Sanal uzayın yapısı ve aktarımı: Sanal uzaydan gerçekliğe
Structure of virtual space and its transmition: From virtual space to reality
  1. Tez No: 127106
  2. Yazar: AHMET TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
SANAL UZAYIN YAPISI VE AKTARIMI: SANAL UZAYDAN GERÇEKLİĞE ÖZET Bu çalışmanın amacı, kendi gerçekliği içinde tasarımcılara yeni bir ortam sunan sanal uzayın kendine has özelliklerinin sorgulanması ve bu ortamın mimari üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gerçeklik, sanallık ve sanal gerçeklik kavranılan, her birinin kendi içinde farklı özellikleri ve yapılan olması sebebiyle ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu ortamların farklı gerekliliklere sahip olmaları nedeniyle, mimari tasarım sürecinde tasarıma ve mekan üzerine etkilerinin farklılaştığı gözlenmiştir. Sanal uzayın yapısında bulunan tasarlama, biçimlendirme, kullanma, zamanlama, hareketlendirme gibi kavramlar tespit edilmiş ve fiziksel uzayın yapısındaki tasarım, biçim, kullanım, zaman, hareket gibi kavramlarla karşılaştırılarak sanal uzayın farklılıklan belirtilmiştir. Sanal uzayın yapısındaki bu kavramların, tasarımın içinde tekil halde değil, katmanlaşarak bulunduğu ve kavramların birbirleriyle sürekli etkileşim içinde oldukla rı görülmüştür. Sanal mekanın oluşumunun bu katmanların birbirleriyle etkileşim halindeyken birleşmesi, kesişmesi ve çıkarılması ile tanımlanabileceği saptanmıştır. Kendi gerçekliği içinde sanal uzayda oluşturulan tasarımların fiziksel uzaya aktarımının tasarımlar üzerindeki mekan kurgusal, biçimsel ve kullanımsal etkileri belirlenmeye çalışılmış ve mimari tasarımın bu aktarım sürecindeki gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
STRUCTURE OF VIRTUAL SPACE AND ITS TRANSMITION: FROM VIRTUAL SPACE TO REALITY SUMMARY The purpose of this study is, questioning the charecteristics of virtual space, which supplies a new space in its own reality to the disegners, and examining the effects of this space to the architecture. Reality, virtuality and virtual reality concepts are studied seperately because of their different features. Having different realities, it is seen that, these spaces have different influences to the design during the design process. Designing, forming, using, timing, moving which are in the concept of virtual space are determined and are compared with the topics design, form, use, time, movement which belongs to physical space, and the difference of virtual space are defined. It is percieved that, these concepts in the virtual space stratified in design instead of being singular and are interacting with each other continiously. So, the formation of virtual space is defined as the union, intersection, and subtraction of these strata while they are interacting. Infuluences of organizational, formaland functional effects on designs by the transformation of designs formed in its own reality in virtual space to the physical space are tried to determined and development of the architectural design during these transformation process is examined. VI