Sanal, sanal kültür ve mimarlık
Virtual, vrtual culture and architecture
- Tez No: 142812
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET“Sanal”, iletişim teknolojilerinin en çok kullandığı kavramlardan biridir. Böyle olmasına rağmen üzerinde çok az düşünülen veya çok net tanımlamalara varılamadığı için atlanan bir kavramdır. Biz bu bilim kapsamında öncelikle sanal kavramının anlamını ortaya koyacağız. Daha sonra bilgisayarlar tarafından yaratılan sanal uzayı ve onu yarattığı kültürü ve bunların mimarlıkla olan ilişkilerini inceleyeceğiz. Sanal kelimesinin anlamı Türkçe sözlükte; gerçekte yeri olmayan ve yalnız zihinde tasarlanan, farazi, tahmini olarak verilmektedir. Bu tanımlamada olduğu gibi“sanal ”genel olarak gerçekte yeri olmayan ve çoğunlukla da gerçeğin karşıtı olarak gösterilmektedir. Oysa sanal gerçeğin değil, hakikinin karşıtıdır. Gerçek, objelerin hakikilerini algılayarak birey tarafından oluşturulan bir tanımlamadır. Gerçeğin farklı bir katmanı olan sanal, var olanı ama somut olmayanı tanımlar. Sanallık bir soyutlama, genelleme veya öncül bir durum değildir. Bireyi özelden genel götürmez. Olasılıkları artırır, henüz açıklanmamış teknikleri harekete geçirir ve onları kesin olmayan bir plan düzleminde bir araya getirir. Sanalın içinde barındırdığı potansiyeller ve kuvvetler ki; bunlar verilerden, formlardan, strüktürlerden ve düşünce olasılıklarından farklıdırlar, bireyi etkileyerek, bir bütün olarak asla elde edemeyeceği organizasyonlar, üzerinde ayrıntılı bir biçimde çalışmasını sağlarlar. Sanal daha iyi anlamak, kavramak, yeniden üretmek için yapılan, içerisinde gizilgüçler bulunan bir zihinsel gezidir. Farklı bilim dallan ve bilim adamları sanal kavramını farklı şekillerde tanımlamaktadır. Baudrillard sanal gerçekliği, bu yüzyılın yarattığı sahte bir gerçeklik ifadesi, işaretler ve modellerle tasarlanan bir duruş, olarak kabul eder. Buna karşılık, Paul Virillio sanallığın, gibi görünme, simülasyon olmadığını, potansiyel içeren bir gerçeklik olduğunu söyler. Sanal, potansiyel bir var olma durumudur. Dolayısı ile simülasyon gerekli değildir ama sanal gerçeklik kendini simülasyonla birleştirmiştir ve onunla sunmaktadır. Sanal kavramını felsefeciler ve sosyologlar farklı şekillerde tanımlarken, arayüz tasarımcıları, sanalı, bilgisayar ve kablolar aracılığı ile bilgisayar ekranında yaratılmış üç boyutlu dünyanın simülasyonu olarak kabul etmektedir. Arayüzler, dijital dili bireyin anlayabileceği bir dile, bireyin kendi algısına göre yarattığı veriyi dijital dile çeviren bir tercüman görevindedir. Arayüzler dijital ortamda hakikisi olmayan ilişkilerin, nesnelerin algılanmasını ve yaratılmasını sağlar. Bir potansiyel barındıran sanal, başkaları ile iletişim içine girmek, böylece var olduğunu göstermek, paylaşılmak ve çoğalmak ister. Sanal olanın başkaları ile iletişime girebilmesi için bir iletişim aracına ihtiyacı vardır. Sanal şeyler başkaları ile imgesel olarak iletişime girerler. Yazı, resim, imajlar bu süreçte kullandığı en önemli araçlarıdır. İmgesel olarak başkaları iletişime giren sanal şeyler gerçekleştirme sürecine girdiklerinde asla bütün olarak hakikileşemezler, indirgenerek hakikileşirler. Bilgisayarların yarattığı sanal dünyanın ilk adımlarını 1968 yılında Doug Engelbart tarafından geliştiren teknoloji ile atılmıştır. Bu teknoloji, bilgisayarı bir evren, bilgiyi de onun içinde yer alan bir nesne olarak tanımlamıştır. Bilgisayarın bir bilgi uzayıolarak tanımlanmasından sonra farklı bilgisayarlar kablolar aracılıyla bağlanarak sanal uzay oluşturulmuştur. Sanal uzay bazı yönlerden fiziksel dünyaya benzerken, bazı yönlerden de fiziksel dünyadan tamamen farklı özellikler gösterir. Yoğun, hetorojen yapısı ile metropolere benzeyen sanal uzay, tamamen antimekansal bir uzaydır. Sanal uzayın en önemli özelliği insan vücudunun yer almamasıdır. Birey, insan vücudunun ve fiziksel dünyanın tüm sınırlarından koparak bir kod, bir bilgi olarak sanal uzaya girer. Gerçek dünyanın şekillenmesinde insan aklı ve vücudu birlikte hareket eder. Sanal uzayı insanın aklı şekillendirmektedir. Sanal uzay vücudsuz deneyimlerin yaşandığı bir evrendir. Sanal uzayın yarattığı kültür, vücudsuz bireylerin yarattığı bilginin üretilmesi, saklanması, sunulması, iletilmesi üzerine kurulur. Sanal kültürlerle bilginin tanımı ve özellikleri değişmiştir. Bu da bilgi ile eğlenci arasındaki arayüzün çökmesine neden olmuştur. Bilgisayarlar ve onların yarattığı sanal uzay, modernizmden sonra mimarlık alanındaki en büyük ilerlemedir. Fakat mimarlık ve sanal arasındaki ilişkiyi sadece dijital ortamda yaratılan ve oradan fiziksel dünyaya yansıyan bir ilişki olarak tanımlamak eksik