Eşzamanlı mühendislik ve bilgi yönetimi yaklaşımlarının bilgisayarla bütünleşik üretim sistemleri içindeki rolü ve zeki bilişim sistemine yönelik bir uygulama
The role of concurrent engineering and knowledge management approacches in computer integrated manufacturing systems and an application towards an intelligent information system
- Tez No: 151670
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUFAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Rakiplerin çoğaldığı, değişimin hızla yaşandığı pazarda, müşteri istekleri doğrultusunda, hızlı, kaliteli ve değişimlere tepki verebilecek nitelikte üretim yapan Bilgisayarla Bütünleşik Üretim(BBÜ) ortamında; Eşzamanlı Mühendislik ile Bilgi Yönetimi ve bunların Bilgisayarla Bütünleşik Üretim Sistemlerine olan katkıları ve buradan hareketle Zeki Bilişim Sistemi kurulmasına yönelik bir sistem anlatılmıştır. Uzman veya bilgi sahibi kişilerin eşzamanlı mühendislik yaklaşımı ile bir araya getirilmesi veya paralel olarak çalışmasının sağlanması ile ürünün ilk tasarım aşamasından son kullanıcıya kadarki süreçlerin birlikte ele alınması, ve bilgi yönetimi ile özellikle örtülü bilgilerin kullanılması ile zeki bir sistem olan Bulanık Mantık yaklaşımının kural tabam oluşturulur. Bulanık mantıktan çıkan sonuçlar BBÜ sistemine aktarılır ve böylece bulanık mantığa göre karar veren ve/veya kontrol edilen bir BBÜ sistemi elde edilir. Bu amaçla, Galatasaray Üniversitesi BBÜ Laboratuarında parçaların geliş hızının ayarlanması problemi, ilk hızları ve üretim fazlası değişkenlerine göre kontrol edilmesi incelenmiştir. Matlab Fuzzy Logic Toolbox vasıtasıyla, geliş hızlarına karar veren bulanık mantık zeki sistemi kurulmuştur. Arena simülasyon paketi ile bulanık mantık ile elde edilen kararların testi yapılmış ve istenen performansı (üretimin talebe eşit olması) sağladığı görülmüştür.BBÜ ortamında bulunan iş istasyonlarından ana bilgisayara gönderilecek olan enformasyonun eşzamanlı olarak bilgi yönetimi ile elde edilen uzman bilgileriyle oluşturulan bulanık mantık kural tabanlarına göre kontrol edilip tekrar iş istasyonlarına gönderilmesi ile Zeki Bilişim Sistemi oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Eşzamanlı Mühendislik, Bilgi Yönetimi, Bilgisayarla Bütünleşik Üretim, Zeki Bilişim Sistemi, Bulanık Mantık, Simülasyon xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is concerned with concurrent engineering (CE) and knowledge management (KM) and their roles in computer integrated manufacturing (CIM) environment where customer based production is made fastly, responsive to the changes, with required quality. The use of these three concepts (CIM, CE, KM) provides the creation of an intelligent information system. Experts or workers who have necessary knowledge are gathered by means of CE, and the overall process including the steps from the product development to the end user is concerned simultaneously. The necessary knowledge is provided by the use of knowledge management. With these knowledge, the rule base of fuzzy logic systems-which is an intelligent system-is created. These rules are transmitted to CIM system by which we can obtain a CIM system able to decide and/or control the production network. With this purpose, at Galatasaray University's CIM Laboratory, the problem of the part's arrival rate is observed under the control of the variables 'surplus' and 'arrival rate' of parts. By the use of Matlab Fuzzy Logic Toolbox, an intelligent fuzzy logic system is constructed to calculate the necessary rates of part's arrival times. The results of fuzzy logic are tested by Arena simulation program and we see that we reach at the required performance level (production= demand). The workstations information transferred to the central computer, are controlled by the rules of fuzzy logic rule base which are constituted by experts knowledge captured concurrently by konwledge management and then retransferred to the workstations, thus we obtain an intelligent information system. Key Words :Concurrent Engineering, Knowledge Management, Computer Integrated Manufacturing, Intelligent Information System, Fuzzy Logic, Simulation Xll