İnsansız hava araçları için kablosuz tam otomatik şarj istasyonlarının geliştirilmesi
Development of wireless fully automatic charging stations for unmanned aerial vehicles
  1. Tez No: 998172
  2. Yazar: MURAT ERTURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde askeri, ticari ve sivil alanlarda yaygınlaşan İnsansız Hava Araçlarının (İHA), operasyonel sürekliliğini kısıtlayan en temel faktör batarya kapasiteleri ve buna bağlı uçuş süreleridir. İHA'ların otonom görev döngülerini insan müdahalesine gerek duymadan sürdürebilmeleri için, iniş sonrası enerji ikmalini otomatik olarak gerçekleştirebilen istasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, döner kanatlı İHA'lar için düşük maliyetli, taşınabilir ve uzaktan izlenebilir bir otonom kablosuz şarj istasyonu tasarlanmış ve prototipi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistem, endüktif kuplaj prensibine dayalı kablosuz güç transferi teknolojisi ile gömülü sistem tabanlı bir izleme mimarisini birleştirmektedir. Sistem donanımı; yer istasyonunda verici bobin ünitesi, hava aracında (DJI Mini 4 Pro) ise alıcı bobin, regülasyon devresi, ACS712 akım sensörü ve ESP32 mikrodenetleyicisinden oluşmaktadır. Yazılım tarafında ise, şarj sürecine ait voltaj, akım ve güç verilerinin operatöre aktarılması amacıyla TCP/IP protokolü üzerinde çalışan bir iletişim altyapısı kurulmuştur. Kullanıcı arayüzü olarak, platform bağımsız çalışma yeteneğine sahip Flutter tabanlı bir mobil yer kontrol istasyonu uygulaması geliştirilmiştir. Yapılan deneysel testlerde, sistemin İHA bataryasını %70 civarında bir verimlilikle kablosuz olarak şarj edebildiği ve 5 mm'ye kadar olan eksenel hizalama sapmalarını tolere edebildiği gözlemlenmiştir. Geliştirilen mobil uygulama sayesinde, şarj süreci anlık olarak takip edilebilmiş ve olası bağlantı kopmaları milisaniyeler mertebesinde tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilen sistemin otonom İHA filoları için uygulanabilir, ekonomik ve güvenilir bir enerji ikmal çözümü olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary factor limiting the operational continuity of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), which are becoming widespread in military, commercial, and civil fields, is battery capacity and the associated flight times. For UAVs to sustain autonomous mission cycles without human intervention, stations capable of automatically performing energy replenishment after landing are required. In this thesis study, a low-cost, portable, and remotely monitorable autonomous wireless charging station was designed and prototyped for rotary-wing UAVs. The developed system integrates wireless power transfer technology based on inductive coupling principles with an embedded system-based monitoring architecture. The system hardware consists of a transmitter coil unit at the ground station and a receiver coil, regulation circuit, ACS712 current sensor, and ESP32 microcontroller on the air vehicle (DJI Mini 4 Pro). On the software side, a communication infrastructure operating over the TCP/IP protocol was established to transmit voltage, current, and power data related to the charging process to the operator. A Flutter-based mobile ground control station application capable of platform independent operation was developed as the user interface. Experimental tests observed that the system could wirelessly charge the UAV battery with an efficiency of approximately 70% and tolerate axial misalignment up to 5 mm. Thanks to the developed mobile application, the charging process could be monitored in real-time, and potential connection losses were detected in the order of milliseconds. The obtained results demonstrate that the proposed system is a feasible, economical, and reliable energy replenishment solution for autonomous UAV fleets.