Kablosuz uygulama protokolü mimarisi
Wireless application protocol architecture
  1. Tez No: 126957
  2. Yazar: YEŞİM TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
KABLOSUZ UYGULAMA PROTOKOLÜ MİMARİSİ ÖZET Mobil iletişim ve veri iletişimi; günümüzde haberleşme sektörünün en hızlı büyüyen iki alanıdır. Bugün dünyada 450 milyondan fazla mobil kullanıcı bulunmaktadır. Bu sayının 2005 yılma dek bir milyarın üzerine çıkması beklenmektedir. Kablosuz veri iletişimi, mobil ve veri haberleşmesini birleştirerek kullanıcıya internet ve intranetlerdeki çeşitli bilgiye cep telefonu ve benzer kablosuz cihazlar aracılığı ile kolaylıkla erişebilme imkanım sunar. WAP- Kablosuz Uygulama Protokolü kablosuz iletişim ile ilgilenen şirketlerin birleşerek oluşturdukları WAP Forum tarafından geliştirilmiştir. Forumun amacı, kablosuz (mobil) ortamda her kesimin serbestçe bilgi transferi sağlaması ve uygulama geliştirmesidir. İnternet protokolleri bu yönde geliştirilerek, küresel bir kablosuz şebeke protokolü ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda WAP, internet ve mobil haberleşme protokollerinin bir kesişimi olarak da tanımlanabilir. 1996 ve 1997 yıllarında Unwired Planet, Nokia ve diğer haberleşme şirketleri çeşitli protokoller yazarak bu platforma girmiştir. Unwired Planet firması, HDML (Handheld Device Markup Language) adı altoda mobil cihazlarda bulunacak bir arabirim tarafından derlenerek desteklenecek bir işaretleşme dili ve bunu destekleyen HDTP (Handheld Device Transport Protocol) protokolünü yazmıştır. Bu dil ve protokol internette dokuman taşıma ve sunma protokolü olan HTML(Hypertext Markup Language) ile aynı özelliklere sahip web tabanlı bir işaretleşme dilidir. 1997 Mart ayında ise Nokia, Akıllı Mesajlaşma (Smart Messaging)'yı tanımlamış ve internet erişimli ilk mobil GSM haberleşme cihazlarım üretmiştir. Bu cihazlarda, mobil kullanıcı ile sunucu arasında SMS(Kısa Mesaj Servisi) ve TTML (Tagged Text Markup Language) denilen bir işaretleşme dili kullanılmıştır. Bu şekilde haberleşme şirketlerinin kendilerine özgü çeşitli platformlar oluşturmaları üzerine, pazarın parçalanması ve uyumsuzluklar gündeme gelmiştir. Bunun üzerine şirketler birleşerek ortak bir protokol tanımlama yoluna gitmişlerdir. Böylece WAP'i oluşturmak için WAP Forum kurulmuştur. Açık bir üyelik sistemine sahip olan konsorsiyumun bugün 500 'den fazla üyesi vardır. WAP, mobil ortamla optimize edilmiş küçük ekranlar, az m&tarda hafıza, düşük bant genişliği gibi sınırlı şartlar altında çalışacak şekilde planlanmıştır. Ayrıca, mevcut şebekelerle çalışabilmekte, üçüncü nesil iletişim sistemlerinin kullanacağı standartlarla uyumlu olma özelliği taşımaktadır. Bu tez kapsamında WAP- KablosuzHaberleşme Protokolu'nun katmanlı mimarisi ve GSM Şebekesi üzerinde bu sistemin nasıl işletildiği incelenmektedir. XI
Özet (Çeviri)
WIRELESS APPLICATION PROTOCOL ARCHITECTURE SUMMARY Mobile communication and data transportation are the most popular sectors in communication world. Today there are more than 450 million mobile subscribers in the world. It is expected that the number of MS will exceed one billion until 2005. Wireless data communication offers services which provides the access to the information on internet or intranet by the way of mobile networks. WAP, Wireless Application Protocol has been improved by WAP Form which was constituted by mobile communication companies. The idea of WAP is founded on the need of global wireless network language and protocol stack. The global wireless network protocol is constructed by the development of internet protocol. That is why it can be expressed that WAP is a combination of mobile communication and internet protocols. In 1996 and 1997, Unwired Planet, Nokia and the other communication companies has become the member of WAP platform. The company Unwired Planet made a markup language of HDML (Handheld Device Markup Language) which can be compiled and supported by the mobile devices and a protocol of HDTP(Handheld Device Transport Protocol) which supports HDML. This language and protocol, having the same properties with HTML(Hypertext Markup Language) which transports and presents document on internet, is a web based mark-up language. In March of 1997, Nokia defined Smart Messaging and manifactured the first serial mobile GSM communication device which had the capability of accessing internet. In these devices the markup language of SMS and TTML (Tagged Text Makup Language ) were used between the mobile subscriber and server. There had been some inconsistencies because of the companies' private platforms for mobile internet. Then the companies agreed with the idea of defining a common protocol to prevent inconsistencies. So the WAP Form was constructed.The open system consortium has the number of member more than 500. WAP was planned to work under the limited capabilities of optimised small display, insufficient memory and low bandwidth. So it is convenient for the present GSM network and 3G communication systems standards. This study gives information about layered architecture of WAP and the way of operating on the GSM network. xii