Preeklampsi ve eklampside tiroid fonksiyonları
- Tez No: 12708
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana- bilim Dalı ve Kayseri Doğumevi'nde yatırılarak takip edilen ve doğurtulan 37 preeklamptik ve 8 eklamptik gebe ile 45 normal sağlıklı gebede maternal tiroid fonksiyonları araştırılarak, bu fonksiyonlarla yenidoğanın ağırlığı arasındaki ilişki saptanmaya çalışıldı. Preeklamptik-Eklamptik gebeler normal gebelerden önemli olarak da ha düşük ortalama total tiroksin (TT4), serbest tiroksin (FTA ), total triiyodotironin (TT3), serbest triiyodotironin (FT3), tiroksin bağlayan globulin (TBG) ve serbest tiroksin indeksi (FT4I) değerine sahipdi. Tiroid stimülan hormon (TSH) konsantrasyonu ve T 3 -uptake değeri ise önemli ölçüde daha yüksekti. Düşük doğum ağırlıklı (SFD) bebek doğuran toksikozlu gebelerde, uygun doğum ağırlıklı (AFD) bebek doğuran toksikozlu gebelere göre TT3, TT4, TBG konsantrasyonları önemli ölçüde daha düşüktü. Kontrollerle65 karşılaştırıldığında düşük TT* ve /veya TT3 seviyesi olan toksikozlu olgular, normal TT* ve TT3 değeri olan toksikozlularla karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yüksek plazma ürik asit değerleri bulunmuş olup, trombosit sayısı önemli ölçüde daha düşüktü. Düşük TT4/TT3 değeri olanlar daha erken doğum yapmış, daha düşük ağırlıklı bebek doğurmuşlardı ve SFD'li bebek yüzdesi bu grupta daha fazlaydı. Toksikozlu olgularda doğum ağırlığı ile maternal TT4, TT3, TBG, FT4I arasında önemli bir korelasyon varken kontrol grubunda ilişki saptanamadı. Tiroid hormon konsantrasyonları preeklampsi-eklampsinin şiddetini yansıtabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Maternal thyroid functions and the relationship between the thyroid functions and birthweight of newborns were studied in 37 preeclamptic, 8 eclamptic patients and 45 normal pregnant women, as a control group who had admitted to the Obstetrics and Gynecology Clinics of Faculty of Medicine and Kayseri Maternity Hospital. At the preeclamptic-eclamptic patients, the concentrations of total (TT4) and free thyroxine (FT*), total (TT3) and free triiodothyronine (FT3), thyroxine-binding globulin (TBG) and the value of free thyroxine index (FT* I) were found significantly to be decreased, however the concentration of thyroid stimulating hormone (TSH) and the value of T3 - uptake were found to be increased amounts in comparison with the control group. The preeclamptic-eclamptic pregnants had given birth to low-birth- weight babies had significantly lower concentrations of TT4, TT3 and TBG67 than the other toxemic pregnants who had normal weight babies. The concentration of plasma urate was found to be increased, but the platelet counts was decreased at the toxemic pregnant womens who had under the normal control levels of TT3 and/or TT4 in comparison with the other toxemics who had the normal control values. The mean gestational age at delivery and birth weight of newborns were significantly lower but the percentage of low-birth-weight was extremely higher in the toxemic patients who had low concentrations of TTA/TT3. There was a significant correlation between maternal values of TTA, TT3, TBG, FT