Fiber optik kablo teknolojisi ve uygulamalarda kullanımı
Fiber optic cable technology and its military applications
  1. Tez No: 127043
  2. Yazar: ZEKİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son yıllarda iletişim endüstrisinde çok sayıda önemli ve dikkate değer gelişme meydana gelmiştir. Ses, veri ve görüntü iletişimindeki olağanüstü artış, daha geniş kapasiteli, daha hızlı ve daha kaliteli sistemlere olan talebin de aynı oranda artmasına neden olmuştur. Mikro dalga sistemleri ise çoktan maksimum kapasitelerine ulaşmış bulunmaktadır; uydu sistemleri de her geçen gün artan talebe ancak geçici bir rahatlama getirebilmektedir. Geniş kapasitelere cevap verebilecek ve yüksek kalitede hizmet sağlayabilecek güvenli iletişim sistemlerine olan ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Bilgi taşıyıcısı olarak ışığın kullanıldığı iletişim sistemleri, son zamanlarda oldukça ilgi görmektedir. Işık dalgalarını yeryüzü atmosferinde yaymak zor ve elverişsiz olduğu için günümüze kadar bir çok araştırma ve geliştirme laboratuarlarında, bir ışık dalgasını içermek ve bu dalgayı bir kaynaktan bir vanş yerine göndermek üzere cam ya da plastik fiber kabloların kullanıldığı sitemlerle ilgili araştırmalar yapılmış olup bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Güdümlü bir fiber optik kablo aracılığıyla bilgi taşıyan iletişim sistemlerine fiber optik sistemler denmektedir. Modern orduların gelecekte karşılaşacağı muharebe ortamı; komuta kontrol ve bilgi sistemleri açısından günümüzdekinden çok daha ileri teknolojiye sahip ve çok daha uzun menzilli sistemlerden meydana geleceği değerlendirilmektedir. Teknolojideki gelişmeler ve bunların bilgi harbine yansımaları taktik ve teknikleri etkileyecek boyuttadır. Bilgi teknolojileri ile askeri birliklerin gerçeğe yakın bir zamanda bilgi toplama, işleme, saklama ve yayma yeteneği önemli ölçüde artmıştır. Teknoloji, birliklerin daha geniş bir alana yayılmasına imkan vermekle birlikte güvenli veri iletimi ve kesintisiz haberleşme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle haberleşme ve elektronik sistemlerin etkinliğini kaybetmemesi için güvenli ve kesintisiz haberleşmeyi garanti edecek sistemler kullanılmalıdır. Bu gün kullanılan teknolojiler içerisinde, eşdeğerleri olan metal iletkenli kablolara göre üstün bir performans sergileyen fiber optik kablo teknolojisi EMI, RFI, EMP'den etkilenmeden güvenli ve çok süratli veri iletimi, yüksek kalitede haberleşme ve daha birçok üstün özelliği sayesinde stratejik askeri haberleşmeden mobil sistemlere (uçak, helikopter, tank, gemi, uydu gibi) kadar birçok alanda askerlere hizmet vermekte olup daha uzun yıllar düşük yoğunluklu çatışmadan nükleer silahların da kullanılacağı yüksek yoğunluklu çatışmaya kadar geçerliliğini ve güvenirliliğini devam ettireceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Fiber Optik Kablo Teknolojisinin (FOKT) teknik ayrıntıları verilmiş olup, FOKT bakımından genel anlamda kullanılacak tasarım özellikleri tanıtılmıştır. Ayrıca askeri uygulamalar bakımından güvenli haberleşmenin önemi vurgulanarak, FOKT'nin askeri uygulamalar açısından sağlayacağı avantajlar yorumlan ile birlikte sunulmuştur. xıv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, there have been many important and valuable devolopments in the communication industry. The huge increase in the sound, data, and visual communications has caused a parallel increase in the demand for systems with wider capacity, higher speed, and higher guality. Microwave systems have reached their maximum capacity since a long time. Satellite systems provide only an interim relief for day by day increasing demand. The need for secure communication systems that are able to cope with wider capacities and can provide high quality service is increasing more and more everyday. Communication systems that use light for transferring data are most interested in recently. Because it is difficult and inconvenient to disperse light waves in the atmosphere of the earth; there have been continuous researches and studies in many researcheand development laboratories abaut the systems in which glass or plastic fiber cables are used to have a light wave and pass it from a source to a target place. Communication systems that transfer data via a fiber optic cable are called fiber optic systems. It's considered that the combat enviroment that the modern armies will face in the future will have long range command control and info systems for better than that of today's. The technological devolopments and its reflections to the info warfare will have tactical and technical aspects. With the help of info technologies the military forces will have the oppurtunity to gather, store, process and share the information in the real time. Although technologies provides the combat units to expand in a wide area the need for secure and continous info arises. In order to have an effective communication and electronic systems we need to ensure secure and continous communication systems. The fiber optic technology used today presents a very high performance when compared other conducting cables. This technology not affected by EMI, RFI, EMP which has the characteristics of secure, a high quality rate of rapid data transfer, will serve from strategic military communications to mobile systems (plane, chopper,tank, ship, satellite etc.). It's considered that FOCT will be used securly for a long time in differrent combat enviroments changing from high- density conflicts involving the use of NBC weapons to low-density conflicts. This theses, explains the technical details of fiber optic cable technologies (FOCT) used in general. In addition it emphasizes the importence of secure communication in military applications. It also presentedthe advantages of FOCT together with my comments. xv