Kömürdeki nemin yanmaya etkisinin teorik incelenmesi
Theoretical study of the effect of coal moisture in combustion
- Tez No: 126980
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
kömürdeki nemin yanmaya etkisinin teorik incelenmesi ÖZET Kömürleşme derecesi düştükçe kömür içerisindeki nem miktarı artmakta ve bazı genç kömürlerin yapısı ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır. 1995-1996 kışında İstanbul'da hava kirliliğini kontrol altına alabilmek için kente giren kömürlerin ısıl değerleri, kül miktarı, parçacık boyutu, kükürt ve nem değerleri için baza sınırlamalar getirilmiştir. Son 10-15 yılda İstanbul'da ağırlıklı olarak kullanılan ağaçlı kömürün nem içeriğinin yüksek olması nedeni ile, kömür neminin hava kirliliğine etkisi konusunda bu kömürün üreticileri ile yerel ve merkezi yöneticiler arasında bazı anlaşmazlıklar söz konusu olmuştur. Bu anlaşmazlıkların çözümlenebilmesi için kömürün içerdiği nemin yanmaya ve emisyonlara olan etkisi konusunda bilimsel veri ve yorumlara gerek duyulmuştur. Bu çalışmada, kömürdeki nemin ve diğer parametrelerin yanmaya etkisi yapılan sayısal çözümle teorik olarak incelenmiştir. Bunun için kömürün yanma öncesi evresinde, içindeki sıcaklık ve basınç dağılımlarına etki eden parametreler için yazılan bilgisayar programı yardımı ile parametrik çalışma yapılmıştır. Ortamın ısı taşınım katsayısı ve kömürdeki nem oranı kömürün içindeki sıcaklık dağılımlarına etki ederken, ortamın ısı taşınım katsayısı, kömürün nem oram ve geçirgenlik değerleri basınç dağılımları üzerinde etkili olmaktadır. Elde edilen sayısal çözüm sonuçlan, daha önce aynı konuda yapılan deneysel sonuçlarla karşılaştırıldığında kömürün parçalanmasına yol açarak daha iyi yanmayı sağlayan kritik bir nem değerine saptanmamış, kömürün geçirgenliğinin ve ortamın ısı taşınım katsayısının olay üzerinde kömürdeki nem oranından daha etkili olduğu bulunmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
THEORETICAL STUDY OF THE EFFECT OF COAL MOISTURE IN COMBUSTION SUMMARY When the carbonization grade decreases, the moisture content of the coal increases and the structure of the young coals mainly consist of moisture. Some restrictions for the heating value, the ash content, piece dimensions, sulphur and the moisture content of the coals used in Istanbul, were put in practice to control the air pollution in the winter of 1995-1996. Because the wooded coal mainly used in Istanbul for the last 10- 15 years has a high moisture content, a conflict between the coal producers and the local and the central governors was occurred about the effect of coal moisture on air pollution. Scientific data and comments about the effect of coal moisture on the combustion and the emissions are needed to give an end to this disagreement. In this study, the effect of coal moisture in the combustion process is examined theoretically. Parametric studies are carried out by computer software for the parameters that affect the temperature and the pressure distributions inside the coal for the pre-combustion stages. The convective heat transfer coefficient and the moisture content of the coal effect the temperature distribution inside the coal; whereas the heat transfer coefficient, the moisture content and the permeability of the coal affect the pressure gradients. When the obtained numerical results in this study are compared with the results from the previous experimental studies on this subject; a critical moisture content that provides a better combustion by causing the coal to break up, does not come into existence and it is found that the permeability of the coal and the convective heat transfer coefficient are more effective on the pressure distributions than the moisture content of the coal. XI