Ev/ yaşama mekanı: Afet sonrası gereksinimler
House/ living space: Needs after a disaster
- Tez No: 127117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTANGA DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
EV / YAŞAMA MEKANI: AFET SONRASI GEREKSİNİMLER ÖZET insan için“barınma”vazgeçilmez bir gereksinim,“ev”ise bu gereksinimin karşılandığı en“özel”mekandır. Ev, dünyaya gelinen, geleceğe hazırlanılan, yeni bir ailenin kurulduğu yerdir. Ev anaçtır, koruyandır. Ev bir anılar deposu, kültürün yansıması, düşlerin kaynağıdır. Ev, kişinin kimliğinin simgesi, hem yalnızlığı hem de sosyal hayatıdır. Ev, gereksinimler bütününün hamurudur. Afet, insanın en“özel”mekanı olan evinin kaybma sebep olan ve önceden hazırlıklı olunması gereken durumdur. Deprem, Türkiye için en yıkıcı afet, kişilerin“evini yitirmesine”en büyük sebep, ancak nedense hep hazırlıksız yakalanılan olgudur. Afet sonrası evini yitirmek bir“şok”oluşturur;“depremzede”ise, bu şoku yaşayan insanın yeni kimliğidir. Depremzede bir enkaz altında ailesi, geçmişi, geleceği, umutlan yatan kimsedir. Dünya üzerindeki“yer”ini kaybetmiştir. İlk şoku atlattıktan sonra acil gereksinimleri karşılanan depremzedenin, eğitim, ulaşım-haberleşme, ortak yaşama alanı, iş, fiziksel ve ruhsal sağlık gereksinimleri yaranda“barınma”gereksinimi vardır. Depremzede acil barınakta kısa bir süre kaldıktan sonra, kendisini yeniden“yuva”diyebileceği yeni bir eve hazırlayan“geçici”bir konuta yerleştirilmelidir. Aslında amaç depremzedeyi“uzun süreli”barınacağı bir konuta kavuşturmak olsa da, Türkiye'de geçiş dönemi için yapılan geçici konutlar uzun süreli olarak kullanılmaktadır.“Kendin Kur”sistemli geçici konut önerisinde amaç, depremzedenin tekrar eviyle arasında bir bağ kurmasına yardımcı olmak, böylece onu hayata tekrar bağlamaktır. Uzun süreli kullanılacağı düşünülerek tasarlanması gereken geçici konutlar,“Kendin Kur”sistemindeki gibi hem kullanıcı gereksinimlerini önemsemeli, hem de kişiyle evi arasında ki bu bağın kurulmasına yardımcı olabilmelidir. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında“Afet Konutu”sorununun çözümüne bir katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Tüm değerlendirmeler, konuyla ilgili istatistikler ve geçici yerleşim alanlarında yapılan anketlerden yararlanarak yapılmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, insanın barınma gereksinimi, afet sonrası farklı boyutları ile ortaya çıkan gereksinimler ve yapılması gereken değerlendirme ve öneriler hakkında bilgi verilmiştir. ikinci bölümde, ev / yaşama mekanı anlatılmıştır. Mekan-yer ilişkisine yer verilmiştir. İnsanın barınma gereksiniminin önemi ortaya konulmuş ve insanın ev ile olan ilişkisi çok yönlü olarak irdelenmiştir. Daha sonra insan için çok özel olan bu mekanın kaybı ile yaşadığı boşluk değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın gerçekleşmesinde kullanılan yöntem, sebep-sonuç ilişkisi şeklinde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde,“afet”ve“afet yönetimi”hakkında bilgi verilmiş, afet türleri açıklanmış ve depremin Türkiye için en tehlikeli afet olduğu vurgulanmıştır. Deprem ixDünyada, Türkiye'de ve İstanbul'da depremin neden olduğu zararlar tarihsel çerçevede, istatistiklerden de yararlanılarak anlatılmış ve gelecekteki olası deprem senaryoları hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde ise, afet sonrası gereksinimler, acfl, barınma, eğitim, ulaşıro- haberleşme, ortak yaşama alam, iş, fiziksel ve ruhsal sağlık gereksinimleri sınıflandırması ile ele alınmıştır. Türkiye'de afet sonrası barınma gereksiniminin karşılanması için kullanılan barınakların irdelenmesinin somut biçimde ortaya konulması amacı ile afet sonrası barınma süreci üç aşamada ele alınmıştır. Bunlar; acil, geçici ve uzun süreli barınmadır. Bu kısımda çeşitli barınak örneklerine de yer verilmiştir. Türkiye'de geçici konutların kullanım sürelerinin oldukça uzun olması nedeni ile bu bölümde, özellikle geçici konutlar kullanıcı gereksinimleri bakımından incelenmiştir. Altıncı bölümde, afet sonrası konut uygulamaları için öneriler sunulmuştur. Ayrıca, geçici barınak olarak kullanılması için bir“Kendin Kur”sistemli geçici konut tasarlanılıp, bu bölümde bu tasan hakkında bilgi verilmiştir. Yedinci bölümde ise, sonuç yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
