Bilgi yönetimi ve entellektüel sermayenin ölçümü: Savunma sanayiinde bir uygulama
- Tez No: 127025
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Geliştirme Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yöneticiler bilgi kaynaklarının, organizasyonlarının gelişimi için esas teşkil ettiğinin artan bir şekilde farkına varmaktadırlar. Mülkiyet, üretim alam ve teçhizat gibi maddi varlıklar önemli faktörler olmaya devam etmekle birlikte, bilgi temelli varlıkların önemi arttıkça, onların göreceli önemi düşmüştür. Bilgiyi“doğruya ulaşmak için bireysel inanışları kanıtlamanın dinamik ve insancıl bir süreci”olarak tanımlayabiliriz. Organizasyonlarda açık bilgi ve örtülü bilgi olmak üzere iki tür bilgi vardır. Bilgi yönetimi, bilgi yaratma, bilgiyi geçerli kılma, bilgiyi sunma, bilgiyi dağıtma ve bilgiyi uygulama safhalarının geniş kapsamlı bir sürecidir. Bilgi yönetimi, yönetim alanında yeni kavramlar ve araçlar geliştirmiştir. Bu kavramlardan en önemlisi“Entelektüel Sermaye”kavramıdır. Bu kavram, literatürde bilgi sermayesi, finansal olmayan varlıklar, maddi olmayan varlıklar, saklı varlıklar ve görünmeyen varlıklar olarak da adlandırılmıştır. Entelektüel sermaye, bir kurumun işlemesini sağlayan maddi olmayan varlıklarının tümünü ifade eden bir terimdir. En çok kullanılan sınıflandırmalar, maddi olmayan varlıkları insan sermayesi, yapısal sermaye ve ilişkisel sermaye olmak üzere üç kategoriye ayırmıştır. İnsan sermayesi, organizasyon üyelerinin iş becerilerini, yeteneklerini, ve uzmanlıklarım içerir. Yapısal sermaye, organizasyonda insan sermayesini destekleyen her şeydir. İnsan sermayesinin işlemesini mümkün kılan destekleyici alt yapıdır. İlişkisel sermaye, müşteriler, tedarikçiler, hükümet ve diğer dış elemanlarla ilişkilerden elde edilen bilgidir. Entelektüel sermaye, bilgi temelli organizasyonlar için çok önemlidir ve gittikçe artan bir şekilde her tip organizasyon için önemli olmaktadır. Geleneksel muhasebe sistemleri, entelektüel sermayeyi ölçmede yetersiz olduğundan, onu ölçmek için bir çok ölçüm metotları geliştirilmiştir. Kamu ve özel sektör organizasyonlarının entelektüel sermayelerini ölçmek için ortaklaşa kullanılan ölçüm metotlarından biri de Kari Erik Sveiby'ın“Maddi Olmayan Varlıklar Monitörü”dür. Tezin uygulama kısmında bu metot savunma sanayiindeki bir fabrikanın entelektüel sermayesini ölçmek için kullanılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Managers are increasingly aware that knowledge resources are essential to the development of their organizations. Tangible assets such as property, land, and equipment continue to be important factors. However, their relative importance has decreased through time as the importance of intangible, knowledge-based assets has increased. We can define knowledge as a dynamic human process of justifying personal belief towards the truth. There are two type of knowledge: Explicit knowledge and tacit knowledge. Knowledge management is a comprehensive process of knowledge creation, knowledge validation, knowledge presentation, knowledge distribution and knowledge application. Knowledge management has created new concepts and new tools. The most important one of these is the concept of“Intellectual Capital”. It is also named as knowledge capital, non-financial assets, intangible assets, hidden assets and invisible assets in the literature. Intellectual capital is the term given to the combined intangible assets that enable the company to function. Most often used taxonomies categorize intellectual capital to three categories : Human capital, relational capital and structural capital..Human capital includes the know-how, capabilities, skills and expertise of the human members of the organization. Structural capital is everything in an organization that supports human capital. It is the supportative infrastructure that enables human capital to function. Relational capital is the knowledge that is captured from the relationship with customer, supplier, government and others external elements. Intellectual capital is very important in knowledge-based organizations and is becoming increasingly important in every type of organization. Because of traditional accounting systems are inadequate to measure intellectual capital, a number of measurement methods are developed to measure it. One of the commonly used methods by public and private sector organizations to measure their intellectual capital is Karl Erik Sveiby's Intangible Assets Monitor. This method has been used to measure intellectual capital of a factory in defense industry in application part of this thesis.