İnsan vücudunun fotogrametrik yöntemle modellenmesi
Human body modelling by photogrammetric method
- Tez No: 126924
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Her geçen gün insan vücudunun çeşitli amaçlarla modellenmesi ve ölçülmesi olayının önemi artmaktadır. Laser tarayıcı sistemler, görüntü tabanlı yaklaşımı esas alan sistemler ve digital fotogrametri gibi yöntemler; insan vücudunun üç boyutlu modelinin oluşturulması, sanal gerçeklik, medikal uygulamalar, tele-konferans ile görüntü ulaştırma gibi amaçlarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistem gereksinimleri kullanım ve uygulamanın amacına göre değişebilmektedir. Yapılan bu çalışma digital fotogrametrik yöntemle insan vücudu modellenmesini temel almaktadır. Kullanılan donanım, uygulana yöntem ve elde edilen sonuçlar burada gösterilmektedir. Bu proje iki aşamadan oluşmaktadır. İlk adımda insan vücuduna ait görüntüler metrik olmayan bir digital kamera yardımı ile elde edilmiş ve digital fotogrametri yazılımı yardımı ile değerlendirilmiştir. Kamera kalibrasyonu ile değerlendirme işlemi eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir, ikinci adımda ise insan vücudunun ön-üst bölgelerini ele alan bir anatomi bilgi sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Günümüzde, her bir hasta için elde edilen görüntülerin digital olarak arşivlenmesi ve 3 boyutlu modellerinin oluşturulması son derece kolaylaşmıştır. Bunun yanı sıra fotogrametrik olarak elde edilen datalara ek olarak metin bilgilerinin de genelleştirilmiş veri tabanlarında saklanarak yönetilmesi mümkündür. Saklanan bu veriler çok çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedirler. Bunun yanı sıra bu sistemler karşılaştırmalı analiz için etkin birer araç olarak kullanılabilmektedirler. Bu sistemler internet üzerinden doktor ve laboratuvarların uzaktan kullanımlarım mümkün kılmakta ve bu sayede de kullanıcılarına avantaj sağlamaktadırlar. Buna ek olarak dünyanın herhangi bir yerindeki doktor ve doktor adayları çeşitli konulardaki gelişmeleri ve yaşanan vakaları bu araçları kullanarak izleyebilmekte ve bunları karşılaştırma imkanı bulabilmektedirler. Tüm bunlardan çıkarılabilecek en önemli sonuç; karşılaştırmanın olası felaketlere karşı hazırlıklı olmaya yardımcı olan ve müdahale etkinliğini arttıran bir yöntem olmasıdır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modeling and measurement of the human body have been increasing by importance for various purposes. Laser scanning, coded light range digitizers, image-based approaches and digital stereo photogrammetry are the used methods currently employed in medical applications, computer animation, teleconferencing and virtual reality to produce three dimensional computer models of the human body. Depending on the application, different are the requirements. The method presented in this working is based on multi- image photogrammetry. The equipment, the method and results achieved with this technique are here depicted. The process is composed of two steps: acquisition of multi- images, evaluation and calibration of the system at the same time, and making an anatomic information system. The images captured by five CCD cameras arranged in front of the subject are digitized by a frame grabber. The complete system is calibrated on the job using a reference object with target points and evaluated of images by digital photogrammetric software. Afterwards established an information system on topography of upper limp body. A complete digital archive of the acquired images and the generated 3D models can be easily created for each patient. In addition to the photogrammetric by-products other tabular data can be managed in a generalized database file. And it is usefull for various purposes. This, besides being an effective diagnostic tool, it also provides all the potential of tele-medicine, taking the advantage of the Internet for the dissemination of the patients' records among doctors and laboratories remotely positioned. Another important issue that can be of great help to the attendant doctors is a global and continuous monitoring of the disease status. More specifically the models of the human back generated in different stages of a treatment can be referenced in a global system and can be compared to each other or to the model of a so-called healthy human back. VllImportant conclusion can be inferred from those comparisons that could help the fast and effective treatment of the disease. vin