HOUSE / LIVING SPACE: NEEDS AFTER A DISASTER SUMMARY For human“to take a shelter”is an important need that he/she can't give up and the“house”is the most“special”space to receive his/her needs. House is where human born, prepares for the future and the place where a new family forms. House is like a mother who protects. House is full of memories, it reflects the culture and it is the source of the dreams. House is the symbol of the personal identity. House is human's loneliness and the social life at the same time. House is the dough of human needs. Disaster is the reason for the loss of the human's special space“home”. Everyone has to be prepared for its effects before it happens. Earthquake is the most destructive disaster for Turkey and it's the reason for the loss of the houses. After the disaster to lose the house is a“shock”for a person whose new personal identity changes into an“earthquake victim”. He/she is the one who lost his family, past, future and hopes because of an earthquake. He/she lost his/her“place”in the world. After the effects of the first shock, his emergency needs must be received. Then his educational, communicational, common social space, work, physical and psychological needs must be received. Besides of all there is a need for a space to“shelter”. After dwelling in an emergency shelter for a short period of time, he has to stay in a“temporary house”in order to appropriate a new“house”as a 56home“. In Turkey temporary houses are used for a long period of time, but in fact the goal must be permanent housing. ”Self Build“ Project's destination is to make a connection between earthquake victim and a new house to help him/her to begin a new life. So temporary houses must be designed (as it is in the ”Self Build“ Project) according to human needs after a disaster, so that the connection between a person and a house can be obtained: As a result, this study's main goal is to give a hand to solve the problem of disaster housing. All of the evaluations are made according to statistics about this subject and the surveys that are made in the temporary settlement regions. This study is made of seven chapters. In the first chapter human's need for a shelter, different dimensions of the needs after the disaster, evaluations and suggestions take part. In the second chapter house / living space and the relation between space-place is explained. The importance of human's need for a shelter and his/her different kinds of relations with the house is examined. After that human's confusion after the loss of this special space ”house“ is mentioned. In the third chapter, the method öTthe study is explained with reason-result relation. x. MMtllAJrWVOft MUKBfIn the forth chapter, ”disaster“, ”disaster management“ and the kirids of disasters are explained. Also, it is mentioned that the most dangerous disaster for Turkey is earthquake. Then the kinds of earthquakes are explained. The damages of earthquakes in the world, in Turkey and in Istanbul are explained according to historical view with the statistics. Also, the information about scenarios of the probable earthquakes is given. In the fifth chapter needs after a disaster are classified as emergency, taking-a- shelter, educational, communicationaL, common social space, work, physical and psychological needs. Taking a shelter process can be examined in three sections. These are -emergency, temporary and long-periodical (permanent) housing. In this chapter also different kinds of refuges are examined. In Turkey temporary houses are used for a long period of time, so in this chapter especially, temporary houses are examined according to the needs of users. In the sixth chapter, suggestions for the house applications after a disaster are given. Moreover, a temporary house, which can be costructed with ”Self Built" system is designed and in this chapter, the details about this project are also given. In the seventh chapter, the results are presented. xu