olacaktır. Mimarlık, sanal olan ile gerçekliği kesiştirerek nesneyi var etmeye çalışan bir kurgudur. Dolayısı ile sanal, her zaman mimari tasarım sürecinin bir parçası olmuştur. Sanal, mimari tasarım sürecinde daha önceden sorulmamış soruları ortaya çıkaran bir olgudur. Bu karakterinden dolayı kendisini sanal ile birleştiren mimarlık, mimarlığa farklı bir bakış açısı ile bakar ve henüz sorulmamış soruları mimarlığın içine sokar. Bunlar için çözümler üretir. Böyle bir mimarlık bir anlamda ütopik bir mimaridir. Mimari düşünce her zaman ürün olarak binaya dönüşmez. Yazı ve çizgi olarak da insanlarla iletişime geçer. Bu tür bir iletişimde önemli bir üretim şeklidir. Bu gün modern binalarda gördüğümüz sistemlerinin bir çoğunun ana fikri yalnız yazı ve çizgi olarak ifade edilmiş sanal projelerden çıkmıştır. Sanal uzay ve olanakları bütün bilimleri bir başkalaşım sürecine sokmuştur. Bu sürecin sonucu olarak mimarlık alanında yeni ve farklı düşünceler ortaya çıkmıştır. Aynı anda hem araçsal hem de mekansal olmak gibi paradoksal bir pencereye sahip olan bilgisayarın, mimarlık alanına girişiyle beraber tasarımcının, tasarım yöntemleri, mekanın yapısı ilgili bildiği bilgileri tekrar gözden geçirip, yeniden tanımlaması gerekmektedir. Bilgisayar tasarımcılara mimari tasarım için bir mekan yaratmıştır. Bu mekanın kendine has karakterleri vardır ve bunlarmimari tasarım sürecini değiştirmiştir. Sanal uzayla birlikte sadece tasarım süreci değil, mimari ürünün kendisi için seçtiği yaşama alanı da değişmiştir. Sıvı mimarlık gibi yaklaşımlar, kendileri için sanal uzayı yaşama alanı olarak seçmiştir. Sıvı mimarlık sanal uzayda tanımlanan ve orada yaşanan bir mimardir. Binaya dönüşmek eğiliminde değildir. Sanal uzayın sunduğu olanaklardan dolayı değişen toplumun, farklılaşan insanın mimarisi olmayı amaçlayan Hiperyüzey mimarlığı sıvı mimarlıkla benzer özellikler gösterir. Sanal uzay ve onun sunduğu olanakları mimari strüktürün içine viyerleştirir. Bir çok mimarinin kendini inşa edilmekten soyutladığı bu dönemde inşa edilmek, fiziksel olana dönmek kaygısı taşır. Son olarak şunu söyleyebiliriz ki; sanal değişimi, dönüşümü, farklılaşmayı yaratan bir potansiyeldir. Kendi sanal kavramı ile birleştiren ve sunan bilgisayarlar ve iletişim hatları tarafından yaratılmış sanal uzayda potansiyeller barındırmaktadır. Bu potansiyeller birey ve toplum hayatında ve de mimarlıkta köklü değişimlere neden olmuştur ve olacaktır. VIRTUAL, VIRTUAL CULTURE AND ARCHITECTURE SUMMARY“Virtual”is one of the notions that are used very frequently by communication technologies. Despite its frequent uses, there is no consensus on the meaning of the virtual. In this thesis, we are going to define the meaning of the virtual and analyse the virtual culture and space created by the computers and the relationship of such with architecture. In the Turkish Dictionary, virtual is defined as being such in existence, power, force or effect, through not actually or expressly such, as something created in mind. So, as seen in the aforementioned definition, virtual, in general, is taken as something on the opposite of reality. Yet, virtual, in fact, is not the opposite of real. But it is the opposite of actual. Reality is a definition we create, or a meaning we construct by perceiving the actuality of the objects. Virtual is only an other layer of real defining something that exits but has no concrete being. The virtual is not an abstraction, a generalization, or a prior condition. It does not take us from specific to generic. It increases possibilities; it moves the techniques undefined yet and bring them altogether in an indeterminate plan. The potentials and the forces within the virtual, which depart from the possibilities of given forms, structures and ideas, affect the individual in a special way and provides him to study overall organisation in full and to the tiniest details which s/he can never grasp as a whole. Virtual is a mental tour that is made only to better understand something, to recognise it in clearer way and to reconstruct it. Different branches of science and philosophers have different definitions for virtual. Baudrillard accepts virtual reality as a simulation, a false reality expression created by this century, a position projected by images, symbols, and models. But, Paul Virilio says that virtual is not a simulation, a pretendenting to be; it is a potential reality. Although there is no need to simulation, virtual combines itself with simulation and presents itself through it. Philosophers and sociologist define virtual as such whereas the interface designers define virtual as the simulation of the real world created by computers and cables. Interfaces are translators that translate digital language into man's language, images, and man's language into digital language. In digital environment, the virtual is creation and interpretation of objects and relationships that have no actuality Vll
