Muharebe sahasının senaryolar yardımıyla analizi
The Analysis of battle field by scenarios
- Tez No: 127024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Geliştirme Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Tezde; muharebe sahasının taktik seviyede geleceğine yönelik inceleme yapılmıştır. Analiz için Senaryo Planlama konusunda Michel Godet'in geliştirdiği metodoloji ve Bülent Dölek tarafından bu metodoloji üzerine geliştirilen yazılım kullanılmıştır. Muharebe sahasının geleceği ile ilgili analizlerin yapılmasında kullanılan yöntem ve metodolojiler hakkında tanımla ve açıklamalar yapılmış; Senaryo Planlama Kavramı, Michel Godet'in Senaryo Planlama Metodu açıklanmıştır. Bu metot üzerine Bülent Dölek' in geliştirdiği Senarist98 isimli yazılım kullanılmıştır. Bu tezde öncelikle kavramsal olarak muharebe sahası incelenmiştir. Muharebe sahasının boyutları tanımlandıktan sonra genel olarak iç ve dış değişkenler belirlenmiştir. İç ve dış değişkenlerin muharebe sahasında tanımlan ve önemleri ifade edilmiştir. Bahsi geçen metodoloji ve yazılım kullanılarak bu konuda uzmanların katılımlarıyla muhtemel senaryolar analiz edilmiştir. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar; 1. Gerçekleşmesi beklenen muharebe sahası senaryoları, 2. Kullanılan metot ile ilgili değerlendirme ve sonuçlan başlıkları altında sunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF BATTLE FIELD BY USING SCENARIOS SUMMARY This thesis is about the battle field and its future at tactical level. The methodology developed by Michel Godet about Scenario Planning and software package developed by Bülent Dölek based on Godet' s methodology are used in this study. First the method and methodology of the analysis for the future of the battle field are explained; the concept of Scenario Planning, Michel Godet's Scenario Plannig Method and Scenarist98 software package, which is based on Godet's method and developed by Bülent Dölek, are explained in detail. After explaining the method, battle field is conceptually examined and its dimension, its internal and external variables is defined. The analysis of the battle field is carried out by using the above mentioned methodology and software, consulting with experinced oficers and working with colleagues. The results are presented in the last section of the study and summarised as follows: 1. Predicted scenarios and likely developments in this field 2. Appraisal of the methodology used and suggestions. IX