Diyarbakır'da nüfus hareketlilikleri ve konut ihtiyacının karşılanması için çözüm yöntemleri tartışması
The Movement in the population of Diyarbakır and discussion, methods to solve the housing issue
- Tez No: 126981
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
DİYARBAKIR'DA NÜFUS HAREKETLİLİKLERİ VE KONUT İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ TARTIŞMASI ÖZET“Diyarbakır'da Nüfus Hareketlilikleri ve Konut İhtiyacının Giderilmesi için Yöntem Tartışmaları”başlığı altında hazırlanan bu yüksel lisans tez çalışması toplam altı ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmayı oluşturan her bölüm, ayrıca kendi alt bölümlerini oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. Tezin ilk bölümünde, konunun araştırı lmasındaki amaç ve konunun kapsamına yer verilirken aynı zamanda, Diyarbakır Kenti ve tarihi gelişimi ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde Diyarbakır'ın nüfus yapısı sosyal ve kültürel açıdan değerlendirilmektedir. Nüfus hareketliliklerinin incelendiği bu bölüm, Cumhuriyet öncesi ve sonrası olmak üzere iki alt başlık halinde ele alınmıştır. Aynı bölümün bir diğer başlığı olan Diyarbakır'a göç ve kentin gelişimi açısından oluşturduğu sonuçlar araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Diyarbakır'da yaşanan konut sorunu ele alınmaktadır. Bu bölümde,“Diyarbakır'da yaşanan kentsel süreçler ve sonuçlan”başlığı altında ele alınan kentin planlama süreci, kentin gelişim yönleri ve kentsel işlev dağılımı ile kentin altyapı sorunları araştırılmıştır. Konut yapılaşma türleri ile Diyarbakır'da konut sorunu başlıkları alt başlık olarak ele alınırken, nüfus hareketliliklerine bağlı olarak ortaya çıkan mevcut konut ihtiyacı araştırılmıştır. Dördüncü bölüm olarak, Diyarbakır'da nüfus hareketliliklerine bağlı olarak ortaya çıkan konut ihtiyacının karşılanması için önerilecek yöntemler ve mevcut uygulamaların karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Beşinci Bölümde Türkiye'de konut finansmanı konusunda yaşanan sorunlar ele alınarak mevcut konut finansman yöntemleri irdelenmiş; Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan ipotek (mortgage) yöntemi, Batı dünyasında uygulanan bir konut finansmanı yöntemi olarak tanıtılmıştır. Altıncı Bölümde, daha önceki bölümlerde ortaya konulan konut sorununun çözümü için sonuç ve öneriler içeriği yer almaktadır. VIII
Özet (Çeviri)
THE MOVEMENT IN THE POPULATION OF DİYARBAKIR AND DISCUSSION METHODS TO SOLVE THE HOUSING ISSUE SUMMARY The general framework of this MSc thesis is prepared as“The Movement of the Population in Diyarbakır and Discussion Methods to Solve the Housing Issue”, it was arranged in six chapters. Each Chapter has its separate parts. First Chapter of the thesis, includes the aim and the subject of the investigation. Also, it is informed about Diyarbakır and its history. The population of Diyarbakır is analysed with social and cultural ways. This Chapter which analyses the population have two parts as the movement in the population, before and after the Republic. The migration to Diyarbakır and its results in urbanisation of Diyarbakır is investigated as a part of this chapter. In the Third Chapter, the Housing Issue in Diyarbakır is analysed. It includes, the Urbanisation in Diyarbakır, also its results; the urbanisation axles of the City and infrastructure issue. The kinds of housing and housing issue in Diyarbakır evaluated with separate parts. Also in the same chapter, the housing issue in Diyarbakır is investigated as a result of migration. The Housing Issue as a result of migration in Diyarbakır and proposals for the solution, is evaluated in Chapter Four. In the Fifth Chapter, the methods of Housing production is investigated and the problems in housing finance is determined. The mortgage method is informed as a finance method from United States. The Sixth Chapter is formed as the Conclusion and Proposals part. It suggests the solutions for housing issue in Diyarbakır. IX