Türk Silahlı Kuvvetleri'nde birliklerin yeniden yapılandırılmasında hedef programlama yönteminin uygulanması
Reorganization of the units in Turkish Armed Forces by the goal programming
- Tez No: 127026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Strateji Geliştirme Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne anayasa ile tebliğ edilmiş bulunan“Türkiye Cumhuriyetini korumak ve kollamak”görevi, Silahlı Kuvvetlerimizin teçhizi ve eğitilmesi kadar teşkilatlandırılması da çağdaş gereklere uyumlu, modern ve üstün teknoloji ürünü silah, araç ve gereçlerle yapılmasını yaşamsal kılmaktadır. Ulu Önder Atatürk'ün“ Ya İstiklal,Ya Ölüm ”öz deyişi ile ifade ettiği gibi, Türk Ulusu, özgürlüğünü ve bağımsızlığını her şeyin üzerinde tutmuş, maruz kaldığı ve kalabileceği her türlü tehdit ve tehlikeye karşı her dönemde güçlü olma bilincini muhafaza etmiştir. içerisinde bulunduğumuz dönemde canlı olarak yaşadığımız ekonomik dar boğazın ve gittikçe hızla artmaya devam eden enerji krizinin etkilerini tüm dünya ile birlikte Türkiye ve Türkiye'nin en önemli caydırıcılık unsuru olan Türk Silahlı Kuvvetleri her alanda yaşamaktadır. Bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri ulusal güvenliğin gereklerini göz ardı etmeden hedeflenen öncelikler dışında yemden yapılanmaya gitmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri yeniden yapılandırma sürecinde, hem günümüzdeki muharebe sahasının değişen çehresine ayak uydurmayı hem de daha dinamik, daha esnek, daha mobil ve daha üstün ateş gücüne sahip birlikler oluşturmayı prensip edinmiştir. Bu maksatla geliştirilen KUVVET-2000 projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genel Savunma Planlarını (GESAP) hareket noktası alarak en düşük alım, işletme, bakım ve idame maliyetleri ile en etkili birlikleri kurmaya çalışmaktadır. Bu noktadan hareketle, ilk alt hedefimiz Kara Kuvvetleri Komutanlığının Bilimsel Karar Destek Şubesi tararından geliştirilen“Birlik Etkinlerinin Değerlendirilmesinde Harekat Etkinliği Metodu”nu kullanarak esas ateş gücünü temsil eden örnek bir birlik teşkil etmektir. İkinci alt hedefimiz, örnek olarak kurulan bu birliğin etkinliğini kısıtlayan lojistik faktörlerin belirlenmesidir. Sayın Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Hüseyin KTVRIKOĞLU ' nun da belirttiği gibi“Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin bundan böyle bilimsel araştırma ve incelemeyi ön planda tutan, analitik düşünen ve problem çözebilen bireylerden oluşması....”ihtiyacı, sadece harbin prensiplerini değil bunun yanında bir mühendis kadar muharebe sahasını sayısallaştırabilen ve hızla değişen dünya konjölctürüne ayak uydurabilen subaylara duyulan gereksinimin artacağının bir göstergesidir. Bu çalışmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin günümüzün uluslararası güvenlik ortamı içerisinde sürekli değişen ve belirlenmesi her geçen gün daha da artan tehdit ve tehlikeler karşısında halen kullanmakta olduğu harp silah ve araçlarının etkinlikleri göz önüne alınarak örnek olarak seçilmiş bir tugayı Hedef Programlama Yöntemi ile yeniden yapılandırmaktır. Çalışma sekiz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“Çalışmanın ne olduğu ve ne maksatla yapılması gerektiği”sorusuna cevap aramıştır. ^^^İkinci bölümde,“Karar ve işletmelerdeki karar alma süreçleri”üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde,“Hedef programlamanın tanımı, formülünün kurulması, çözüm yöntemleri ve uygulama alanları”ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, halen“Türk Silahlı Kuvvetlerinin uyguladığı birlik teşkilat yapısı, bu birliklerin taktik görevlendirilmesi ve kırmızı kuvvetlerin taktik prensiplerine”yer verilmiştir. Beşinci bölümde,“Örnek olarak kurulmuş olan bir tugaydaki silah cimlerinin sınıflandırılmasına ve bu silahların tanıtılması ile teknik özelliklerine”yer verilmiştir. Altıncı bölümde,“Modelde kullanılacak olan silahların etkinlik değerlerinin hesaplanmasında dikkate alman faktörler”açıklanmıştır. Yedinci bölümde,“Hedef programlama yöntemi ile temsili olarak kurulan bir tugayın birlik yapısı incelenmiş, hedefler ve kısıtlamalar tespit edilmiş ve model incelenip duyarlılık analizleri”yapılmıştır. Sekizinci bölümde,“Sonuçlar ve Tartışma”başlığı altında uygulamanın yapıldığı tugay modelinin sonuçları ile alternatif modellerin sonuçları karşılaştırılarak incelenmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As it is mentioned in the Turkish Constitution, one of the duties for the Turkish Armed Forces (TAF) is to protect and serve the Country. In order to accomplish this task, Turkish Armed Forces must train their soldiers, give logistic support and reorganize them as other developed countries do. As Kemal Atatürk summarized in“ Freedom or Death”, Turkish Nation takes its independence and freedom very seriously and never comprises them and is determined to do anything in order to deal with any possible threat, which it can be exposed to. One of the main problems that all nations have started to come face to face is economical and energy crisis. The Turkish Armed Forces has already recognized this problem and started to take some precautions, one of which is to reorganize its units. During this reorganization process, in order to keep up with rapidly changing combat field, Turkish Armed Forces have decided to establish more dynamic, more flexible and more mobile units than ever. Turkish Armed Forces are planning to reach this goal with the help of KUWET-2000 which is expected to establish more effective and efficient units with lower purchase, maintenance and repair costs. From this point of view, Turkish Army Headquarters Decision Support Unit has developed“Measuring Unit's Effectiveness with Operation Effectiveness Method”to optimize the cost and the effectiveness of the weapon systems which are currently in use within the Army. As Full General Hüseyin Kıvrıkoğlu said“ Turkish Armed Forces personnel should be more analytically minded and give the first priority to the scientific methods.”TAF personnel should have strong background not only in the combat field but also in the engineering field. In this thesis, a candidate brigade is reorganized based on the weapon and the vehicle systems effectiveness by using the Goal Programming. This thesis includes eight chapters. Chapter 1 : The purpose of the thesis Chapter 2: Decision and decision process within the organizations. Chapter 3: Goal Programming, formulization, solution methods, implementation fields Chapter 4: TAF organizational structure and tactical missions and Red Forces tactical principles xuChapter 5: The classification of the weapon systems in the candidate brigade and brief knowledge about the technical properties of these weapon systems Chapter 6: The factors which are used in the calculating the effectiveness of the weapon systems Chapter 7: Goals and Constraints are defined, Sensitivity Analysis is made Chapter 8: Conclusion and Recommendations