Özet (Çeviri)
yerleştirir. Bir çok mimarinin kendini inşa edilmekten soyutladığı bu dönemde inşa edilmek, fiziksel olana dönmek kaygısı taşır. Son olarak şunu söyleyebiliriz ki; sanal değişimi, dönüşümü, farklılaşmayı yaratan bir potansiyeldir. Kendi sanal kavramı ile birleştiren ve sunan bilgisayarlar ve iletişim hatları tarafından yaratılmış sanal uzayda potansiyeller barındırmaktadır. Bu potansiyeller birey ve toplum hayatında ve de mimarlıkta köklü değişimlere neden olmuştur ve olacaktır. VIRTUAL, VIRTUAL CULTURE AND ARCHITECTURE SUMMARY“Virtual”is one of the notions that are used very frequently by communication technologies. Despite its frequent uses, there is no consensus on the meaning of the virtual. In this thesis, we are going to define the meaning of the virtual and analyse the virtual culture and space created by the computers and the relationship of such with architecture. In the Turkish Dictionary, virtual is defined as being such in existence, power, force or effect, through not actually or expressly such, as something created in mind. So, as seen in the aforementioned definition, virtual, in general, is taken as something on the opposite of reality. Yet, virtual, in fact, is not the opposite of real. But it is the opposite of actual. Reality is a definition we create, or a meaning we construct by perceiving the actuality of the objects. Virtual is only an other layer of real defining something that exits but has no concrete being. The virtual is not an abstraction, a generalization, or a prior condition. It does not take us from specific to generic. It increases possibilities; it moves the techniques undefined yet and bring them altogether in an indeterminate plan. The potentials and the forces within the virtual, which depart from the possibilities of given forms, structures and ideas, affect the individual in a special way and provides him to study overall organisation in full and to the tiniest details which s/he can never grasp as a whole. Virtual is a mental tour that is made only to better understand something, to recognise it in clearer way and to reconstruct it. Different branches of science and philosophers have different definitions for virtual. Baudrillard accepts virtual reality as a simulation, a false reality expression created by this century, a position projected by images, symbols, and models. But, Paul Virilio says that virtual is not a simulation, a pretendenting to be; it is a potential reality. Although there is no need to simulation, virtual combines itself with simulation and presents itself through it. Philosophers and sociologist define virtual as such whereas the interface designers define virtual as the simulation of the real world created by computers and cables. Interfaces are translators that translate digital language into man's language, images, and man's language into digital language. In digital environment, the virtual is creation and interpretation of objects and relationships that have no actuality VllVirtual tries to communicate with others to demonstrate its existence and by this way, it can be shared and multiplied. Virtual communicates with the others with the help of images and writings. But sometimes, virtual things choose to become actual. Virtual things can never be actualised as a whole. During this process, they lose some of their components. The realisation of the virtual things is a reduction. Computer systems give chance to virtual to communicate with others without having an actuality. In the first years of the computer technologies, computer and human analogies were popular but now computer technologies try to resemble the computer to the real world. The technology created by Doug Engelbart defined the computer as an information space and the information as object in this space. The computers were connected one to another by cables to create a“virtual space”only after the computer was defined to be an information space. Virtual space is an information space and it is different from our real world but in some ways, it resembles to our real world. While it differentiates from real world with its anti-spatial structure, it looks like metropolis life with its complex, heterogeneous, and populous life. Virtual space includes different components as metropolis and these components give it a permanent change and transformation. The most