İçme sularında trihalometan oluşumu ve organik maddelerin giderilmesi
Trihalomethane formation and removal of organics from drinking waters
- Tez No: 126875
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ZUHURİ SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET İçme suyu kaynaklan, özellikle de yüzey sulan antropojenik ve doğal kökenli organik maddeler içermektedirler. Suda bulunan organik maddelerin, içme suyu arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amaçlı kullanılan klor ile reaksiyona girdikleri ve başlıca trihalometan (THM) olarak adlandırılan klorlu yan ürünlerin oluşmasına neden oldukları 1970'lerden bu yana bilinmektedir. THM'ler kanserojen olup, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinin İçme suyu yönetmeliklerinde sınırlanması gereken maddeler olarak yer almaktadırlar. Türkiye'de THM'lerin sınırlandırılması ve kontrol edilmesi için herhangi bir yönetmelik bulunmamaktadır. Yapılan çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın anlam ve önemiyle, amaç ve kapsamına yer verilmiştir. İkinci bölümde, organik maddelerin yapı ve özellikleri incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise, dezenfeksiyon yan ürünleri (DYÜ) oluşumunun kimyası ve halojenli DYÜ oluşumunun kontrol stratejileri açıklanmış, koagülasyon ve flokülasyonun genel mekanizmasına değinilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi konularına bölüm 7 ve 8 'de yer verilmiştir. Deneysel çalışmalar iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, tesis girişinden alınan hamsu numuneleri üzerinde, Kağıthane Çelebi Mehmet Han İçme Suyu Tasfiye Tesisi 'nde halen uygulanmakta olan alüminyum-sülfat ve demir(III)-klorür olmak üzere iki farklı koagülant madde ve ileri arıtma alternatiflerinden biri olan toz aktif karbon uygulanmıştır. Doğal organik madde gideriminde demir(III)-klorür verimli bulunmuştur. Ancak korozyon kontrolü için çıkış pH'ı düşünülmesi gereken bir husustur. İkinci aşamada, İstanbul içme suyu arıtma tesisleri TTHM, organik madde içeriği ve mevsimsel değişimler açısından karakterize edildi. Sonuçlar TTHM seviyelerinin mevsime bağlı değiştiğini göstermektedir. Tüm tesislerde yüksek konsantrasyonlar yaz aylarında gözlenmiştir. Sonuçlar, Büyükçekmece suyunun yüksek miktarlarda bromoform içerdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
TRIHALOMETHANE FORMATION AND REMOVAL OF ORGANICS FROM DRINKING WATER SUMMARY Drinking waters supplied mainly from the surface water bodies contain organic matter of antropogenic and natural origin. It has been known since 1970' s that the organic matter in water reacts with chlorine used for disinfection in drinking water treatment plants, and lead to the formation of chlorinated by-products, mostly the trihalomethans (THMs). The THMs are carcinogenic and are regulated under the National Drinking Water Regulations in USA and Europe. In Turkey, there is no regulation to limit and control THMs. This thesis includes eight chapters as following : In the first chapter, the significance and the general objectives of the study were defined in detail. In the second chapter, the structure and properties of the organic matter were given. In the third chapter, chemistry of disinfection by-product formation and strategies for controlling formation of halogenated disinfection by-products were described. In the forth chapter, the general mechanisms of coagulation and flocculation were given. In the fifth chapter, drinking water treatment objectives and main processes and the issues associated with key processes were explained. In the six chapter, the experimental techniques were explained. In the seventh and eigth chapter, the results of the experiments were discussed. Experimental studies were carried out at two stages. In the first stage, the removal of THM precursors by enhanced coagulation and flocculation processes was examined for the influent raw water to Kağıthane Çelebi Mehmet Han Drinking Water Treatment Plant in Istanbul. Two coagulants, alum and Ferric-chloride and advanced technologies of powdered activeted carbon were tested. Ferric-chloride was effective in removig natural organic matter (NOM). Howewer, when ferric-chloride was used for enhanced coagulation, final pH adjustment was necessary for corrosion control. In the second stage, raw water of Istanbul city were characterized in terms of organic matter content and TTHM as well as in terms of their seasonal variation. Results indicate that TTHMs vary depending on the season. Higher concentration was observed in summer time. Results indicate that treated water from Büyükçekmece lake contains relatively higher bromoform XI