Simülasyon ortamında zeki etmenler
Intelligent agents in simulation environment
  1. Tez No: 127041
  2. Yazar: ERGÜN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SIMULASYON ORTAMINDA ZEKİ ETMENLER ÖZET Bu tez çalışması çerçevesinde, bir simülasyon ortamında zeki etmenlerin davranışları incelenmiştir. Zeki etmenler algılama, düşünme (durum değerlendirme ve öğrenme) ve eylem yapabilme özelliklerine sahiptir. Bu amaçla iki boyutlu bir simülasyon ortamında iki hava hedefini kontrol edecek iki etmen geliştirilmiştir. Birinci hava hedefi bir zeki etmen tarafından kontrol edilmektedir. Öteki hava hedefi ise, aynı ortamda programlanmış bir şekilde hava devriyesi yapan bir uçağı temsil etmekte olup zeki davranış özelliği yoktur. Eğitim çalışmasının başlangıcında birinci hava hedefi uniform bir hareket yapmaktadır. Kullanıcı bunun yönünü değiştirerek çeşitli manevralar yaptırır. Bu manevralar hedefin hareketini kontrol etmek için etmen tarafından algılanır ve durum eylem kuralları biçiminde bilgi tabanına kayıt edilir. Kural dosyası kullanıcı eğitim sürecini durdurduğunda oluşturulur ve yeni bir süreç başlatıldığında etmen tarafından kullanılır. Diğer taraftan, ikinci hedef hava devriyesini temsil etmek üzere eliptik bir yörüngede programlanmış olarak hareketine devam eder. Etmen OpenGL kütüphanleri kullanılarak Visual C++ 6.0 'da geliştirilmiştir. ıx «ssssssf
Özet (Çeviri)
INTELLIGENT AGENTS IN SIMULATION ENVIRONMENT SUMMARY Within the framework of this thesis the behavior of intelligent agents in simulation environment has been investigated. Intelligent agents have the capabilities of perception, cognition (situation evaluation and learning), and action. For this purpose two agents have been developed to operate in a 2-D simulation environment to control two air targets. The first air target is controlled by an intelligent agent. The other air target moves in a programmed fashion, and has no other intelligent futures. At the beginning of the training session, the first air target starts moving with a uniform movement. The user changes the air target's direction and makes maneuvers. These maneuvers are perceived by the agent to control the target's motion and are saved as situation- action rules in its knowledge base. The rule file is formed when the user stops the training session, and it used by the agent when a new session is started. The second target, on the other hand, continues its motion as programmed in an elliptical orbit, mimicking air patrol. The agent has been developed in Visual C++ 6.0 with OpenGL libraries.