important characteristic of virtual space is that it does not include human body. It is world created for human mind. Man can only enter through this world as information. Virtual space is an information space and man has to be information, a code in order to enter this world. The individual who has transformed into information or a code defines him in the virtual space, as he likes. In virtual space, there are not social boundaries as in the real world. Individual defines himself as he likes and he can go everywhere. The only limit is his desires. The most important difference between real world and virtual space lacks the body. Individual can only enter the virtual world by leaving behind all the terms and conditions of the physical environment. Interface designers try to create a social space in this world. But it is difficult to create a social life without body in this dematerialised world. Individual enters this space by breaking his relationship with all physical environments, He uses monitor, keyboard, mouse to move in this space, but it is not a real movement as in the real world. It is a feeling created by images passing rapidly. Virtual space based on the transmitting of message was created by the beings that have no body. In this world, the identity of message becomes more important than the identity of the sender. For the receiver, the sending time or place of the message has no meaning. The message can be sent from anywhere in the world, at any time. Its meaning is defined by speed. If the message comes on time, it has a meaning, if not, it has any meaning. Speed determinates the meaning of it. Virtual culture lives just in the line between receiver and message. It does not live in anywhere. It bases on the transmitting of message correctly and rapidly and its interpretation by receiver. As it seems it is not a relation between sender and receiver, it is relation between sender and message and message and receiver. Computers and cyberspace, created by computers and cables, is the most important development in the architectural field after the modernism. But, it will be inadequate to define the relation between architecture and virtual just as a relation that is Vlllcreated by the new medium shaped by computers and then reflected to the real world. Architecture is a fiction that concurs the real one and the virtual one. Therefore, virtual always takes place in the architectural design process as an important element. Virtual brings out the questions that have never been asked before. The architecture that combines itself with virtual, look problems from a different perspective and it adds new problems to the architecture. These kind of architectural thoughts do not transformed into building. They prefer to stay as a writing peace or a drawing to communicate with others. Such communication is another significant way of production. The ideas for many of the systems used in modern building today are taken from these unbuilt architectural thoughts. The relationship between virtual and architecture is not only at the level of the thought. Building, itself can be virtual and can reflect other meanings that do not belong to its essence. Disney World is an imaginary world created by virtual architectural elements. All sciences enter a differentiation and metamorphism process with new medium created by cyberspace. Architecture also enters this new process and as a result of this, new and different approaches come out. Computers have a big paradox like being a tool for drawing and a space for design. In this new medium created by the computer, designers have to go all over their knowledge about design process and the characteristic of architectural space and its limits. Computer space has its own character and these characters effect the design process and change it. Computers do not only change the design process but also the place where architecture design takes place. Some of architectural designs like Liquid architecture define themselves in cyberspace and live in it. They do not find it necessary to become a building in real world. Hypersurface architecture has the same characteristic properties with Liquid Architecture but it tries to become a building in the physical world. It accepts itself as the architecture of the society created by the cyberspace. Potentials within the virtual create differentiation, transformation and metamorphism. The cyberspace which defines himself with virtual, has different potentials. These potentials cause big changes in the individual life and architectural field and they will continue to change the individual life and architecture. IX