the factors affecting them and to determine the degree and direction of the relationship between them and socio-demographic variables. When our results were evaluated in terms of gender, it was concluded that both male and female students were not sufficient in solving their social problems or had moderate social problem solving skills. In addition, it was observed that males first sought social support in their friends and other people when faced with social problems, while female students sought family support. When the results were examined according to age, class and school type, it was seen that younger or lower-class students had better results in coping with social problems, while students had difficulty in coping with social problems due to the diversification of their problems as they got older. Similar results were observed in both public and private schools. The variable that created a difference was observed in our study in the status of parent education. It was observed that students with higher levels of education had better results than students with lower levels of parent education in both solving social problems and receiving support in the face of problems. As a result of the analyses, significant differences were found between the social problem solving inventory and perceived social support scale and some of the demographic variables, and the results were statistically interpreted and reconciled with the social work literature.