Türk inşaat sektöründe iş kazalarının ve iş güvenliği sorununun incelenmesi
Investigation of work accidents and work safety matters in Turkish construction sector
  1. Tez No: 126900
  2. Yazar: ALİ RIZA AKSÖYEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışmada, inşaat sektöründe son 10 yılda meydana gelen iş kazaları incelenerek, kazalara neden olan faktörlerin saptanması, kazalardan korunmak için gerekli uygulamaların belirlenmesi ve iş güvenliği açısından, inşaat sektörümüzün değerlendirilmesi ve iyileştirici önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Tezin giriş bölümünde, konuyla ilgili temel kavramların tanıtılmıştır. İş güvenliği konusunun tarihsel gelişimi ve bu konudaki hukuksal sorumluluklarada, ayrıca yer verilmiştir. İkinci bölümde, istatistik verilerden yararlanılarak, karşılaştırma ölçütleri yardımıyla, iş kollarının durumu değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, SSK arşivlerinden elde edilen, 1000 adet inşaat sektörüne ait kaza dosyasının, çeşitli kriterlere göre dağılımlarına yer verilmiştir. Kaza tipleri saptanmış, ana ve alt gruplara ayrılmıştır. Ayrıca geçmiş dönem verileri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Dördüncü bölümde ayrıntılı olarak iş kazalarına neden olan güvensiz durumlardan bahsedilmiştir. İş kazalarının temel nedenleri vede alınması gereken tedbirler açıklanmıştır. Beşinci bölümde, ülkemizde iş güvenliği mevzuatı incelenmiş, ilgili maddeler tartışılmıştır. Bununla birlikte, konuyla ilgili devlet denetimi hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuçlar ve öneriler bölümünde araştırma bulguları değerlendirilmiş, iş güvenliği konusunda alınması gereken tedbirler sunulmuştur. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it is aimed to be presented the factors that cause accidents, the necessary implementations for precautions and job safety by defining the datas from dossiers related employment accident in construction sector in 10 years.The necessity of applications are pointed for work safety. In first chapter, the definitions are teken place. The historical development and legal responsibilities are alse presented. İn second chapter, the branches of industry are determined by comparative factors from statistical datas. Dissociation of 1000 case reports from Social Insurance Office are presented in different criterias, in chapter three.the types of accidents are classified in main and subgroups. The comparison from previous datas is also shown in this section. In chapter four, the lack of confidence that causes employment accidents, is identified. The main reasons and precautions for this accidents in construction sector, are also taken place. In chapter five, the effective health and safety policy and Labor law in our country are summarised with related subjects. Moreover, the information for inspect of government is given. In the conclusion and suggestion part, the results from this study are evaluated and in suggestion the precautions for the development of Work Safety are advised. Xlll