Prostat kanserli hastalarda çeşitli endokrin tedavilerin çeşitli serum hormon düzeylerine etkileri ve tanıda total-prostatik asit fosfataz, üriner hidroksiprolin düzeylerinin rolü
  1. Tez No: 12709
  2. Yazar: CEM İPEKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA TATLIŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı'nda histopatolojik olarak prostat adenokanseri tanısı konulan hastalara hor monal tedavi uygulandı. Bu amaçla Buserelin, Cyproterone acetate veya orşiektomi kullanıldı. Tedavinin serum FSH, LH, Testosteron, Östradiol ve Prolaktin düzeylerine etkisi yanında serum total ve prostatik asit fosfataz düzeyleri ve üriner hiddroksiprolin düzeyleri araştırıldı. Bulgular İstatistiksel olarak değerlendirildi. Serum testosterorundaki azalışlar her üç tedavi grubunda da gerçekleşmesine rağmen orşiektomi yapılan hastalarda daha çabuk ve kesindi. Orşiektomi yapılan hastalarda birinci gün FSH ve LH değerleri artarken CPA ve Buserelin alan hastalarda önemli değişiklikler olmadı. Orşiektomi yapılan hastalarda üçüncü ay, Buserelin alan hastalarda al tıncı ay östradiol değerleri anlamlı azalma gösterirken diğer tüm kontrollarda başlangıca göre anlamlı değişiklik görülmedi. Prolaktin değerlerinde her Uç tedavi grubunda anlamlı değişiklik olmadı. Prosta-60 tik ve total asit fosfataz düzeyleri prostat kanserli hastalarda normal kişilere göre anlamlı şekilde yüksek bulunurken, metastazlı hastalarla metastaz göstermeyenler arasında anlamlı bir fark görülmedi. Üriner hidroksiprolin düzeyleri kemik metastazlı hastalarda kemik metastazı bulunmayan hastalar ve kontrol grubuna göre ve kemik metastazsız hastalarla kontrol grubu arasında anlamlı fark göstermedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hormonal treatment was performed in the management of prostatic adeno carcinoma, diagnosed histopathologically, in the Urology Department of Erciyes University Medical Faculty. For this purpose either Buserelin or cyproterone acetate were used or orchiectomy was performed. The effect of the management on the serun levels of FSH,LH, testosterone, estradiol and prolactin were studied as well as the serum total and prostatic acid phosphatase and urinary hydroxyproline levels. The results were evaluated statistically. Serum testosteron levels were decreased in the all three groups; Reduction in testosteron levels was more rapid and pronounced in orchiectomy group. Si the patients underwent orchiectomy the first day FSH and LH levels showed an increase while CPA and Buserelin administered group showed no significant difference. The orchiectomy group showed significant decrease in the estradiol levels only in the third month, Buserelin administered group only in the sixth month; all62 the remaining from the beginning revealed no significant difference. Prolactin levels did not show a significant difference in all 3 groups. Prostatic and total acid phosphatase levels were significantly elevated in patients with prostatic cancer (with or without metastasis) \tsci compared to controls. There was no significant difference in acid phosphatase levels when patients with or without metastasis compared. Urinary hydroxyproline levels did not show any significant difference when patients with cancer (with or without bone metastasis) and controls were compared.